Czy można podłączyć turbinę wiatrową do fotowoltaiki?
Kwestii „turbina wiatrowa, a fotowoltaika” nie musisz wcale rozstrzygać. Jedna i druga instalacja mogą być dla siebie doskonałym uzupełnieniem. Czy można podłączyć turbinę wiatrową do fotowoltaiki? Jeśli spełnisz określone warunki techniczne – to jak najbardziej! A dzięki takiemu rozwiązaniu jeszcze lepiej wykorzystasz możliwości, jakie dają OZE!
Turbina wiatrowa czy fotowoltaika? Nie musisz wybierać!
Produkcja energii elektrycznej z wiatru i promieni słonecznych odbywa się w różnych warunkach. W przypadku modułów fotowoltaicznych zawsze są to słoneczne, bezchmurne dni. W przypadku wiatraków – zależy to od warunków pogodowych. Bardzo często zdarza się, że silny wiatr pojawia się w pochmurne dni czy w nocy – czyli wtedy, gdy moduły fotowoltaiczne nie mogą produkować energii.
Małe turbiny wiatrowe i fotowoltaikę można dzięki temu traktować jako uzupełniające się rozwiązania. Sprawdź, jakie korzyści możesz osiągnąć dzięki takiej inwestycji:
- większa autokonsumpcja i stopniowe uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców – to ważne, gdy korzystasz np. z pomp ciepła, ogrzewania elektrycznego czy innych rozwiązań wymagających dużych zasobów energii;
- możliwość generowania własnej energii w różnych warunkach atmosferycznych, zarówno w dzień, jak i w nocy;
- zapewnienie dostępu do zielonej energii jesienią i zimą, gdy mniej jest słonecznych dni;
- możliwość skorzystania z dotacji w ramach programu Mój Prąd – jego warunki pozwalają na budowę mikroinstalacji składających się z modułów słonecznych i małych turbin wiatrowych;
- wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE) – nie tylko promieni słonecznych, ale również wiatru – to ważne, jeśli zależy Ci na stanie środowiska naturalnego.
Czy energetyka wiatrowa to dobre rozwiązanie w Twojej okolicy?
Turbiny wykorzystują energię kinetyczną wiatru – a to oznacza, że im bardziej wieje, tym więcej energii mogą wyprodukować. Przydomowe elektrownie wiatrowe są w stanie najskuteczniej zasilać domowe instalacje przede wszystkim w pasie nadmorskim, na Suwalszczyźnie, w niektórych partiach gór. Tam średnia prędkość wiatru jest w skali roku najwyższa. Nie oznacza to jednak, że jeśli mieszkasz w innych regionach Polski, musisz zrezygnować z wytwarzania energii z wiatru. Turbinę wiatrową należy traktować przede wszystkim jako uzupełnienie fotowoltaiki, a nie jako główne źródło energii dla domu. A taką funkcję system może spełniać także w miejscach, gdzie częstotliwość i siła wiatru są stosunkowo niewielkie.
Co, gdy elektrownia wiatrowa i instalacja fotowoltaiczna działają jednocześnie?
W słoneczne, bezchmurne dni również może pojawić się silny wiatr. Wówczas suma produkcji energii z fotowoltaiki i elektrowni wiatrowej może być większa niż zapotrzebowanie Twojego gospodarstwa domowego. Co dzieje się w takiej sytuacji?
Jeśli jest to instalacja on-grid, nadwyżki energii zostają przekazane do sieci. „Sprzedana” w ten sposób energia może zostać wykorzystana do rozliczenia zakupu energii przez prosumenta w późniejszym terminie. W uproszczeniu można powiedzieć, że takie rozwiązanie jest mniej opłacalne finansowo niż autokonsumpcja.
Co robić, gdy przydomowa elektrownia wiatrowo-słoneczna w wybrane dni produkuje zbyt dużo energii i chcesz uniknąć przekazywania jej do publicznej sieci? Warto wówczas rozważyć uzupełnienie instalacji o magazyn energii. Wówczas nadwyżka jest kumulowana i może zostać wykorzystana wówczas, gdy ani turbina wiatrowa, ani moduły fotowoltaiczne, nie będą w stanie wyprodukować wystarczającej ilości energii (np. w pochmurne, ale bezwietrzne dni).
Turbina wiatrowa a fotowoltaika – ile energii można wyprodukować za pomocą obu systemów?
Wydajność zarówno instalacji fotowoltaicznej, jak i turbiny wiatrowej, można łatwo dostosować do potrzeb danego gospodarstwa domowego czy firmy. Jeśli elektrownia wiatrowa ma służyć jedynie jako uzupełnienie instalacji PV, wystarczy system o mocy 1-5 kW. Energia wiatrowa z turbiny o mocy 10 kW jest już w stanie zasilać np. pompę ciepła.
Moc instalacji fotowoltaicznej to suma mocy poszczególnych modułów. Najlepiej ustalić ją ze specjalistą, uwzględniając zużycie energii przez urządzenia elektryczne w budynku.
Moduły fotowoltaiczne plus turbina wiatrowa: jak wdrożyć takie rozwiązanie w praktyce?
Gdy chcesz połączyć wytwarzanie energii z wiatru i ze słońca, weź pod uwagę kilka kwestii:
- znajdź miejsce na instalację – powinno być odpowiednio nasłonecznione, a jednocześnie nieosłonięte od wiatru;
- wybierz odpowiedni system – turbiny wiatrowe połączone z fotowoltaiką mogą działać zarówno jako instalacje on-grid i off-grid, a także hybrydowe;
- zadbaj o formalności – jeśli turbina będzie umieszczona na maszcie o wysokości do 3 m lub na dachu, nie potrzebujesz pozwolenia na budowę, w innym przypadku – należy złożyć odpowiedni wniosek;
- dobierz odpowiedni falownik – taki, który poradzi sobie z przetwarzaniem energii z obu źródeł (przeczytaj także: Jak sprawdzić, czy instalacja fotowoltaiczna została poprawnie zamontowana?).
Lepiej nie podejmować prób samodzielnego wykonania instalacji składającej się z turbiny wiatrowej i modułów fotowoltaicznych. Takie działanie niesie ze sobą duże ryzyko – poznaj Najczęstsze błędy przy montażu instalacji fotowoltaicznych. Łączenie obu technologii to zdecydowanie zadanie dla profesjonalistów – i to takich, którzy specjalizują się w tego typu projektach.