Dlaczego falownik nie działa?

EnergyTest
22/2/2024

Fotowoltaika to ekologiczne i ekonomiczne źródło energii elektrycznej dla domu i firmy. Jednak technologia stawia przed użytkownikami niespodziewane wyzwania. Zdarzają się sytuacje, że moduły PV nie pracują zgodnie z oczekiwaniami i produkują mniej prądu, niż wskazują na to ich parametry techniczne. Przyczyną takiej sytuacji może być falownik. Gdzie tkwi problem?

Dlaczego falownik nie działa?

W 2018 r. w Polsce, jeszcze przed uruchomieniem programu Mój Prąd, było 18 tys. instalacji fotowoltaicznych. W 2023 r. już ponad 1,4 mln prosumentów miało własną mikroelektrownię na dachu lub przed domem. Jak to wpływa na działanie falownika?

W okresie wiosenno-letnim produkcja energii z paneli dynamicznie wzrasta. Wszelkie nadwyżki najczęściej trafiają do infrastruktury krajowej, która nie jest w stanie obsłużyć takiej ilości energii elektrycznej. W związku z tym pojawiają się skoki napięcia, które są najczęstszą przyczyną wyłączania się falownika.

Poza skokami napięcia istnieją jeszcze cztery najczęstsze przyczyny wyłączania się falownika:

  • przegrzanie inwertera;
  • usterka w panelach PV;
  • nieodpowiednie napięcie zasilania;
  • problemy z zabezpieczeniami.

Wszystkie te elementy mogą wpływać na prawidłowe działanie falownika. W przypadku powtarzających się problemów warto skonsultować sprawę ze specjalistą od fotowoltaiki.

Dlaczego falownik mruga?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego falownik mruga, to wiedz, że w ten sposób komunikuje różne zdarzenia. W przypadku inwerterów bez wyświetlacza diody LED pełnią funkcję sygnalizacyjną. Oświetlenie może świecić w trybie ciągłym lub migać. Poniżej wyjaśniamy, co to oznacza.

Dlaczego falownik mruga na czerwono?

Jeśli dioda LED jednostajnie się świeci, oznacza to błąd, który należy sprawdzić np. na Sunny Portalu. Po zdiagnozowaniu błędu najlepiej skonsultować się z serwisem lub instalatorem. W ten sposób łatwiej zidentyfikować problem i usunąć ewentualną usterkę.

Dlaczego falownik mruga na zielono?

Jeśli dioda miga lub wolno pulsuje, oznacza to brak odpowiednich warunków do pracy falownika i produkowania mocy czynnej do sieci elektroenergetycznej. Na taki stan rzeczy wpływ ma zarówno sieć AC (prąd zmienny) i DC (prąd stały).

W przypadku, gdy dioda świeci ciągłym światłem, oznacza to, że falownik produkuje moc czynną do sieci AC (z niej korzystasz w domu/firmie) z mocą ~90% mocy znamionowej falownika.

Dlaczego falownik mruga na niebiesko?

Ciągłe światło oznacza aktywną komunikację falownika z urządzeniem zewnętrznym, np. smartfonem, laptopem lub routerem. Jeśli miga wolno, tzn. z częstotliwością ok. jednego razu na minutę, to najpewniej nawiązuje połączenie z urządzeniem zewnętrznym. W przypadku, gdy miga szybko, ok. dwóch razy na minutę lub szybciej, to aktywna jest funkcja WPS, czyli tzw. miękki punkt dostępu falownika do komunikacji z nim poprzez sieć WLAN.

Dlaczego falownik piszczy?

Instalacja fotowoltaiczna może hałasować podczas pracy. To, czy tak faktycznie będzie, zależy od mocy modułów PV. Jedynym urządzeniem, które może wydawać dźwięki, jest inwerter. Panele bez względu na ich moc pracują bezgłośnie.

Inwerter to urządzenie, które konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC), który na co dzień zasila sprzęty AGD i RTV w Twoim domu. W trakcie pracy falownik może wydawać charakterystyczny dźwięk. Jego głośność zależy od mocy instalacji. Fotowoltaika do 5 kWp działa przeważnie bezgłośnie. Z kolei większe mikroelektrownie mogą powodować powstawanie dźwięku.

Inne przyczyny, dlaczego falownik piszczy w trakcie pracy

Aktualizacja oprogramowania może sprawić, że inwerter będzie pracował inaczej niż dotychczas. Jeśli po wgraniu nowego softu urządzenie zacznie zachowywać się inaczej, nie musi to oznaczać, że działa nieprawidłowo. Dlatego warto sprawdzić zakres zmian przed aktualizacją. 

Zdarza się także, że użytkownicy mogą zgłaszać problemy po aktualizacji. Najczęściej w takich sytuacjach dostawca oprogramowania usuwa błędy, wypuszczając kolejny update.

Przykład naszego klienta: Zdarza się także, że dźwięk znika, gdy moc wyjściowa przekroczy pewien poziom. Przykładem może być falownik (5 kW), który po zmianie mocy wyjściowej powyżej 2 kW zaczął pracować bezgłośnie. Warto więc wziąć pod uwagę różne, czasami nieoczywiste, możliwości.

Sprawnie działający falownik w Twoim domu i firmie

Dlaczego falownik mruga? Dlaczego falownik piszczy? Co oznaczają świecące diody? Tego typu pytania często pojawiają się wśród naszych klientów. Być może Ty także masz podobne.

W przypadku podejrzenia awarii lub nietypowego działania falownika warto przeprowadzić Energy test. Jest to kompleksowe badanie, które weryfikuje sprawność i bezpieczeństwo instalacji. Przy okazji to szansa na poprawę opłacalności rozliczeń z operatorem. Chcesz wiedzieć, jak to osiągnąć? Poznaj szczegóły dotyczące Energy testu.