Czy można założyć fotowoltaikę bez pozwolenia?
Każdy montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu czy gruncie jest budową, a każda budowa wymaga pozwolenia. Czy to oznacza, że zanim zaczniesz korzystać z energii z fotowoltaiki, czeka Cię wypełnianie szeregu skomplikowanych dokumentów? Od obowiązku uzyskiwania pozwolenia są pewne wyjątki – i bardzo możliwe, że dotyczą one również Ciebie. Sprawdź, czy możesz zamontować moduły fotowoltaiczne bez pozwolenia.
Moduły fotowoltaiczne bez pozwolenia? To zależy…
Wiele firm oferujących sprzedaż i montaż fotowoltaiki zachęca do korzystania ze swoich usług, obiecując minimum formalności związanych z budową instalacji. Czy rzeczywiście moduły fotowoltaiczne można montować bez pozwolenia?
Formalności obowiązujące właścicieli instalacji fotowoltaicznych zależą od:
- wielkości instalacji (mocy modułów);
- sposobu montażu;
- warunków terenu, na którym znajduje się działka.
Jak wyglądają te zależności? Tego dowiesz się w kolejnych akapitach.
Instalacje do 50 kW – bez zgłoszenia ani pozwolenia
Jeśli planujesz montaż mikroinstalacji, na pewno ucieszy Cię fakt, że taka inwestycja nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi formalnościami urzędowymi (poza niektórymi wyjątkami). Nie musisz ani zgłaszać robót budowlanych, ani ubiegać o pozwolenie.
Pamiętaj jedynie, że instalacje powyżej 6,5 kWp muszą być zgłoszone do straży pożarnej, a ich projekty – skonsultowane z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Dowiedz się także: Czy trzeba zgłaszać rozbudowę instalacji fotowoltaicznej?
Instalacje do 150 kW – wystarczy zgłoszenie
Jeszcze do niedawna o pozwolenie na budowę instalacji fotowoltaicznej musiały ubiegać się wszystkie osoby, które chciały korzystać z systemów o mocy większej niż 50 kW. Obecnie ten limit został zmieniony. Pozwolenia na budowę nie potrzebujesz, gdy Twoja instalacja ma mniej niż 150 kW. W takim przypadku wystarczy jedynie zgłoszenie robót budowlanych.
To ważna zmiana dla użytkowników indywidualnych i firm potrzebujących instalacji o większej mocy.
Co ważne, zgłoszenie jest wystarczającą formą niezależnie od tego, czy z energii z fotowoltaiki będziesz korzystać wyłącznie na własne potrzeby, czy będziesz ją sprzedawać i czerpać z niej zyski.
Kiedy trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę instalacji fotowoltaicznej?
Pozwolenie na budowę instalacji fotowoltaicznej jest wymagane zawsze, gdy jej moc przekracza 150 kW. Są jednak przypadki, gdy moc jest mniejsza, a zwykłe zgłoszenie nie jest wystarczające. Kiedy musisz ubiegać się o pozwolenie?
- gdy montaż modułów fotowoltaicznych wymaga przebudowy lub rozbudowy budynku w takim stopniu, że roboty wymagają uzyskania pozwolenia;
- gdy moduły będą zamontowane na budynku, a łączna wysokość konstrukcji przekracza 3 metry;
- gdy budynek, na którym chcesz zamontować moduły, jest wpisany do rejestru zabytków;
- gdy inwestycja zostanie zakwalifikowana do oceny oddziaływania na środowisko lub na obszar Natura 2000 (zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko).
Planujesz budowę instalacji fotowoltaicznej? Sprawdź: Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?
Zgłoszenie lub pozwolenie na budowę instalacji fotowoltaicznej a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Niezależnie od tego, czy jedynie zgłaszasz montaż instalacji fotowoltaicznej, czy ubiegasz się o pozwolenie na jej budowę, musisz spełnić jeden warunek. Projekt musi być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Informacje na ten temat znajdziesz w urzędzie miasta lub gminy. W większości przypadków plany miejscowe nie są przeszkodą dla budowy instalacji fotowoltaicznej.
A co, gdy Twoja działka nie została objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego? Wówczas procedura jest nieco bardziej skomplikowana i czasochłonna. Trzeba ubiegać się o uzyskanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Taki dokument wydaje się na wniosek inwestora, jest ważny bezterminowo (lub do czasu uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu).
Jak zgłosić instalację fotowoltaiczną lub złożyć wniosek o pozwolenie na budowę?
Zgłoszenie budowy instalacji fotowoltaicznej składa się w urzędzie miasta, starostwie powiatowym lub – w niektórych przypadkach (listę znajdziesz m.in. w serwisie Biznes.gov.pl) – w urzędzie wojewódzkim. Można to zrobić osobiście, listownie lub elektronicznie.
Jak wygląda procedura składania wniosku o pozwolenie na budowę fotowoltaiki? Taki wniosek składa się do burmistrza, prezydenta miasta, starosty lub wojewody – w praktyce najczęściej do wydziału architektury w odpowiednim urzędzie. Do wniosku należy dołączyć projekt budowlany zawierający:
- projekt zagospodarowania działki lub terenu;
- projekt architektoniczno-budowlany;
- projekt techniczny.
Przygotowanie tych dokumentów jest dość skomplikowane i najlepiej powierzyć je specjalistom, np. z firmy zajmującej się projektem i montażem instalacji fotowoltaicznej.
Dowiedz się także: Jakie pomiary elektryczne są obowiązkowe przy instalacjach PV?