Co daje certyfikat UDT fotowoltaika?
UDT to skrót od Urzędu Dozoru Technicznego, który przygotowuje egzaminy i wydaje certyfikaty instalatorom odnawialnych źródeł energii. Potwierdza Twoje umiejętności, wiedzę i buduje zaufanie klientów. Zobacz, co jeszcze daje certyfikat UDT fotowoltaika.
Certyfikat UDT fotowoltaika – dlaczego warto przejść szkolenie i egzaminy?
Dokument ten potwierdza kwalifikacje do instalowania systemów PV. Co więcej – uznaje się go we wszystkich państwach Unii Europejskiej, więc jeśli planujesz karierę za granicą, otworzy Ci drzwi do pracy w firmach fotowoltaicznych.
Z certyfikatem znajdziesz się na ogólnodostępnej liście certyfikowanych instalatorów, których UDT udostępnia na swoim portalu internetowym. Przyszli klienci łatwo Cię znajdą.
Programy dofinansowań, takie jak Czyste Powietrze czy Mój Prąd wymagają, żeby instalację zamontowała odpowiednio przeszkolona osoba z certyfikatem. Większość inwestorów stara się o dotację, tak więc bez zaświadczenia o kwalifikacjach, będziesz mieć trudności ze znalezieniem klientów.
Klienci zwracają uwagę na certyfikat UDT
Nawet osoby, które finansują budowę fotowoltaiki z własnej kieszeni wolą być pewne, że projekt realizuje instalator, który ma odpowiednią wiedzę. W końcu wykładają niemałe pieniądze, więc patrzą na ręce projektantom, producentom i instalatorom. Certyfikat UDT wzbudza zaufanie, potwierdza umiejętności i świadczy o poważnym podejściu do zawodu.
Fotowoltaikę klienci zakładają na lata, a jedną z gwarancji jej wydajności i poprawnego montażu stanowi doświadczenie osób odpowiedzialnych za realizację.
Certyfikat UDT daje im pewność, że nie wyrzucą pieniędzy w błoto, instalacja będzie działała z pełną mocą, przy odbiorze fotowoltaiki po montażu nie spotkają ich przykre niespodzianki, a przeglądy w dużej mierze staną się formalnością: 5 Kroków do wykonania instalacji fotowoltaicznej
Z certyfikatem zyskujesz wiedzę, dzięki której unikasz błędów montażowych. Zobacz tutaj: Najczęstsze błędy przy montażu instalacji fotowoltaicznych. Wiesz, jakie
Szybko znajdujesz rozwiązania, korzystasz z nowych technologii i potrafisz odpowiedzieć na każde pytanie klienta. Masz pewność, że fotowoltaika, którą założyłeś, pracuje bez zarzutu: Jak sprawdzić, czy instalacja fotowoltaiczna została poprawnie zamontowana?
Jak uzyskać certyfikat instalatora od Urzędu Dozoru Technicznego?
Istnieją dwie ścieżki, które prowadzą do uzyskania certyfikatu UDT, dzięki czemu każdy, kto chce zostać instalatorem fotowoltaiki, ma taką możliwość, a także spory wybór możliwości:
- szkolenie zakończone egzaminem w akredytowanym ośrodku szkoleniowym, a przy tym: some text
- udokumentowane 3-letnie doświadczenie w zakresie instalowania lub modernizacji urządzeń i instalacji sanitarnych, energetycznych, grzewczych, chłodniczych lub elektrycznych, lub
- świadectwo ukończenia co najmniej studiów podyplomowych, lub
- równorzędnych, których program dotyczył zagadnień zawartych w zakresie programowym szkoleń określonym w odpowiednich przepisach wykonawczych,
- lub zaświadczenie o ukończeniu szkolenia u producenta danego rodzaju instalacji OZE, które w części teoretycznej i praktycznej zawierało zagadnienia w zakresie projektowania, instalowania, konserwacji, modernizacji i utrzymania instalacji odnawialnego źródła energii.
- zdobycie wykształcenia:some text
- zawodowego w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, lub
- wykształcenia wyższego na kierunku związanym z kształceniem zawodowym w zakresie fotowoltaiki.
W tym przypadku instalatorzy nie mają obowiązku odbywać szkolenia i zdawać egzaminu, ale muszą:
- mieć dyplom zawodowy, lub
- dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, lub
- dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku związanym z kształceniem w zakresie instalacji odnawialnego źródła energii albo urządzeń i instalacji sanitarnych, energetycznych, elektroenergetycznych, grzewczych, chłodniczych, cieplnych i klimatyzacyjnych lub elektrycznych.
Certyfikat obowiązuje przez 5 lat od daty wydania. Po upływie tego czasu należy go przedłużyć.
Masz problem z fotowoltaiką? Wykonaj nasz audyt i sprawdź, co wymaga poprawy
Przedłużenie ważności certyfikatu – co trzeba zrobić?
Żeby nadal legitymować się certyfikatem UDT w zakresie fotowoltaiki, należy spełnić następujące wymagania:
- złożyć wniosek o przedłużenie najpóźniej na 30 dni przed datą upływu ważności,
- ukończyć szkolenie przypominające u akredytowanego organizatora szkoleń na 12 miesięcy przed datą upływu ważności certyfikatu,
- przedstawić zaświadczenie o zrealizowaniu co najmniej 5 instalacji fotowoltaicznych w okresie ważności certyfikatu. Łączna moc instalacji powinna być mniejsza niż 500 kW. Wystarczy złożyć wykaz zamontowanych instalacji PV, ale lepiej nie oszukiwać po pierwsze z uwagi na etyczne podejście do zawodu, a po drugie ze względu na odpowiedzialność karną,
- złożyć oświadczenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań,
- dołączyć potwierdzenie dokonania opłaty za przedłużenie ważności certyfikatu (715, 55 zł),
- złożyć dokumenty, które składało się przy wydaniu pierwszego certyfikatu, lub
- zaświadczenie ukończeniu szkolenia u producenta danego rodzaju instalacji OZE.
Wniosek o przedłużenie certyfikatu złożysz osobiście w biurze lub oddziale terenowym UDT, wyślesz mailowo przez portal eUDT, ePUAP, kurierem lub pocztą.
Certyfikat instalatora OZE na instalacje fotowoltaiczne
Dzięki szkoleniu UDT zdobędziesz wiedzę na temat fotowoltaiki od podstaw lub poszerzysz zasób informacji. Kursy prowadzą specjaliści, którzy na co dzień mają do czynienia z instalacjami PV, projektują, instalują je, przeprowadzają przeglądy i audyty. Ponadto są na bieżąco z przepisami i nowelizacjami prawa w zakresie źródeł energii odnawialnych.