Czy można samodzielnie myć moduły fotowoltaiczne?
Gdy inwestujesz w instalację fotowoltaiczną, zależy Ci przede wszystkim na tym, by była wydajna i sprawna przez jak najdłuższy czas. Dbasz o to, wybierając najwyższej jakości komponenty i zlecając montaż doświadczonym instalatorom. Na to, co będzie działo się z instalacją już w okresie eksploatacji, ma jednak wpływ przede wszystkim to, czy będziesz z niej korzystać we właściwy sposób. Jednym ze sposobów na zapewnienie modułom pełnej sprawności jest dbanie o ich czystość. Czy to oznacza, że samodzielne mycie modułów fotowoltaicznych jest wskazane? Sprawdź, jak robić to najlepiej!
Mycie a wydajność fotowoltaiki – dlaczego czyszczenie modułów jest wskazane?
Zacznijmy od tego, co może się stać, gdy nie będziesz przestrzegać zasad obowiązujących przy samodzielnym myciu modułów fotowoltaicznych. Najpoważniejszym zagrożeniem jest możliwość trwałego uszkodzenia powierzchni modułów. A gdy dojdzie do takiej sytuacji, instalacja fotowoltaiczna nie będzie mogła pracować z pełną wydajnością. Produkcja energii będzie niższa od zakładanej i może nie pokryć zapotrzebowania gospodarstwa domowego czy firmy.
Konserwacja modułów pomoże Ci uniknąć tych problemów. Niezależnie od tego, czy wykonasz ją samodzielnie, czy zdecydujesz się na zlecenie mycia profesjonalnej firmie, warto przede wszystkim robić to regularnie – dzięki temu unikniesz poważnych zabrudzeń.
Moduły są czyste, a mimo to instalacja nie działa wydajnie? Pomyśl o przeglądzie – więcej na ten temat znajdziesz tutaj: Przegląd fotowoltaiki – jak powinien przebiegać prawidłowo?
Mycie modułów fotowoltaicznych krok po kroku
Samodzielne mycie modułów fotowoltaicznych to dobre rozwiązanie przede wszystkim w przypadku niewielkich instalacji. Z takim czyszczeniem poradzisz sobie bez większego problemu. Sprawdź także: Jak odśnieżać moduły fotowoltaiczne?
Jak samodzielnie umyć moduły? Postępuj według następujących kroków:
- Sprawdź stopień zabrudzenia powierzchni. Jeśli są jedynie lekko pokryte kurzem, do mycia będziesz potrzebować jedynie wody. Jeśli zabrudzenia są silne lub jeśli na modułach znajdują się np. ptasie odchody, potrzebne Ci będą dodatkowo środki czystości (detergent w postaci środka do czyszczenia szyb z odrobiną octu lub specjalne preparaty do modułów).
- Zgromadź potrzebny sprzęt i akcesoria: drabinę, gąbkę, ściereczkę. Do czyszczenia przydadzą Ci się także specjalne, odpowiednio zagięte, tyczki zakończone szczotką lub gąbką, dzięki którym dotrzesz w trudno dostępne miejsca.
- Czyszczenie najlepiej przeprowadzić wczesnym rankiem, wieczorem lub w pochmurny dzień. Dzięki temu unikniesz powstawania smug na powierzchni modułów.
- W pierwszej kolejności umyj moduły wodą, korzystając ze ściereczki lub gąbki. Pamiętaj, żeby woda była zdemineralizowana – dzięki temu na powierzchni modułów nie będzie gromadzić się osad.
- Pamiętaj, by często płukać gąbkę lub ścierkę. Dzięki temu unikniesz porysowania modułów drobinkami piasku i innymi zanieczyszczeniami.
- Szczególną uwagę podczas czyszczenia modułów poświęć silnie zabrudzonym miejscom, np. pokrytym ptasimi odchodami czy resztkami liści. Staraj się jednak nie trzeć mocno powierzchni – zamiast tego najpierw pozostaw ją do namoczenia.
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj również: Czyszczenie modułów fotowoltaicznych – poradnik.
Czego unikać podczas samodzielnego mycia modułów fotowoltaicznych?
Jakie błędy podczas czyszczenia fotowoltaiki mogą doprowadzić do takiej uszkodzenia powierzchni modułów lub obniżenia ich sprawności? Unikaj przede wszystkim:
- używania wody z kranu – twarda woda może pozostawiać smugi, które będą utrudniały dostęp światła słonecznego do ogniw;
- czyszczenia za pomocą ostrych narzędzi, np. drucianych myjek, które mogą porysować powierzchnię modułów;
- polewania modułów dużą ilością wody – mimo izolacji może wniknąć w głąb urządzeń elektrycznych i doprowadzić do ich uszkodzenia;
- stosowania niesprawdzonych środków chemicznych – niektóre z nich, zwłaszcza te silnie działające, mogą zniszczyć powłokę antyrefleksyjną lub rozszczelnić ramę modułu;
- mycia bardzo zimną wodą rozgrzanych modułów – dochodzi wówczas do szkodliwych naprężeń termicznych, które mogą być przyczyną pękania powierzchni lub pojawiania się na niej przebarwień.
Kiedy warto zlecić czyszczenie fotowoltaiki profesjonalistom?
Mycie modułów fotowoltaicznych wodą i ogólnodostępnymi środkami czystości to podstawowa metoda na zapewnienie sprawnego działania i długiej żywotności instalacji. Niekiedy jednak samodzielne czyszczenie fotowoltaiki może nie wystarczyć. W jakich sytuacjach warto powierzyć to zadanie specjalistom?
- Gdy powierzchnia modułów jest mocno zabrudzona – np. gdy przez długi czas nie było Cię w domu i instalacja zdążyła pokryć się grubą, trudną do usunięcia warstwą brudu;
- gdy masz do umycia większą liczbę modułów – konserwacja wykonywana przez profesjonalistów opłaca się bardziej w przypadku dużych instalacji PV;
- w przypadku skomplikowanego kształtu dachu lub nietypowego ułożenia modułów – w takim przypadku może się zdarzyć, że instalacja będzie miała miejsca trudno dostępne, do których nie da się sięgnąć za pomocą zwykłej szczotki;
- gdy brak Ci czasu – nie da się ukryć, że samodzielne mycie modułów fotowoltaicznych przez niedoświadczoną osobę to proces, który trwa dość długo – wynajęcie profesjonalnej ekipy pozwoli Ci zaoszczędzić czas.