Czy trzeba zgłaszać rozbudowę instalacji fotowoltaicznej?

EnergyTest
20/6/2024

Chcesz zwiększyć moc swojej fotowoltaiki? Twoje zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrosło? A może obecna instalacja jest niedoszacowana i nie produkuje tyle energii, ile byś chciał? Zanim wezwiesz fachowców, upewnij się, jakie są procedury i czy trzeba zgłaszać rozbudowę instalacji fotowoltaicznej.

Kiedy zgłosić rozbudowę instalacji fotowoltaicznej?

Rozbudowa fotowoltaiki do mocy 50 kW nie wymaga pozwolenia. Wystarczy, że w ciągu 14 dni po montażu dodatkowych modułów zgłosisz zwiększenie mocy swojemu Operatorowi Sieci Dystrybucyjnej (OSD) – to jeden z przepisów ustawy o OZE. 

OSD ma następnie 14 dni na to, żeby potwierdzić aktualizację danych instalacji i poinformować o niej sprzedawcę energii elektrycznej, z którym podpisałeś umowę.

Za brak zgłoszenia w wyznaczonym terminie zapłacisz karę w wysokości 1 tysiąca złotych. 

Kiedy trzeba podpisać nową umowę przyłączeniową?

Zwiększenie mocy instalacji może się wiązać z koniecznością zwiększenia mocy przyłączeniowej lub przebudowania przyłącza, jeśli to, które istnieje, nie poradzi sobie z pracą rozbudowanej fotowoltaiki. 

W takim przypadku trzeba złożyć wniosek o wydanie nowych warunków przyłączenia i podpisać nową umowę przyłączeniową z operatorem sieci lub stworzyć aneks do istniejącej umowy. Warto pamiętać, że oczekiwanie na aktualizację warunków może się przedłużyć, jeśli okaże się, że operator musi dostosować sieć energetyczną do Twoich potrzeb.

Rozbudowa fotowoltaiki powyżej 50 kW – jakie są procedury?

Jeśli moc rozbudowanej instalacji przekroczy 50 kW, Twoja instalacja zmieni się w farmę fotowoltaiczną:

  • małą – od 50 kW do 1 MW,
  • dużą – powyżej 1 MW.

W przypadku farm obowiązują inne przepisy, tutaj zgłoszenie nie wchodzi w grę. Przed rozbudową musisz zdobyć:

  • decyzję środowiskową – potrzebna dla inwestycji o powierzchni 0,5 ha (na terenach objętych ochroną) i o powierzchni 1 ha (na pozostałych terenach),
  • informacje o Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego,
  • decyzję o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu w przypadku, kiedy nie obowiązuje MPZP,
  • pozwolenie na budowę farmy.

Farmy fotowoltaiczne objęte są dodatkowymi warunkami, w tym podatkami. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Podatek od farmy fotowoltaicznej w 2024 roku

Rozbudowa fotowoltaiki a rozliczenie nadwyżek energii elektrycznej

Jeśli rozliczasz się na zasadach net-meteringu, a moc Twojej rozbudowanej instalacji przekroczy 10 kW, to za każdą 1 kWh oddaną do sieci odbierzesz 0,7 kWh (a nie 0,8 kWh, jak w przypadku instalacji do 10 kW). W przypadku kiedy Twoje zapotrzebowanie na prąd przekroczy nadwyżki energii, które oddałeś do sieci, za kolejne kWh zapłacisz tak jak dotychczas – zgodnie z aktualnymi stawkami.

Sposób rozliczania nadwyżek energii z mikroinstalacji i farm fotowoltaicznych w net-billingu (stawka miesięczna od 1 kwietnia 2022 r.) i taryfie dynamicznej (stawka godzinowa od 1 lipca 2024 r.) pozostaje taki sam.

Po więcej informacji o nowych zasadach dla właścicieli fotowoltaiki zajrzyj tutaj: Zmiany w fotowoltaice 2024 – nowe przepisy

Masz problem z fotowoltaiką? Wykonaj nasz audyt i sprawdź, co wymaga poprawy

O czym pamiętać przed rozbudowaniem fotowoltaiki?

Przed rozbudowaniem systemu PV potrzebny jest audyt, który określi zapotrzebowanie budynku na energię, zweryfikuje moc urządzeń w obecnej instalacji (modułu i falownika) oraz stan techniczny dachu. 

Falownik a rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

Jeśli dokładasz tylko 2-3 moduły, falownik raczej poradzi sobie ze zwiększoną mocą. W przypadku znacznego podwyższenia produkcji energii elektrycznej wymiana urządzenia będzie konieczna.

Specjalista dobierze odpowiedni model urządzenia, biorąc pod uwagę, że powinno ono pracować na ok. 80% mocy modułów (tzw. przewymiarowanie falownika). 

Moduły do zwiększenia mocy fotowoltaiki

Moduły powinny mieć tę samą moc, podobne parametry i być wykonane w tej samej technologii, jak te, które już tworzą instalację. W ten sposób unikniesz różnic prądowych i napięciowych między poszczególnymi modułami.

Stan i powierzchnia dachu

Należy sprawdzić, czy na dachu jest wystarczająco dużo miejsca, żeby dało się zamontować dodatkowe moduły. Jeśli nie – może da się zainstalować je na gruncie? Dodatkową kwestię stanowi stan techniczny i udźwig dachu, bo każdy dodatkowy moduł to ok. 20 kg więcej.

Rozbudowa fotowoltaiki – czy warto?

Po zwiększeniu mocy instalacji możesz dołożyć nowe urządzenia elektryczne, które ułatwią Ci życie, a przy okazji obniżą rachunki za prąd. Pompa ciepła, rekuperacja, klimatyzacja, stacja ładowania samochodu elektrycznego lub hybrydy typu plug-in to pomysły na początek. Jeśli Twoje zapotrzebowanie na energię wzrasta, rozbudowa fotowoltaiki to najlepszy sposób, żeby ją zaoszczędzić. 

Potrzebujesz pomocy w rozpoznaniu, jaką moc powinna mieć Twoja instalacja po powiększeniu? Skontaktuj się ze specjalistą i umów na audyt fotowoltaiczny.