Akumulatory do fotowoltaiki – jak dobrać, jaką mają żywotność?
Chcesz zwiększyć autokonsumpcję energii z fotowoltaiki i uniezależnić się od działania zakładu energetycznego? Zakup akumulatora do fotowoltaiki to najważniejszy krok w tym kierunku. Jakie urządzenie najlepiej sprawdzi się w Twojej instalacji fotowoltaicznej? Sprawdź, jak działają akumulatory do fotowoltaiki i jak je dobierać.
Akumulator fotowoltaiki a magazyn energii – czy różnią się od siebie?
Zarówno użytkownicy, jak i instalatorzy czy sprzedawcy, używają obu określeń. W praktyce jednak magazyn energii i akumulator do fotowoltaiki są tymi samymi urządzeniami. A dokładnie – magazyn składa się z akumulatora lub akumulatorów umieszczanych w zadaszonym budynku.
Dzięki takim elementom instalacji fotowoltaicznej możliwe jest magazynowanie energii elektrycznej. Proces odbywa się podobnie jak w przypadku innych rodzajów akumulatorów czy baterii. Do magazynu trafia wyprodukowana w modułach fotowoltaicznych energia elektryczna, a następnie jest przekształcana w procesie ładowania na energię chemiczną. Podczas rozładowywania dzieje się odwrotnie i energia elektryczna może być pobrana do zasilania urządzeń w budynku.
Do budowy magazynu energii możesz wykorzystać jeden lub kilka akumulatorów, odpowiednio dobierając ich moc i pojemność do parametrów instalacji fotowoltaicznej i zapotrzebowania na energię.
Najpopularniejsze rodzaje akumulatorów – magazynów energii
W każdym akumulatorze fotowoltaicznym proces przetwarzania energii odbywa się w podobny sposób. Poszczególne rodzaje różnią się jednak substancjami, jakie znajdują się w ich wnętrzu. Najpopularniejsze akumulatory do fotowoltaiki to:
- akumulatory litowo-jonowe, wyróżniające się wysoką sprawnością (do 80%), niewielkimi rozmiarami, długą żywotnością;
- akumulatory żelowe – o wysokiej sprawności, która w niewielkim stopniu zmniejsza się z czasem, ich wadą jest to, że nie należy ich całkowicie rozładowywać;
- akumulatory AGM – odpowiednie do stosowania w trudnych warunkach dzięki macie z włókna szklanego zapobiegającej wyciekaniu elektrolitu.
Jaka jest żywotność akumulatorów do fotowoltaiki?
W przypadku akumulatorów do fotowoltaiki, inaczej niż w przypadku modułów fotowoltaicznych czy falowników, stosunkowo rzadko można spotkać się z precyzyjnym określeniem żywotności. Można za to szacować ją na podstawie gwarancji udzielanej przez producenta. W przypadku wysokiej jakości urządzeń jest to 10 lat – i można się spodziewać, że właśnie przez tak długi czas urządzenie będzie działało bezawaryjnie.
Jak dobrać akumulator do fotowoltaiki?
Podczas doboru akumulatora do fotowoltaiki należy zwrócić uwagę na dwie najważniejsze kwestie:
- jakie jest zapotrzebowanie budynku na energię – można je ocenić np. na podstawie zużycia wskazanego we wcześniejszych rachunkach za prąd;
- jaka jest moc instalacji fotowoltaicznej – czyli suma mocy wszystkich jej modułów.
W przypadku akumulatora szczególnie istotne są dwa parametry. To moc (wyrażana w kW), oznaczająca to, ile energii jest w stanie przyjąć i wyemitować jednorazowo, oraz – przede wszystkim – pojemność (wyrażana w kWh). Drugi z parametrów oznacza, ile energii można przechowywać. Im większa pojemność, tym więcej zasobów możesz magazynować.
Nie należy z tym jednak przesadzać – jeśli Twoja instalacja fotowoltaiczna jest niewielka, część pojemności w dużym akumulatorze po prostu by się marnowała.
Zaleca się, by pojemność akumulatora do fotowoltaiki wynosiła ok. 1-1,5 (inne źródła mówią o 0,8-1,3) na każdy wat mocy szczytowej instalacji fotowoltaicznej. Jeśli zatem masz np. mikroinstalację o mocy 10 kWp, możesz wybrać akumulator o pojemności 10-15 kWh.
Czy warto korzystać z akumulatora fotowoltaicznego?
Akumulatory w fotowoltaice zyskują coraz większą popularność. Jest to uzasadnione z kilku powodów:
- zmiany sposobu rozliczania energii z fotowoltaiki na net-billing, który sprawia, że przekazywanie energii do sieci i jej kupowanie może być nieco mniej korzystne niż wcześniej, przed 2022 rokiem;
- rosnących cen prądu – stawki obowiązują również prosumentów, dlatego bardziej opłaca się magazynować energię niż sprzedawać ją zakładowi energetycznemu, a potem odkupować;
- przestarzałej infrastruktury energetycznej – w niektórych regionach często dochodzi do awarii zasilania, w których wina leży po stronie dostawcy prądu – akumulator stanowi zabezpieczenie na takie sytuacje;
- najpopularniejszy program dofinansowywania fotowoltaiki, „Mój Prąd”, w najnowszych edycjach umożliwia uzyskanie dotacji na akumulatory;
- akumulatory do fotowoltaiki – magazyny energii nie są już, jak jeszcze kilka lat temu, nowinką technologiczną, ale łatwo dostępnymi urządzeniami, a to przekłada się na ich coraz niższe ceny.
Akumulator do fotowoltaiki to urządzenie, które daje niezależność energetyczną w kilku aspektach. Pozwala uniezależnić się od podwyżek cen energii elektrycznej czy zmian sposobu rozliczania fotowoltaiki (a takie zmiany mogą się w przyszłości pojawić). To także doskonałe zabezpieczenie na wypadek przerw w zasilaniu czy uszkodzenia sieci dystrybucyjnej – w takich przypadkach użytkownik może korzystać z energii zgromadzonej w magazynie aż do jej wyczerpania.