Co robić, gdy falownik się wyłącza?

EnergyTest
5/7/2024

Wyłączanie się falownika nie zawsze oznacza awarię. Czasem takie działanie zabezpiecza urządzenie przed przegrzaniem czy przeciążeniami. Zawsze jednak warto przyjrzeć się szczegółowo temu problemowi. Dlaczego falownik się wyłącza? Sprawdź możliwe przyczyny i dowiedz się, jak zapobiegać takim sytuacjom.

Wyłączający się falownik a instalacja fotowoltaiczna – jak wpływa to na jej pracę?

Falownik to urządzenie, którego zadaniem jest przekształcanie wytwarzanej przez moduły fotowoltaiczne energii elektrycznej prądu stałego w energię elektryczną prądu przemiennego – takiego, jaki jest wykorzystywany przez domowe urządzenia elektryczne.

Co robić, gdy falownik się wyłącza? Liczy się szybkie działanie, ale przede wszystkim – poznanie przyczyn. Gdy dowiesz się, dlaczego falownik przestaje działać w słoneczny dzień, rozwiązanie problemu będzie łatwiejsze i skuteczniejsze.

Możliwe przyczyny wyłączania się falownika

Przyczyn wyłączenia się falownika może być kilka. To przede wszystkim:

  • Zbyt duże przeciążenie. W niektóre dni fotowoltaika może produkować więcej energii z promieni słonecznych niż zwykle. Wówczas falownik nie jest w stanie na bieżąco jej przetwarzać. Dzieje się tak również wtedy, gdy parametry falownika nie są prawidłowo dopasowane do mocy instalacji.
  • Przegrzanie falownika. To, w jakich temperaturach może pracować urządzenie, jest określane przez producentów. Zazwyczaj zakres pracy wynosi od -25 do +60°C. Do przegrzania falownika może dojść w przypadku, gdy jest niedostatecznie wentylowany, gdy został zamontowany w niewłaściwym miejscu (narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych) lub w bardzo gorące dni.
  • Uszkodzone moduły fotowoltaiczne. Jeśli ogniwa w modułach nie będą działały prawidłowo, napięcie prądu stałego może być nieprawidłowe, najczęściej zbyt niskie. W takiej sytuacji falownik wyłącza się ze względów bezpieczeństwa. W przypadku zbyt niskiego napięcia dioda urządzenia może migać na czerwono – dowiedz się więcej na ten temat tutaj: Dlaczego falownik miga?
  • Nieprawidłowe napięcie w instalacji PV. Szkodliwe jest zarówno zbyt małe, jak i zbyt duże napięcie.
  • Awaria aparatury zabezpieczającej. Instalacja fotowoltaiczna jest chroniona za pomocą zabezpieczeń przeciwprzepięciowych, przeciwzwarciowych czy termicznych. Jeśli któreś z tych urządzeń nie będzie działało prawidłowo, falownik może się automatycznie wyłączyć.

Niektóre falowniki łączą się z internetem – ich pracą można wówczas zarządzać za pomocą WiFi. Czasem jednak mogą pojawić się problemy z działaniem urządzenia w sieci. Dowiedz się więcej: Dlaczego falownik jest offline? W przypadku falowników z WiFi utrudnieniem może być także utrata dostępu z powodu niewłaściwie wpisanego hasła. Sprawdź: Jak odblokować falownik?

Wyłączanie się falownika, a skoki napięcia w sieci – czy to awaria?

Wszystkie wymienione powyżej przyczyny są związane z działaniem instalacji fotowoltaicznej. Jest jednak jeszcze jeden, niezależny od użytkownika powód wyłączania się falownika. To infrastruktura, za którą odpowiada zakład energetyczny.

Problem z wyłączaniem się falownika jest związany z dwiema kwestiami: rosnącą liczbą instalacji fotowoltaicznych oraz przestarzałymi sieciami energetycznymi. Gdy instalacje w okolicy produkują dużo energii elektrycznej (w pogodne dni), nadwyżki trafiają do sieci. Infrastruktura magazynuje wówczas więcej energii niż jest w stanie przyjąć – to powoduje skoki napięcia.

Parametry pracy sieci mają duży wpływ na pracę falownika. Aby przesłać energię elektryczną, urządzenie musi podnieść jego napięcie, tak aby było wyższe od napięcia w sieci. Jego wartość nie powinna jednak przekraczać 253 V. Gdy tak się dzieje, urządzenie automatycznie przestaje działać.

Co robić, gdy falownik wyłącza się z powodu przeciążenia krajowej sieci energetycznej? Rozwiązanie jest jedno – należy po prostu przeczekać tę sytuację. Wyłączanie się falownika to mechanizm obronny – dzięki temu urządzenie nie zostaje uszkodzone z powodu zbyt wysokiego napięcia.

Czy falownik wyłącza się w nocy?

To, że falownik wyłącza się w nocy, jest całkowicie normalnym zjawiskiem. Wynika to ze sposobu, w jaki działa fotowoltaika – instalacja PV produkuje prąd wyłącznie wówczas, gdy ma dostęp do światła słonecznego. Gdy go zabraknie, działanie falownika nie jest potrzebne. Co więcej, jego praca w nocy generowałaby dodatkowe zużycie prądu.

Co zrobić, aby falownik się nie wyłączał?

Gdy falownik się wyłącza, w szczególności zadbaj o:

  • Odpowiednie chłodzenie – umieszczenie urządzenia w zacienionym miejscu, zapewniającym możliwość wentylacji. Możesz także zainwestować w wentylatory poprawiające skuteczność chłodzenia.
  • Unikanie przeciążeń – o stabilną pracę systemu zadbasz, korzystając z urządzeń do monitorowania pracy instalacji fotowoltaicznej. Dzięki nim będziesz kontrolować moc wytwarzanej energii elektrycznej i dostosujesz ją do możliwości falownika.
  • Regularne przeglądy i konserwację falownika, modułów fotowoltaicznych, aparatury zabezpieczającej. Dzięki temu unikniesz poważnych awarii instalacji.
  • Zwiększenie autokonsumpcji – magazyn energii i wykorzystywanie energii z fotowoltaiki w nocy lub w pochmurne dni pozwoli Ci do pewnego stopnia uniezależnić się od awarii sieci i innych problemów leżących po stronie zakładu energetycznego.

Stosujesz te zasady, a mimo to falownik się wyłącza? W takim przypadku zwróć się po pomoc do specjalisty, aby ustalić przyczyny i znaleźć rozwiązanie!