Dlaczego falownik się wyłącza?

EnergyTest
23/2/2024

Panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną. Mózgiem odpowiedzialnym za sprawne działanie instalacji jest falownik. Odpowiada on za przekształcenie prądu zmiennego w prąd stały i bezpieczeństwo systemu. Niemniej zdarza się, że inwerter wyłącza się, co może skutkować utratą produkcji energii. Co wpływa na nieprawidłowe działanie instalacji?

5 najczęstszych przyczyn wyłączania się falownika

Moduły PV mogą wyłączyć się w różnych sytuacjach. Przeważnie jest to działanie zamierzone, którego celem jest ochrona instalacji przed awarią i kosztowną naprawą. Istnieje wiele przyczyn wyłączanie się falownika. 

Inwerter wyłącza się z powodu:

  • Przeciążenia falownika – jeśli panele produkują więcej energii, niż falownik jest w stanie przetworzyć, to dochodzi do przeciążenia. W takiej sytuacji wewnętrzne mechanizmy bezpieczeństwa aktywują się, co  skutkuje automatycznym wyłączeniem inwertera. Dzięki temu urządzenie zapobiega ewentualnym uszkodzeniom instalacji.
  • Usterki w modułach PV – uszkodzony panel lub kabel mogą wpływać na nieprawidłowe działanie falownika. Również w tym przypadku falownik może się automatycznie wyłączyć. W celu uniknięcia tego typu sytuacji zaleca się systematyczne (min. raz na pięć lat) przeglądy instalacji.
  • Przegrzanie falownika – letnie upały potrafią doskwierać ludziom i technologii. Zdarza się, że inwerter wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub w miejscu ze słabą wentylacją się przegrzewa. Może to doprowadzić do awarii lub automatycznego wyłączenia się falownika. W celu uniknięcia przegrzania najlepiej montować tego typu urządzenia w zacienionym miejscu z dobrą cyrkulacją powietrza.
  • Problemy z zabezpieczeniami – inwertery mają różnego rodzaju zabezpieczenia, np. przeciwzwarciowe, termiczne i przeciwprzepięciowe, które chronią zarówno urządzenie, jak i całą instalację. Ewentualna awaria któregoś z bezpieczników może skutkować wyłączeniem się falownika.
  • Nieprawidłowe napięcie zasilania – optymalny poziom napięcia w sieci powinien mieścić się w przedziale od 207 V do 253 V (+- 10% od bazowej wartości 230 V). Zbyt niskie lub zbyt wysokie napięcie mogą wywołać zakłócenia w działaniu falownika lub doprowadzić do jego wyłączenia.

Instalacja fotowoltaiczna to potężne narzędzie, które pomaga zasilić dom lub firmę i wyraźnie zmniejszyć rachunki za prąd. Jeśli jednak pojawiają się problemy związane z działaniem falownika, moduły mogą nie pracować z pełną mocą. Jeśli coś Cię niepokoi w działaniu fotowoltaiki, pomyśl o przeprowadzeniu Energy testu. Dowiedz się więcej o tej usłudze.

Czy fotowoltaika działa w pochmurne dni?

Tak, fotowoltaika działa w pochmurne dni. Niemniej efektywność jej pracy jest niższa niż w przypadku słonecznej pogody. Pomiary przeprowadzone w różnych warunkach pokazują, że panele wytwarzają od 10% do 30% mniej energii elektrycznej w zależności od stopnia zachmurzenia. Do modułów PV docierają promienie słoneczne, ale są one rozproszone, co obniża ich efektywność pracy.

Ciekawostka! Specyficzne położenie słońca na niebie może doprowadzić do tzw. efektu krawędzi chmury. Jest to sytuacja, w której liczba fotonów, które padają na ogniwo, zwiększa się na skutek ich przechodzenia przez krawędź chmury, co zwiększa wydajność pracy instalacji.

Czy fotowoltaika w pochmurny dzień będzie działać? Tak, będzie działać. Warto jednak zauważyć, że zarówno pochmurne niebo (w większości przypadków), jak i zbyt wysoka temperatura, mogą wpływać na wydajność instalacji. Gdy słupki rtęci wskazują powyżej 25°C, moc paneli zaczyna spadać. Oznacza to, że fotowoltaika najlepiej pracuje w słoneczne, ale nie upalne dni.

Przeczytaj także: Jak poznać, czy panele fotowoltaiczne działają?

Czy falownik wyłącza się w nocy?

Fotowoltaika nie działa po zmierzchu. Brak światła słonecznego sprawia, że panele nie generują prądu stałego (DC), który jest niezbędny do działania inwertera. Urządzenie nie ma więc „surowca” do przetwarzania DC w prąd zmienny (AC), a więc jego działanie nocą jest bezcelowe.

Większość inwerterów na rynku wyposażona jest w sensory i systemy zarządzania. Umożliwiają one automatyczne wykrywanie poziomu napięcia prądu DC dostarczanego przez panele. Gdy napięcie spada poniżej ustalonego poziomu, falownik przełącza się na tryb uśpienia lub całkowicie się wyłącza. Pomaga to zaoszczędzić energię, ponieważ utrzymanie inwertera w trybie gotowości przez noc byłoby bezcelowe i marnowałoby energię.

Falownik się wyłącza? Pozbądź się problemu!

Wyłączenie się falownika może być stresujące, szczególnie za pierwszym razem. Pojawiają się najczarniejsze wizje awarii i kosztownych remontów. Poza tym, jak funkcjonować bez prądu? Nie przejmuj się. Najpewniej zadziałał jeden z systemów bezpieczeństwa. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że wszystko jest w porządku, wykonaj Energy test. Rozwiązanie pomaga znaleźć nieprawidłowości w instalacji, a przy okazji poprawić korzyści związane z rozliczeniem z operatorem. Poznaj więcej szczegółów dot. Energy testu.