Dlaczego instalacja fotowoltaiczna się wyłącza?

EnergyTest
25/2/2024

Fotowoltaika to źródło energii elektrycznej, które pomaga obniżyć Twoje rachunki za prąd. Świetna sprawa, dopóki wszystko działa bez zarzutów. Zdarza się jednak, że moduły PV przestają pracować nawet w bezchmurny dzień. Co może być powodem? Sprawdź, co zrobić, gdy fotowoltaika się wyłącza.

Dlaczego fotowoltaika się wyłącza? Przyczyny przerw w produkcji prądu

Moduły PV mogą wyłączać się w różnych sytuacjach. Warto wiedzieć, że w większości przypadków to zamierzone działanie. Jego celem jest zabezpieczenie paneli i inwertera przed uszkodzeniem.

Cztery najczęstsze przyczyny wyłączania się fotowoltaiki:

  • skoki napięcia;
  • awaria sieci;
  • zbyt niska lub za wysoka temperatura falownika;
  • panele nie pracują w nocy.

Najczęstszą przyczyną przerw w wytwarzaniu energii są skoki napięcia. W zależności od sytuacji panele fotowoltaiczne mogą przestać produkować energię na kilka chwil lub przez wiele godzin. Warto więc przyjrzeć się temu problemowi nieco bardziej wnikliwie.

Dlaczego wyłącza się fotowoltaika? Przyczyną mogą być skoki napięcia

Przerwa w pracy paneli fotowoltaicznych nie musi oznaczać awarii. Falownik to komputer, który zarządza przepływem energii elektrycznej i reaguje na zdarzenia w sieci. Przyjmuje się, że optymalny poziom napięcia sieci powinien mieścić się w przedziale od 207 V do 253 V (+- 10% od bazowej wartości 230 V).

Inwerter pracuje w wyznaczonym zakresie. Kiedy graniczne wartości zostaną przekroczone, urządzenie wyłącza się, aby zapobiec uszkodzeniu. Warto zauważyć, że falownik przestanie działać niezależnie od tego, czy przekroczenie trwa sekundę, czy kilka godzin. Sprzęt wróci do pracy, gdy napięcie w sieci ustabilizuje się i osiągnie akceptowalny poziom.

Fotowoltaika się wyłącza, co zrobić? Najlepiej poczekać na unormowanie sytuacji i automatyczny restart inwertera. W przypadku przerwy w działaniu paneli PV wyprodukujesz danego dnia mniej prądu, ale ten mechanizm pomoże Ci  zaoszczędzić na kosztownych naprawach.

Jeśli częstotliwość, z jaką falownik wyłącza się w ciągu dnia, jest niepokojąco wysoka, to warto przeprowadzić tzw. Energy test. Umożliwia on sprawdzenie instalacji pod kątem technicznym, a także poprawę rozliczeń z elektrownią.

Dlaczego pojawiają się skoki napięcia?

Choć rząd co roku przeznacza miliardy złotych na modernizację infrastruktury energetycznej w kraju, to nadal jest wiele do zrobienia. Czy to jest powód, dlaczego fotowoltaika się wyłącza? Tak, ale tylko jeden z kilku.

Zazwyczaj w sezonie wiosenno-letnim większość osób cieszy się z dobrej pogody. Z kolei właściciele fotowoltaiki zacierają ręce i liczą na zwiększoną produkcję prądu. To właśnie nadwyżki, które trafiają do krajowej sieci, są przyczyną skoków napięcia. Dzieje się tak, gdy infrastruktura przyjmuje więcej prądu, niż jest w stanie zgromadzić.

W większości przypadków schemat prowadzący do skoku napięcia jest podobny. Najwyższa produkcja prądu przez panele PV przypada na środek dnia, czyli moment, gdy domownicy są w pracy, szkole lub na wakacjach. Lodówka i akwarium na rybki nie potrzebują za dużo energii, a więc wszystko, co nie jest na bieżąco konsumowane, trafia do sieci. Przemnóż teraz nadwyżki produkowane przez prosumentów przez 1,4 mln instalacji w Polsce, aby zrozumieć skalę zjawiska.

Zatem dlaczego fotowoltaika się wyłącza? Głównym powodem są skoki napięcia spowodowane przekierowaniem nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej do sieci.

Dlaczego wyłącza się fotowoltaika? Pozostałe czynniki, które wpływają na skoki napięcia

Ograniczone możliwości infrastruktury energetycznej to nie jedyna przyczyna skoków napięcia. Istnieją inne czynniki, które powodują zakłócenia w pracy modułów PV i są to m.in.:

  • urządzenia o dużej mocy;
  • sąsiedztwo zakładów produkcyjnych, np. fabryk, chłodni;
  • transformator znajdujący się w niedalekiej odległości od domu;
  • duża liczba modułów PV na linii energetycznej, do której jesteś przyłączony.

Jeśli przerwy w produkcji prądu stają się uciążliwe, warto porozmawiać ze specjalistami. Możesz zwrócić się do sprzedawcy–instalatora z prośbą o weryfikację systemu w ramach gwarancji. Alternatywą może być np. kompleksowa weryfikacja w ramach Energy test.

Jak autokonsumpcja może obniżyć przeciążenie sieci?

Słowem wyjaśnienia, autokonsumpcja to zwiększenie lokalnego zużycia energii, którą wytwarzają panele zainstalowane na dachu lub przed domem. Jak to zrobić? Najprościej uruchomić urządzenia, z których i tak będziesz korzystać w ciągu dnia. Wychodząc do pracy, ustaw opóźnienie startu dla zmywarki i pralki. Daj wolną rękę Rumbie, niech pracuje intensywnie w trakcie Twojej nieobecności. Masz kosiarkę działającą na podobnej zasadzie? Świetny pomysł, aby zaprogramować ją na koszenie, kiedy Ty jesteś w pracy.

Autokonsumpcję zwiększają także:

  • pompa ciepła;
  • klimatyzacja;
  • bojler z grzałką elektryczną.

Innym pomocnym rozwiązaniem jest magazyn energii, który przechowa wyprodukowane nadwyżki. Gdy słońce schowa się za horyzontem, a panele przestaną produkować prąd, wówczas zgromadzone zapasy zapewnią Ci dostawy elektryczności.

Co zrobić, gdy fotowoltaika się wyłącza?

Przede wszystkim zachowaj spokój i poczekaj na automatyczny restart inwertera. Jeśli jednak problem będzie się powtarzał, warto skontaktować się z serwisem. Natomiast gdy gwarancja dobiegła końca, to praktycznym rozwiązaniem będzie Energy test. Sprawdzimy nie tylko sprawność całej instalacji PV, ale także poszukamy sposobów na korzystniejsze rozliczenie z operatorem. Przekonaj się, jak to działa.