Co zrobić, gdy moduły fotowoltaiczne przestają produkować energię?

EnergyTest
6/5/2024

Moc Twoich modułów fotowoltaicznych drastycznie się obniżyła? Twoje rachunki za prąd wzrosły? Ilość energii z modułów jest znikoma mimo słonecznego dnia? To znak, że Twoja instalacja potrzebuje interwencji. Zobacz, z czego bierze się brak produkcji energii w fotowoltaice. Poznaj sposoby, dzięki którym szybko zidentyfikujesz problemy i przywrócisz jej wydajność.

Jak sprawdzić, czy moduł fotowoltaiczny działa?

Pierwszy do diagnostyki usterek modułów to krok ocena wizualna. Specjalista sprawdza je pod kątem:

  • rys,
  • pęknięć,
  • ślimaczych ścieżek (skupisk pęknięć), 
  • hot spotów – wypalonych miejsc na ogniwach, 
  • odbarwionej folii, 
  • odklejonej folii.

Uszkodzenia modułów skracają ich żywotność i mają istotny wpływ na działanie instalacji.  Ograniczają jej moc (zwłaszcza w połączeniu szeregowym), a przy tym stwarzają zagrożenie dla otoczenia. Zepsutych modułów nie naprawia się i zwykle jedynym wyjściem jest ich wymiana na nowe.

Nie tylko awarie modułów przyczyniają się do zaniku produkcji energii elektrycznej. Dowiedz się więcej na ten temat: Fotowoltaika nie działa – jakie są przyczyny? Co zrobić?

Brak prądu w instalacji fotowoltaicznej – jakie pomiary zrobić?

Jeśli moduły fotowoltaiczne na pierwszy rzut oka nie mają uszkodzeń, z pomocą przyjdzie kamera termowizyjna, która ujawni obecność ewentualnych hot spotów, czyli miejsc o podwyższonej temperaturze i przegrzewających się diod bypass.

Do pomiarów elektrycznych w instalacji fotowoltaicznej służą dedykowane mierniki, które wykreślają charakterystyki prądowo-napięciowe. 

Najważniejsze pomiary, które przeprowadza się podczas badania miernikami, to: 

  • pomiar rezystancji izolacji – wykrywa uszkodzone przewody strony AC i DC, 
  • pomiar ciągłości przewodów – sprawdza jakość połączeń w instalacji,
  • pomiar krzywych prądowo-napięciowych – bada wydajność modułów PV pod względem mocy, prądu i napięcia. Wykrywa m.in. uszkodzone ogniwa lub ich grupy, a także PID (degradację indukowaną potencjałem).

Do diagnostyki używa się mierników o dużej impedancji wyjściowej, żeby nie przeciążyć obwodu, bo to mogłoby wpłynąć na dokładność badania. 

Więcej informacji na temat tego, jak ograniczyć błędy i usterki modułów fotowoltaicznych znajdziesz w artykule Jak zapobiegać awariom instalacji fotowoltaicznej?

Rozwiązywanie problemów z fotowoltaiką – przyczyny zewnętrzne

Niekiedy zdarza się, że moduły produkują prąd, ale przez okoliczności niezależne falownik wyłącza się, instalacja przestaje działać, a Ty notujesz straty. 

Najczęściej należą do nich problemy z siecią:

  • za wysokie napięcie w sieci elektroenergetycznej – falownik nie może odesłać nadwyżek energii i przestaje działać mimo tego, że jest środek dnia. Dlaczego tak się dzieje? Dowiedz się z naszego artykułu: Fotowoltaika a zbyt wysokie napięcie w sieci. Co można z tym zrobić?
  • brak prądu w sieci – inwerter wyłącza się. Nie przesyła nadwyżek energii do sieci i nie zasila urządzeń elektrycznych w domu.

O ile brak zasilania z sieci to chwilowy problem, o tyle kłopoty z jej przeciążeniem mogą nie skończyć się tak szybko. Zbyt wysokie napięcie w sieci wiąże się z przestarzałą infrastrukturą, która była przystosowana tylko do wysyłania prądu, a nie również jego odbierania. 

Jeśli do jednej stacji przesyłowej podłączonych jest niewiele falowników, radzi sobie ona z rozpływem energii. Jednak w przypadku dużej liczby inwerterów próbujących oddać nadwyżkę prądu napięcie systematycznie wzrasta. W końcu żaden falownik nie jest w stanie odesłać energii, osiąga punkt krytyczny i się wyłącza.

W obu przypadkach należy skontaktować się z operatorem sieci elektroenergetycznej. Rozwiązanie powyższych problemów należy do jego obowiązków. 

Moduły nie działają, bo sieć jest przeciążona? Rozważ magazyn energii lub zwiększ autokonsumpcję

Modernizacja sieci przesyłowej może potrwać. Jeśli więc przeciążenie sieci zdarza się często, warto rozważyć zmianę charakteru instalacji PV z on-grid na hybrydową. Dzięki temu będziesz mógł przekierować nadwyżki prądu do magazynu energii (akumulatorów).

Drugim sposobem jest zwiększenie autokonsumpcji, czyli zużycia energii elektrycznej. Z pomocą przyjdzie Ci opcja opóźnionego startu, w takich urządzeniach jak pralka lub zmywarka. Po prostu ustaw je tak, żeby pracowały w godzinach największej produkcji prądu z modułów, czyli ok. 11:00-14:00. 

Długofalowym i opłacalnym rozwiązaniem jest inwestycja w pompę ciepła lub bojler z grzałką elektryczną do podgrzewania wody użytkowej, a także w klimatyzację, która przyda Ci się w słoneczne dni, czyli dokładnie wtedy, kiedy moduły produkują najwięcej prądu.

Moduły przestaną się wyłączać, a Ty zaoszczędzisz sobie stresu związanego z nagłymi awariami sieci lub falownika.

Brak produkcji energii w fotowoltaice – podsumowanie

Teraz już wiesz, jak rozpoznać najważniejsze powody, dla których moduły nie generują energii elektrycznej. Chcesz mieć pewność, że niczego nie przeoczyłeś? Postaw na gruntowny audyt, który ujawni wszystkie niedociągnięcia Twojej instalacji. Dzięki temu przedłużysz jej żywotność, zwiększysz swoje bezpieczeństwo i zminimalizujesz straty energii.