10 wad modułów fotowoltaicznych, o których nie wiesz
Zalety fotowoltaiki? Na pewno z łatwością wymienisz ich co najmniej kilka. O ciemnych stronach energii ze słońca mówi się jednak znacznie mniej. Jakie są wady fotowoltaiki i czy rzeczywiście stanowią tak duży problem? Sprawdź i oceń!
Wada 1: duże koszty początkowe
Inwestycja w instalację fotowoltaiczną to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Do dyspozycji prosumentów są oczywiście ulgi podatkowe i dofinansowania (np. w ramach programu Mój Prąd), ale ich wysokość nie pozwala na pokrycie wszystkich kosztów.
Później wydatki są już minimalne, związane z ewentualnymi przeglądami czy naprawami, a także z zakupem prądu w ramach systemu net-billing. Oszczędności z fotowoltaiki są tak duże, że inwestycja zwraca się już po ok. 6-7 latach.
Wada 2: nierównomierna produkcja energii elektrycznej
Moduły fotowoltaiczne pracują tylko wtedy, gdy mają dostęp do energii słonecznej. Same w sobie nie są w stanie magazynować energii. Oznacza to, że instalacja fotowoltaiczna nie pracuje w nocy, a także w pochmurne dni. Problemem może być także nadprodukcja energii – tak dzieje się podczas słonecznej pogody, gdy uzysk jest wyższy niż zapotrzebowanie gospodarstwa domowego. Wówczas trzeba odsprzedawać nadwyżkę energii do zakładu dystrybucyjnego. Tę wadę fotowoltaiki da się jednak wyeliminować poprzez zakup magazynu energii.
Wada 3: stopniowy spadek sprawności
To, ile energii jest w stanie wyprodukować moduł fotowoltaiczny, określa się za pomocą parametru zwanego mocą szczytową. To maksymalna wydajność, jaką ogniwa fotowoltaiczne są w stanie osiągnąć w optymalnych warunkach.
Trzeba jednak wiedzieć, że moc szczytowa nie będzie taka sama przez cały okres eksploatacji. Stopniowo sprawność modułów fotowoltaicznych będzie się zmniejszać, a uzysk energii z fotowoltaiki nie będzie tak wysoki, jak na początku.
Jak temu zaradzić? Przede wszystkim poprzez wybór modułów wysokiej jakości, wyróżniających się wysoką sprawnością. Gwarancja na uzysk energii w ich przypadku wynosi nawet 25 lat.
Wada 4: nieefektywność w przypadku dachów skierowanych na północ
Dach skierowany na północ jest jednoznacznym przeciwwskazaniem do montażu modułów fotowoltaicznych. Uzasadnienie jest proste – w takich warunkach ilość docierającej do ogniw energii słonecznej jest zbyt mała, by inwestycja mogła się opłacać.
W praktyce rzadko zdarza się, by na terenie danego obiektu nie dało się znaleźć odpowiedniego miejsca na montaż fotowoltaiki. Jeśli jedna połać dachu skierowana jest na północ, to prawdopodobnie druga będzie wystawiona na południe – i tam można zamontować moduły. Rozwiązaniem jest także montaż modułów na gruncie.
Wada 5: pogorszenie estetyki dachu lub terenu wokół domu
To wada modułów fotowoltaicznych widoczna gołym okiem. Nie da się ukryć, że czarne lub granatowe, nowocześnie wyglądające moduły fotowoltaiczne nie będą dobrze komponowały się z klasyczną czerwoną dachówką czy bogato zdobioną elewacją. W przypadku zabytkowych budynków jest to na tyle problematyczne, że montaż modułów wymaga zgody konserwatora zabytków.
Wada 6: problemy z nadwyżkami
Duża produkcja energii nie zawsze jest potrzebna i wskazana. Do wad modułów fotowoltaicznych należy to, że nie da się jej regulować. To powoduje, że w słoneczne dni powstają nadwyżki, które trzeba odsprzedawać do zakładu energetycznego. Jeśli chcesz je magazynować na własne potrzeby, potrzebujesz dodatkowego elementu w instalacji – magazynu energii.
Wada 7: konieczność zlecenia montażu specjalistycznej firmie
Do kosztów zakupu elementów instalacji PV należy doliczyć koszty montażu. Użytkownik nie może zamontować modułów i innych urządzeń samodzielnie. Są do tego potrzebne stosowne uprawnienia, wydane przez UDT lub SEP. Im wyższa jakość firmy montażowej, z tym większymi kosztami musisz się liczyć – w tej kwestii nie warto jednak oszczędzać, ponieważ może się to przełożyć na późniejsze awarie czy krótszą żywotność modułów.
Wada 8: dodatkowe formalności
Zanim instalacja PV zacznie działać, konieczne jest podłączenie jej do sieci energetycznej. Wiążą się z tym pewne formalności: złożenie wniosku do zakładu energetycznego wraz z niezbędną dokumentacją. Dodatkowym obowiązkiem jest od niedawna zgłaszanie instalacji do rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych (dotyczy systemów fotowoltaicznych powyżej 6,5 kWp).
Wada 9: koszty związane z przeglądami, naprawami, czyszczeniem
Zakup i montaż fotowoltaiki to nie jedyne koszty, które trzeba ponieść. Do tego, co niektórzy postrzegają jako wadę fotowoltaiki, zalicza się dodatkowe wydatki na obowiązkowe przeglądy techniczne i naprawy (im starsza instalacja, tym może być ich więcej).
Wiele osób nie wie, że moduły fotowoltaiczne wymagają czyszczenia – w innym wypadku mogą pracować mniej wydajnie. Czyścić można samodzielnie, ale w przypadku większej instalacji PV warto zlecić to firmie – będzie to jednak wiązało się z dodatkowymi kosztami.
Wada 10: uzależnienie od regulacji prawnych
Fotowoltaika daje niezależność, ale tylko do pewnego stopnia. O ile nie masz instalacji off-grid, na Twoje wydatki będą miały wpływ np. podwyżki prądu. Twoją niezależność ograniczają również zmiany przepisów – przykładem jest zmiana sposobu rozliczania fotowoltaiki z systemu net-metering na net-billing. Trudno powiedzieć, czego będą dotyczyły ograniczenia w przyszłości – obecnie problemem do rozwiązania jest np. nadprodukcja energii w niektóre dni i brak możliwości jej przyjmowania przez przestarzałą infrastrukturę. Możliwe, że za jakiś czas zostaną wprowadzone przepisy regulujące tę kwestię.