Czy trzeba płacić podatek od fotowoltaiki?
Dzięki fotowoltaice można oszczędzać, a w niektórych przypadkach nawet wygenerować przychód. A tam, gdzie pojawia się przychód, najczęściej nieuniknione są podatki. Czy w przypadku fotowoltaiki jest podobnie? Kto jest zobowiązany do płacenia podatku od fotowoltaiki? W internecie można znaleźć wiele sprzecznych opinii na ten temat. Zweryfikuj je i poznaj rzetelne informacje!
Czy podatek od fotowoltaiki istnieje? Informacje na temat planów jego wprowadzenia
W ostatnich kilku latach wiele razy pojawiały się informacje na temat planów wprowadzenia formy opodatkowania dla użytkowników instalacji fotowoltaicznych. Mówiono o podatku od dotacji na fotowoltaikę, podatku mocowym (mylonym z faktycznie wprowadzoną w 2021 roku opłatą mocową) czy tzw. podatku Belki od przychodów ze sprzedaży energii z fotowoltaiki.
Wszystkie te doniesienia łączy to, że… są całkowicie nieprawdziwe. Trzeba to podkreślić wyraźnie: nie ma przepisów, które nakładałyby na prosumentów konieczność płacenia jakichkolwiek dodatkowych podatków. Nie trzeba płacić ani za samo korzystanie z fotowoltaiki, ani za generowanie energii, ani za wprowadzanie jej do sieci.
Rząd wielokrotnie podkreślał, że nie ma zamiaru wprowadzać żadnej formy opodatkowania fotowoltaiki i nie prowadzi w tym zakresie żadnych prac.
Przychody z fotowoltaiki a PIT – czy trzeba płacić podatek dochodowy za nadwyżki energii?
Każdy podatnik powinien rozliczyć uzyskany w danym roku dochód. Dotyczy to także zysków kapitałowych, od których nalicza się tzw. podatek Belki w wysokości 19%. Możesz zetknąć się z opiniami, według których takim zyskiem są środki uzyskane ze sprzedaży energii z fotowoltaiki. Czy to prawda?
Odpowiedź jest tu jasna: sprzedaż nadwyżek energii nie jest zyskiem kapitałowym i nie podlega opodatkowaniu. Wynika to z formy rozliczania energii z fotowoltaiki. W obowiązującym obecnie systemie net-billing środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży są gromadzone na wirtualnym koncie. Prosument nie może ich wypłacić i przeznaczyć na dowolny cel. Może jedynie wykorzystać je do zakupu energii z sieci (na temat rozliczeń dowiesz się więcej tutaj: Co zrobić z nadmiarem prądu z fotowoltaiki?).
Tymczasem obowiązek podatkowy dla osób prywatnych powstaje wtedy, gdy dochodzi do przysporzenia środków – czyli np. wtedy, gdy trafiają one na konto bankowe. W przypadku pieniędzy ze sprzedaży fotowoltaiki faktycznie nie dochodzi do takiego przysporzenia.
Ewentualne wątpliwości wyjaśnia również ustawa o PIT, a dokładnie jej artykuł 2 ust. 1 pkt. 9. Według niego z zapisów ustawy wyłączone są rozliczenia wytworzonej przez prosumenta energii odnawialnej.
To, ile energii uzyskasz z instalacji fotowoltaicznej, zależy m.in. od jej stanu technicznego. Zadbasz o niego, regularnie zlecając wykonywanie przeglądów technicznych. Dowiedz się więcej na ten temat: Co grozi za brak przeglądu instalacji elektrycznej?
Czy fotowoltaika na gruncie oznacza konieczność płacenia podatku od nieruchomości?
Podatek od nieruchomości nalicza się w przypadku, gdy na danym terenie znajduje się obiekt budowlany – budynek lub element małej architektury. Warunkiem uznania za taki obiekt jest m.in. trwałe mocowanie do gruntu. Moduły fotowoltaiczne umieszczone na konstrukcjach wsporczych nie spełniają tego kryterium. Jeśli więc na terenie Twojej działki znajduje się mikroinstalacja fotowoltaiczna, nie zapłacisz wyższego podatku od nieruchomości.
Kto jest zobowiązany do płacenia podatku akcyzowego od fotowoltaiki?
Podatek akcyzowy nalicza się w przypadku, gdy energia z fotowoltaiki jest sprzedawana, a nie zużywana na własne potrzeby oraz wtedy, gdy podmiot ją zużywa, ale nie posiada koncesji. Dotyczy to zarówno użytkowników indywidualnych, jak i firm. Ale uwaga – z obowiązku płacenia podatku akcyzowego od fotowoltaiki zwolnieni są właściciele instalacji fotowoltaicznych o mocy poniżej 1 MW. W praktyce nie muszą więc płacić go prosumenci korzystający z instalacji PV na własny użytek, a także wiele firm.
Dowiedz się więcej na temat praw i obowiązków związanych z fotowoltaiką: Jakie są prawa i obowiązki posiadacza instalacji fotowoltaicznej?
Podatki dla właścicieli farm fotowoltaicznych
W przypadku farm fotowoltaicznych sytuacja wygląda nieco inaczej niż w przypadku mikroinstalacji. Przede wszystkim takie obiekty buduje się po to, by sprzedawać energię, a nie zużywać ją na własne potrzeby. Właściciele farm mogą więc być obciążeni akcyzą za sprzedaż energii. W niektórych przypadkach mogą być również zobowiązani do płacenia:
- podatku od nieruchomości – jeśli na terenie farmy znajdują się budynki – np. rozdzielnia;
- podatku rolnego – jeśli obiekt powstał na gruncie rolnym i uniemożliwił prowadzenie na tym terenie działalności rolniczej (uprawy roślin czy wypasu bydła).
Fotowoltaika a podatki – ulga termomodernizacyjna
Jeśli jesteś prosumentem korzystającym z energii z fotowoltaiki na własne potrzeby, w większości przypadków nie będziesz płacić z tego tytułu żadnych dodatkowych podatków. Co więcej, dzięki inwestycji w odnawialną energię możesz nawet zaoszczędzić! Taką możliwość daje ulga termomodernizacyjna. W ramach tej ulgi możesz przez kilka lat odliczać od podatku dochodowego wydatki poniesione na zakup elementów instalacji fotowoltaicznej. W 2024 roku maksymalna wysokość ulgi wynosi 53 tysiące złotych.