Co zrobić, gdy fotowoltaika się wyłącza?

EnergyTest
9/5/2024

Twoja instalacja znowu przestała pracować? Denerwujesz się, bo zamiast korzystać z własnej energii elektrycznej, nadal jesteś uzależniony od płatnych dostaw sieci elektroenergetycznej? Zobacz, co zrobić, gdy fotowoltaika się wyłącza. Przed Tobą skuteczne sposoby na utrzymanie sprawności instalacji.

Wyłączanie instalacji fotowoltaicznej – przyczyny

Fotowoltaika wyłącza się zwykle z następujących powodów: 

  • wysokie napięcie w sieci elektroenergetycznej – przyczynę stanowi zbyt duża liczba falowników wpiętych do sieci, które jednocześnie usiłują oddać nadwyżki energii. Napięcie w falowniku dochodzi do 253 V i jeśli utrzymuje się przez 10 minut na dowolnej fazie, urządzenie się wyłącza, a wraz z nim cała instalacja;
  • za duża impedancja sieci, czyli opór w obwodach prądu przemiennego – powstaje z powodu za cienkich przewodów w instalacji, źle poprowadzonych połączeń i przestarzałej infrastruktury elektroenergetycznej;
  • awaria falownika, która często występuje wskutek przegrzania, zalania lub braku wentylacji. Większość problemów z falownikiem jest w stanie rozwiązać instalator. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule: Gdzie zgłosić problem z fotowoltaiką?

Warto też pamiętać, że falownik samoczynnie się wyłącza, a w zasadzie przechodzi w tryb czuwania, kiedy moduły nie produkują energii, czyli np. w nocy i jest to jak najbardziej normalne zjawisko.

Chcesz się upewnić, czy Twój problem powinien rozwiązać specjalista? Zobacz: Kiedy fotowoltaika wymaga zgłoszenia?

Awaria fotowoltaiki z powodu przeciążenia sieci – jak sobie z nią poradzić?

Problem z przeciążeniem sieci elektroenergetycznej zgłoś od razu Operatorowi Sieci Dystrybucyjnej (OSD), czyli przedsiębiorstwu, do którego należy Twoja instalacja PV.

Pierwszy krok, który może podjąć, to obniżyć napięcie w sieci, żeby falowniki mogły swobodnie przesyłać nadwyżkę energii. Jednak to tylko doraźne działanie. Konieczna jest modernizacja całej sieci i dostosowanie jej do dwukierunkowego przesyłania energii elektrycznej, a nie jednokierunkowego, jak do tej pory. 

Wymiana przewodów czy transformatorów stanowi zadanie na lata. Warto więc podjąć samodzielnie kroki, które uchronią Cię przed wyłączeniami instalacji fotowoltaicznej.

Autokonsumpcja – Twoja fotowoltaika już się nie wyłączy

Jeśli Twoje moduły na próżno produkują energię elektryczną, zwiększ autokonsumpcję. Odbieraj energię na bieżąco i utrzymuj napięcie w swojej instalacji na bezpiecznym poziomie:

  • uruchamiaj pralkę i zmywarkę w godzinach największej produkcji lub zaplanuj ich pracę, jeśli nie ma Cię w tym czasie w domu, 
  • podepnij do fotowoltaiki urządzenia takie jak: klimatyzator, pompa ciepła czy bojler z grzałką elektryczną,

Zużywaj energię, zamiast martwić się wyłączeniami i marnować pracę instalacji.

Systemy do zarządzania energię – inteligentne liczniki

Podłącza się je przy falowniku i przy głównej linii zasilającej. Kontrolują produkcję i oddawanie energii.  W systemach do zarządzania energią wykorzystuje się takie urządzenia, jak:

  • inteligentne gniazdka,
  • grzałki ze sterownikami,
  • przekaźniki (również bezprzewodowe).

W momencie, kiedy napięcie wzrasta, wypuszczają sygnał do urządzenia i automatycznie je włączają. Sprawdzają się w przypadku np. pompy ciepła, bojlera i klimatyzacji.

Optymalizatory obniżają napięcie w domowej sieci elektrycznej

Napięcie uregulujesz również przy pomocy optymalizatorów pracy mikroinstalacji fotowoltaicznych. Urządzenia te kontrolują poziom napięcia w domowej sieci elektrycznej i jeśli dochodzi ono do 253 V, uruchamiają wskazany odbiornik elektryczny.

Optymalizatory monitorujesz przy pomocy aplikacji i na bieżąco decydujesz, które urządzenie zasilić nadwyżką energii.

Magazyny energii – zbieraj energię, zamiast oddawać ją do sieci

Nadwyżki energii, które nie mogą trafić do sieci elektroenergetycznej z powodu jej przegrzania, zgromadzisz w magazynie energii. Wykorzystasz je w momencie, kiedy fotowoltaika nie pracuje, czyli np. po zmroku.

Magazyny mają określoną pojemność i kiedy się napełnią, falownik znów będzie próbował skierować nadwyżkę energii do sieci elektroenergetycznej. Dlatego też warto stosować magazyny równolegle ze zwiększoną autokonsumpcją. 

Stacja ładowania samochodu elektrycznego 

To wybór dla posiadaczy aut elektrycznych i osób, które planują jego zakup. Nadwyżki energii gromadzą się w stacji ładowania i zużywasz je do zasilania samochodu. Zapas energii przyda Ci się zwłaszcza w pochmurny dzień, kiedy nie ma słońca, a Ty potrzebujesz odpalić samochód.

Układ modułów w kierunku wschód-zachód zapobiega wyłączeniom instalacji PV

W układzie skierowanym na osi wschód-zachód produkcja energii w szczycie, czyli w godzinach 11-14 jest niższa, niż w układzie południowym. Dzięki temu obniża się również ryzyko przeciążenia instalacji i wyłączenia falownika. Rozwiązanie to poleca się osobom, które dopiero planują montaż fotowoltaiki, ale już wiedzą, że w ich okolicy występują przeciążenia sieci.

Awarie systemu fotowoltaicznego już nie spędzą Ci snu z powiek

Jak widzisz, wyłączanie się fotowoltaiki to nie koniec świata. Zajrzyj tutaj i sprawdź, jak przywrócić pracę instalacji: Gdzie zgłosić awarię fotowoltaiki?

Zastanawiasz się, który sposób gospodarowania nadwyżkami energii będzie dla Ciebie optymalny? Skontaktuj się ze specjalistami z Energytest. I pamiętaj, że sposoby na nadwyżki możesz łączyć ze sobą!