Fotowoltaika nie działa – jakie są przyczyny? Co zrobić?
Twoja fotowoltaika nie działa tak, jak powinna? Instalacja wyłącza się nawet w słoneczny dzień lub jej moc wyraźnie się obniżyła? Przyczyna może leżeć zarówno po stronie modułów fotowoltaicznych, falownika, jak i sieci elektroenergetycznej. Sprawdź, co mogło być powodem i przywróć produkcję prądu w swoim gospodarstwie domowym.
Problem z fotowoltaiką – błędy i usterki falownika
Falownik wyposażony jest w diody kontrolne, które informują o stanie urządzenia. Jeśli świeci się dioda czerwona, to znak, że fotowoltaika nie działa. Inwerter może chwilowo wstrzymać pracę lub całkowicie się wyłączyć ze względów bezpieczeństwa.
Najczęstsze problemy z falownikiem w instalacji fotowoltaicznej
Pracę falownika zakłócają różne zdarzenia. Za każdym razem na wyświetlaczu pojawia się komunikat o błędzie. Do typowych usterek należą np.:
- uszkodzony kabel prądu przemiennego (AC) lub zbyt niskie napięcie sieciowe w miejscu przyłączenia falownika do sieci,
- zbyt duże wahania częstotliwości napięcia w sieci,
- za wysoki udział prądu stałego (DC) w prądzie sieciowym,
- nieprawidłowy dobór przewodów do podłączenia prądu przemiennego (AC),
- skoki napięcia prądu przemiennego (AC) spowodowane zakłóceniami w sieci elektrycznej, wyładowaniami atmosferycznymi lub podłączeniem dużego sprzętu elektrycznego o znacznej mocy,
- napięcie prądu stałego (DC) poniżej obsługiwanego poziomu,
- niewłaściwe ustawienie danych krajowych,
- uszkodzenie izolacji i zwarcie doziemne,
- uszkodzenie komponentu (np. silnika, kondensatora, bezpiecznika).
Kody błędów sprawdzisz w instrukcji urządzenia, aplikacji lub na stronie producenta.
Za wysoka temperatura falownika i brak wentylacji
Falownik pracuje w temperaturze od -25°C do +60°C, ma więc dużą tolerancję na warunki zewnętrzne. Jeśli jednak znajdzie się w mocno nasłonecznionym lub miejscu, zaczyna się przegrzewać.
Temperaturę falownika podnosi również zła wentylacja. W takim przypadku należy sprawdzić:
- umiejscowienie – czy falownik ma wolną przestrzeń wokół siebie, która pozwala na swobodną cyrkulację powietrza,
- radiatory – czy są zakurzone,
- wentylator – czy zapchał się lub zablokował.
Nigdy nie rozbieraj samodzielnie urządzenia, ponieważ możesz stracić gwarancję.
Bywa, że użytkownicy chcą chronić inwertery, które znajdują się na zewnątrz i obudowują je. Ma to znaczący wpływ na wzrost temperatury i brak wentylacji, przez co falownik się wyłącza.
Moduły fotowoltaiczne – główne problemy
Produkcję energii blokują również usterki modułów. Do typowych trudności związanych z nimi należą:
- uszkodzenie izolacji podczas montażu i ekranowania przewodów – moduły wyłączają się, kiedy w powietrzu znajduje się podwyższony poziom wilgoci (np. rano),
- starzenie się kabli wystawionych na działanie czynników zewnętrznych,
- niewłaściwe połączenie w skrzynce przyłączeniowej modułu fotowoltaicznego,
- woda w skrzynce przyłączeniowej,
- uszkodzenie modułów – mikropęknięcia, rysy, hot spoty.
Chcesz dowiedzieć się więcej o uszkodzeniach modułów i spadku produkcji energii? Przeczytaj nasz artykuł Utrata mocy w instalacji fotowoltaicznej – jakie są przyczyny?
Za wysokie napięcie w sieci energetycznej – przyczyny zewnętrzne
Kiedy falownik odsyła nadwyżkę energii elektrycznej do sieci, musi podnieść napięcie, tak żeby było wyższe niż napięcie w sieci (230 V). Wartość graniczną, jeśli chodzi o napięcie falownika, stanowi 253 V – wówczas urządzenie zaczyna się czasowo wyłączać i przerywać dostawy. Jeśli wysokie napięcie utrzyma się przez 10 minut na którejś z faz, falownik wyłączy się całkowicie.
Problem występuje, jeśli w tym samym czasie duża liczba falowników próbuje odesłać prąd do tej samej stacji transformatorowej. Zaczynają konkurować ze sobą i stale podnoszą napięcie aż do maksimum. W końcu wyłączają się, a wydajność instalacji spada do zera.
Na szczęście na zbyt wysokie napięcie w sieci jest kilka sposobów (np. zwiększenie autokonsumpcji, magazyn energii) – sprawdź je w naszym artykule Co zrobić, gdy moduły fotowoltaiczne przestają produkować energię?
Zanik zasilania w sieci przesyłowej
Awaria sieci elektroenergetycznej to kolejny powód, dla którego fotowoltaika nie działa. Wyłącznik antywyspowy wyłącza falownik i odcina odsyłanie nadwyżek prądu. Dzieje się tak z uwagi na bezpieczeństwo osób naprawiających sieć. Falownik przestaje wtedy również przetwarzać prąd stały z modułów fotowoltaicznych na prąd zmienny do zasilania urządzeń w domu.
Fotowoltaika nie działa – co zrobić, kiedy instalacja się wyłącza?
Instalacja PV przestaje pracować, kiedy zachodzi ryzyko uszkodzenia falownika, w sieci elektroenergetycznej panuje zbyt wysokie napięcie lub doszło do awarii, a także, gdy moduły fotowoltaiczne są niesprawne. Z niektórymi problemami poradzisz sobie samodzielnie, ale w przypadku bardziej skomplikowanych skontaktuj się z serwisem lub operatorem sieci.
Część usterek fotowoltaiki da się przewidzieć i zareagować w porę. Jak? Zajrzyj do tekstu: Jakie są sygnały ostrzegawcze awarii systemu fotowoltaicznego?