Dlaczego falownik miga?
Falownik zarządza pracą instalacji fotowoltaicznej i kontroluje parametry sieci elektroenergetycznej. Informuje użytkownika o awariach i łączy się z urządzeniami zewnętrznymi. Swoje działania sygnalizuje przy pomocy kolorowych diod. Zobacz, dlaczego falownik miga i jak reagować na jego komunikaty.
Interpretacja migających świateł falownika
Diody mogą migać pojedynczo lub razem. Każda z nich informuje o problemach lub działaniach falownika podjętych na określonym obszarze. Najczęstszy podział wygląda tak:
- dioda czerwona – stan zasilania falownika,
- dioda zielona – stan pracy falownika,
- dioda niebieska – stan połączenia z urządzeniem zewnętrznym,
- dioda żółta – aktualizacja oprogramowania, łączenie z urządzeniem zewnętrznym,
- dioda WLAN – dostępność połączenia internetowego.
Funkcje diod i ich kolory mogą różnić się w zależności od modelu falownika i producenta, dlatego warto sprawdzić w dokumentacji technicznej urządzenia, co oznaczają poszczególne kolory i sposób, w jaki świecą (przerywany lub ciągły).
Dioda czerwona i zielona migają jednocześnie
Wspólne miganie obu diod oznacza zwykle brak ustawień danych krajowych. Komunikuje, że jak najszybciej należy skonfigurować zestaw danych. Dzięki temu falownik będzie pracował prawidłowo i nie dojdzie do jego uszkodzenia z powodu pracy na niewłaściwej wysokości napięcia.
Jeśli problem ten wystąpił, to znaczy, że instalator podczas montażu nie zakończył konfiguracji urządzenia.
Zestaw danych krajowych możesz ustawić w interfejsie użytkownika – w tym celu w zakładce Monitorowanie sieci wybierz Polskę. Dzięki temu sprofilujesz falownik zgodnie z parametrami sieci obowiązującymi w naszym kraju, czyli: napięcie 230 V z odchyleniem +/- 10% (od 207 V do 235 V).
Falownik miga na zielono
Zielona dioda dotyczy produkcji mocy w instalacji fotowoltaicznej. Sygnalizuje usterki związane z przetwarzaniem prądu stałego i przesyłaniem prądu przemiennego. Może migać wolno (pulsować) lub szybko (mrugać):
- dioda zielona miga powoli:some text
- wystąpił problem po stronie sieci AC i DC,
- brakuje warunków do produkcji mocy czynnej do sieci elektroenergetycznej,
- falownik czeka na możliwość wznowienia produkcji.
- dioda zielona miga szybko:some text
- falownik produkuje moc czynną do sieci AC z mocą większą lub równą 90% swojej mocy znamionowej,
- procesor główny w falowniku się aktualizuje.
Jeśli widzisz, że zielona dioda szybko miga, może to oznaczać, że problem leży w zbyt wysokim napięciu sieciowym.
Nie zaszkodzi również ocenić stanu modułów. Jak się za to zabrać? Dowiesz się z tego tekstu: Jak sprawdzić, czy moduł fotowoltaiczny jest sprawny?
Dioda falownika miga na niebiesko
Niebieska dioda w falowniku najczęściej komunikuje stan połączenia urządzenia z lokalną siecią, routerem, laptopem, tabletem lub smartfonem. W jej przypadku również oznacza się dwie prędkości:
- dioda niebieska miga wolno (bardzo powoli, ok. 1 raz na minutę) – falownik nawiązuje połączenie z urządzeniem zewnętrznym (np. routerem, laptopem) lub łączy się z lokalną siecią,
- dioda niebieska miga szybko (ok. 2 razy na minutę) – funkcja WPS jest aktywna, czyli można połączyć falownik z siecią wi-fi bez podawania hasła.
O prawidłowym działaniu sieci informuje ciągłe światło niebieskiej diody falownika. Jeśli gaśnie, oznacza to, że połączenie zostało zerwane.
Dioda żółta miga w falowniku
Pulsowanie żółtej diody może oznaczać kilka rzeczy w zależności od modelu urządzenia. Najczęściej sygnał ten dotyczy oprogramowania i sieci wi-fi:
- falownik nie jest skonfigurowany z siecią wi-fi,
- falownik komunikuje się z innymi urządzeniami,
- trwa aktualizacja oprogramowania sprzętowego.
Po zakończeniu konfiguracji i aktualizacji żółta dioda powinna świecić się w sposób ciągły.
W falowniku migają diody WLAN – co to oznacza?
Funkcja WLAN pozwala urządzeniom z wi-fi łączyć się z falownikiem. Co oznaczają poszczególne diody?
- czerwona wyświetla błąd połączenia,
- zielona informuje o włączonym trybie serwisowym
- czerwona i zielona migające na zmianę komunikują, że czas otwarcia punktu dostępowego WLAN został przekroczony.
Jeśli falownik nie łączy się z wi-fi, może być konieczna aktualizacja oprogramowania lub rekonfiguracja, zwłaszcza jeśli zmieniałeś dostawcę internetu lub router.
Brak konfiguracji sprawia, że falownik pozostaje w trybie offline. Przyczyn może być co najmniej kilka – sprawdzisz je w tym artykule: Dlaczego falownik jest offline?
Zapomniałeś hasła? Tutaj znajdziesz wskazówki, dzięki którym szybko rozwiążesz problem: Jak odblokować falownik?
Sygnalizacja falownika – rozpoznaj usterki i awarie
Migające diody falownika pozwalają szybko zorientować się w problemie, który dotknął Twoją instalację fotowoltaiczną. Od mniej skomplikowanych, takich jak brak połączenia z internetem, po zatrzymanie produkcji energii elektrycznej z modułów.
Niektóre trudności mają charakter przejściowy (np. słaby sygnał wi-fi), ale część może wymagać interwencji specjalisty. W dokumentacji technicznej falownika sprawdzisz, co oznaczają kolory diod konkretnego modelu i jak interpretować ich zachowanie.