Dlaczego falownik jest offline?

EnergyTest
9/5/2024

Twoje urządzenie straciło połączenie z siecią? Nie możesz monitorować pracy swojej instalacji fotowoltaicznej w aplikacji? Dowiedz się, dlaczego Twój falownik jest offline i rozwiąż problem!

Falownik offline – dlaczego nie łączy się z internetem?

Istnieje kilka powodów, dla których falownik przechodzi w tryb offline i nie łączy się z internetem:

  • słaby sygnał sieci wi-fi,
  • nowy router,
  • zmiana dostawcy internetu,
  • zmiana nazwy lub hasła sieci.

Z większością przypadków poradzisz sobie samodzielnie. Wystarczy, że zidentyfikujesz źródło problemu. Na szczęście nawet jeśli falownik jest offline, to instalacja PV nadal produkuje energię elektryczną, a dane dotyczące uzysków rejestrują się normalnie.

Falownik zrywa połączenie z wi-fi

Jeśli falownik nie łączy się z siecią domową, sprawdź router – czy jest włączony i czy świecą się odpowiednie kontrolki (WLAN). 

Wszystko jest tak, jak powinno? To może oznaczać, że falownik zrywa połączenie, ponieważ sygnał wi-fi jest za słaby. 

Dlaczego tak się dzieje? Sygnał słabnie, kiedy na jego drodze pojawią się przeszkody, takie jak ściany czy podłogi. Najbardziej blokuje go żelbeton, ale również drewno, cegła, czy nawet powierzchnie szklane.

Najczęściej zdarza się to wtedy, kiedy falownik znajduje się np. w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym. Również kiedy budynek jest duży i router jest np. na 2. piętrze, a falownik na parterze. Na słabą jakość połączenia bezprzewodowego (lub jego całkowity brak) może chwilowo również pogoda (burza, deszcz).

Jak wzmocnić sygnał wi-fi dla falownika?

Router powinien znaleźć się jak najbliżej falownika. Jeśli mimo zmiany miejsca urządzenia siła sygnału nadal jest niewystarczająca, żeby urządzenie przeszło w tryb online, wypróbuj dodatkowe rozwiązania. Zamontuj w routerze anteny, które wzmocnią sygnał lub użyj repeatera wi-fi.

Repeater wi-fi przechwytuje sygnał z routera, zwiększa jego moc o 50% i niesie go w stronę falownika. To niewielki sprzęt, który podłącza się do gniazdka w miejscu, w którym słabnie sygnał. Anteny zewnętrzne repeatera ustawia się w kierunku falownika. Warto przy tym pamiętać, że antena pionowa wysyła sygnał w poziomie, a pozioma w pionie.

Zmiana routera, hasła i dostawcy internetu

Nowy router, hasło i zmiana dostawcy internetu sprawiają, że falownik przestaje łączyć się z siecią. W takim przypadku należy go ponownie skonfigurować. 

W ustawieniach falownika uruchom punkt dostępowy wi-fi i aktywuj go, odnajdując nazwę sieci i wprowadzając hasło. Jeśli zapomniałeś hasła, sprawdź, jak je odzyskać: Jak odblokować falownik?

Teraz wystarczy, że na smartfonie połączysz się z nazwą sieci falownika, a następnie w przeglądarce internetowej wpiszesz adres wi-fi urządzenia. Otworzy się strona przeglądarki internetowej, w której zrekonfigurujesz sieć.

Zmiana ustawień i oprogramowania w falowniku

Aktualizację oprogramowania możesz przeprowadzić zdalnie, logując się do interfejsu użytkownika. Wybierasz swój falownik i postępujesz zgodnie ze wskazówkami, które pokazują Ci się w oknie dialogowym.

Niekiedy tryb offline w falowniku oznacza bardziej skomplikowany problem, którego nie rozwiąże zmiana ustawień sieci czy wzmocnienie sygnału. W tym wpisie wyjaśniamy, co zrobić, kiedy podejrzewasz poważniejszy problem z falownikiem: Jak sprawdzić uszkodzony falownik?

Falownik jest offline w nocy – czy to powód do niepokoju?

Na szczęście to naturalne zjawisko. Falownik przechodzi nocą w tryb czuwania, ponieważ nie ma słońca. Moduły nie produkują energii elektrycznej, więc urządzenie nie musi przetwarzać prądu stałego w zmienny, a potem odsyłać go do urządzeń w domu lub sieci elektroenergetycznej. Kiedy promienie słońca zaczynają padać na moduły, napięcie w nich wzrasta, a w konsekwencji falownik wybudza się i zaczyna pracę.

Falownik jest offline? Możliwa awaria sieci

Falownik wyłącza się i przechodzi w tryb offline również z powodu problemów z siecią elektroenergetyczną. Wyłącza się dla bezpieczeństwa osób, które naprawiają ewentualną usterkę w sieci oraz po to, żeby nie uszkodzić instalacji fotowoltaicznej i podłączonych do niej urządzeń elektrycznych.

Do najczęstszych przyczyn należą:

  • brak prądu w sieci – wyłącznik antywyspowy wyłącza falownik,

  • zbyt wysokie napięcie w sieci – falownik osiąga maksymalne napięcie, zaczyna pracować z przerwami, a jeśli wysokie napięcie dochodzi do 253 V i utrzymuje się przez 10 minut na 1 fazie, urządzenie w końcu się wyłącza.

Falownik to inteligentne urządzenie, które informuje o awariach i pracy instalacji fotowoltaicznej. Jeśli na wyświetlaczu pojawiają się komunikaty o błędach, a diody zaczynają pulsować, to często znak, że pojawił się problem, który trzeba szybko rozwiązać. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Dlaczego falownik miga?

Falownik offline – brak sieci lub usterka falownika

Wszystkie sposoby na przywrócenie falownika do trybu online zawiodły? Jeśli tak, skontaktuj się z serwisem, który pomoże Ci przywrócić urządzenie do pracy. Problem leży po stronie sieci elektroenergetycznej? Zgłoś się do operatora sieci dystrybucyjnej, do której należy Twoja instalacja fotowoltaiczna.