Co zrobić z nadmiarem prądu z fotowoltaiki?

EnergyTest
20/6/2024

Nadwyżki energii elektrycznej to norma w przypadku fotowoltaiki, a zwłaszcza instalacji skierowanych na południe. Co zrobić z nadmiarem prądu z fotowoltaiki, kiedy nie można zużyć go na bieżąco? Jak gospodarować energią, żeby utrzymać niskie rachunki za prąd i odbierać z sieci to, co udało się zgromadzić? Przed Tobą sposoby, dzięki którym zaczniesz świadomie korzystać z fotowoltaiki.

Skąd się bierze nadmiar energii w fotowoltaice?

Nadwyżki energii powstają najczęściej, kiedy system PV pracuje w szczytowych godzinach, a zapotrzebowanie na moc w Twoim domu w tym czasie jest niskie. Sprzęty nie zużywają energii elektrycznej i falownik kieruje ją do sieci elektroenergetycznej.

Zamiast korzystać z własnego prądu, oddajesz go, by następnie odkupić na jeden z trzech sposobów: net-meteringu, net-billingu w postaci stawki miesięcznej za energię lub taryfy dynamicznej, czyli stawki godzinowej.

Kiedy nadwyżki prądu stają się problemem?

Bywa, że fotowoltaika wyłącza się wskutek przeciążenia sieci, czyli wówczas, gdy zbyt wiele falowników usiłuje oddać nadwyżki energii. W efekcie napięcie w falowniku wzrasta do maksimum, czyli 253 V, a kiedy utrzymuje się przez 10 minut na dowolnej fazie, urządzenie się wyłącza.

W takim przypadku ani nie zużyjesz energii elektrycznej, którą wyprodukowałeś, ani jej nie odeślesz. Twoja instalacja przestanie pracować, bo falownik wybudzi się dopiero wtedy, kiedy napięcie spadnie. Więcej na temat tego problemu przeczytasz tutaj: Fotowoltaika a zbyt wysokie napięcie w sieci. Co można z tym zrobić?

Magazyn energii – zbieraj energię na zapas

Magazyn to jeden z prostszych sposobów na nieodsyłanie energii do sieci i wykorzystanie w momencie, kiedy instalacja produkuje jej za mało (np. w pochmurny dzień) lub wcale (np. nocą, podczas awarii sieci elektroenergetycznej). 

Jeśli podłączysz magazyn energii do fotowoltaiki, falownik skieruje nadwyżki właśnie do niego, zamiast do sieci. Magazyn powinien mieć pojemność o 1,5 raza większą niż moc instalacji. Czyli w przypadku instalacji 5 kWp co najmniej 7,5 kWh, a przy 10 kWp minimum 15 kWh itd.

Autokonsumpcja – zwiększ zapotrzebowanie na energię

Fotowoltaika produkuje za dużo energii jak na Twoje obecne potrzeby? Zastanów się, jakie dodatkowe urządzenia możesz zasilić energią elektryczną z własnej instalacji, tak aby zużywać ją na bieżąco, a przy okazji uprzyjemnić sobie życie.

Do najpopularniejszych sprzętów, które idą w parze z fotowoltaiką, należą: pompa ciepła, klimatyzacja, bojler z grzałką podgrzewającą wodę, stacja ładowania samochodu elektrycznego i hybrydowego typu plug-in.

Masz problem z fotowoltaiką? Wykonaj nasz audyt i sprawdź, co wymaga poprawy

Zarządzaj energią, kiedy nie ma Cię w domu

Inteligentne gniazdka i przekaźniki usprawniają pracę instalacji, pomagając w rozpływie energii elektrycznej do miejsc, w których jest najbardziej potrzebna.

Inteligentne gniazdka 

Właściwie są to nakładki na standardowe gniazdka o napięciu 230 V. Wpinasz do nich urządzenia, by sterować ich pracą, kiedy nie ma Cię w domu. Wybrany sprzęt uruchamiasz zdalnie przez aplikację i w ten sposób rozładowujesz nadwyżki energii elektrycznej. Zaawansowane modele pozwalają mierzyć wykorzystywaną energię i mają czujnik temperatury, który alarmuje, kiedy zachodzi ryzyko zwarcia w instalacji.

Przekaźniki (w tym wi-fi)

Monitorują napięcie w instalacji fotowoltaicznej. Jeśli jest ono zbyt wysokie, przekaźnik włącza się i zaczyna zasilać wybrany odbiornik energii elektrycznej. Na przekaźniku ustawiasz wartości napięcia – od jakiego poziomu powinien się włączyć i przy jakim wyłączyć. Kiedy to zrobisz, urządzenie pracuje samodzielnie bez potrzeby Twojej ingerencji.

Sprawdzaj produkcję energii elektrycznej w czasie rzeczywistym

Aplikacje do sterowania instalacją fotowoltaiczną i data managery pozwolą Ci na bieżąco kontrolować produkcję i zużycie energii elektrycznej z modułów.

Niektóre systemy monitoringu umożliwiają od razu sterowanie urządzeniami, które mogą zużyć nadwyżki energii elektrycznej.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Monitoring i zarządzanie systemem fotowoltaicznym w pigułce

Kiedy jest najwięcej nadwyżek energii z fotowoltaiki?

Najwięcej energii instalacja PV produkuje od kwietnia do września, przy czym maksimum produkcji przypada na maj i czerwiec, kiedy dni są najdłuższe. Warto w tym czasie zwrócić uwagę na zwiększenie autokonsumpcji. Pamiętaj też o tym, że nadwyżki, które oddałeś do sieci, możesz wykorzystać w ciągu 12 miesięcy od wprowadzenia. Jeśli tego nie zrobisz – przepadną.

Kiedy nie ma nadwyżek energii?

Problem nadwyżek energii zimą właściwie nie istnieje. Słońce świeci tylko przez kilka godzin. Wstaje późno i już o 16. chowa się z powrotem. Z tego też powodu zimą przychodzą wyższe rachunki z zakładu energetycznego. Czy zatem jest to powód, by zrezygnować z energii słonecznej w chłodne miesiące? Przekonaj się tutaj: Czy wyłączać fotowoltaikę na zimę?

Zarządzaj nadmiarem prądu z instalacji energetycznej i obniż dzięki temu rachunki

Autokonsumpcja, magazynowanie energii i inteligentne urządzenia stoją na straży Twojego portfela. Zapobiegają wyłączaniu się fotowoltaiki, kiedy w sieci panuje przeciążenie i wydłużają tym samym żywotność falownika. Nadwyżki energii da się w rozsądny sposób zagospodarować, tak by korzystać z nich przez cały rok. Potrzebujesz porady, która metoda będzie dla Ciebie najlepsza? Skontaktuj się ze specjalistą.