Dlaczego panele fotowoltaiczne nie osiągają pełnej mocy?

EnergyTest
26/2/2024

Zielona energia pozyskiwana z paneli fotowoltaicznych stale zyskuje na popularności. Zdarza się jednak, że moduły PV nie osiągają pełnej mocy. Istnieje kilka potencjalnych przyczyn, dlaczego tak się dzieje. W artykule przyjrzymy się im i podpowiemy, jak uwolnić pełną moc paneli fotowoltaicznych.

Niska wydajność paneli? Ten przykład z życia szokuje

Spotykamy właścicieli modułów PV, którzy zmagają się z różnymi problemami. Wyobraź sobie, że zakładasz fotowoltaikę o mocy 5 kWp, która powinna generować prawie 5000 kWh energii elektrycznej. Niestety z nieznanych przyczyn produkuje ona zaledwie 1500 kWh rocznie.

Czy gdybyś znalazł się w takiej sytuacji, to miałbyś podstawy, aby twierdzić, że fotowoltaika jest nieopłacalna? Zdecydowanie tak. Czy jako właściciel jesteś zdenerwowany i czujesz się oszukany? W tym wypadku także może pojawić się odpowiedź twierdząca. Warto więc poznać przyczyny niskiej wydajności paneli PV.

Dlaczego panele fotowoltaiczne nie osiągają pełnej mocy?

Moduły PV mogą produkować mniej energii, niż wskazuje ich specyfika. Dzieje się tak z różnych powodów. O czym warto wiedzieć?

Moduły PV najczęściej nie osiągają pełnej mocy przez:

  • awarie;
  • złe ustawienia;
  • uszkodzenia mechaniczne.

Poza wymienionymi powyżej problemami ważne jest także ustawienie paneli we właściwym kierunku (na południe) pod odpowiednim kątem. Warto także unikać sytuacji, gdy na panele pada cień, np. drzew lub innych budynków, ponieważ może to zakłócać pracę ogniw. Ponadto zalegające zanieczyszczenia lub śnieg utrudniają lub uniemożliwiają osiągnięcie oczekiwanej mocy produkcyjnej.

Panele bez mocy? Problemem może być montaż

Wraz z rozwojem rynku fotowoltaiki pojawiło się wielu „specjalistów”, którzy zajęli się montażem instalacji PV. Osoby, które mają o tym pojęcie, najpewniej prowadzą swoje firmy do dzisiaj. Istnieje jednak wiele przykładów wadliwego montażu i tych przedsiębiorców, nie bez powodu, najpewniej na rynku już nie ma.

W przypadku, gdy panele nie produkują oczekiwanej ilości energii elektrycznej, warto poszukać przyczyn. W znalezieniu usterek pomoże Energy test. Jest to kompleksowy przegląd instalacji fotowoltaicznej pod kątem nieprawidłowości. Narzędzie pomaga także poprawić opłacalność rozliczeń z dostawcą energii elektrycznej. Zachęcamy do kontaktu po więcej szczegółów.

Uszkodzone moduły PV

Panele fotowoltaiczne mogą zostać uszkodzone w trakcie montażu. Wówczas efektywność całego systemu wyraźnie spada. Szkody mogą powstać w trakcie wnoszenia na dach, montażu, transportu lub przechowywania.

Drobne uszkodzenia nie zawsze są widoczne gołym okiem. Do ich weryfikacji wykorzystuje się kamery termowizyjne. Zdarza się jednak, że firmy nimi nie dysponują, a to oznacza, że wykrycie takiego defektu staje się dużo trudniejsze.

System fotowoltaiki to połączone ze sobą panele w jeden łańcuch, który następnie wpinany jest do inwertera. Po uruchomieniu instalacji przeprowadza się test sprawności, który może uwidocznić problem z niesprawnym panelem.

Jak duże straty generuje niesprawna instalacja fotowoltaiczna?

Posłużmy się kolejnym przykładem. Przyjmijmy, że instalacja składa się z 10 modułów, każdy o mocy 250 W, co wynosi łącznie 2500 W (2,5 kW). W przypadku, gdy uszkodzeniu ulegnie jeden moduł, to moc instalacji spadnie o 10%. Zamiast 2500 W, właściciel ma do dyspozycji 2,250 W, czyli 2,25 kW.

Podobne zakłócenia w produkcji pojawiają się w momencie zacieniania modułów PV. Nawet jeśli panele zasłonięte są częściowo i tylko przez pewien czas, to i tak pojawią się straty w produkcji.

Kiedy wydajność paneli fotowoltaicznych jest ograniczona?

Usterki, problemy techniczne i zacienienie to przyczyny ograniczenia mocy produkcyjnej modułów PV. Do tego grona należy dodać pochmurne dni. Ograniczony dostęp promieni słonecznych może być przyczyną obniżonej wydajności fotowoltaiki.

Panele fotowoltaiczne nie pracują w nocy. Inwerter przełącza się w tym czasie w tryb czuwania lub wyłącza się, aby nie pobierać energii elektrycznej od operatora. Oznacza to, że wieczorami prąd zasilający sprzęty elektroniczne pochodzi od zewnętrznego dostawcy lub magazynu energii, do którego trafiają nadwyżki wyprodukowanego prądu przez instalację PV.

Pory roku także mają wpływ na wielkość produkcji. Wiosną i latem dni są długie i przeważnie słoneczne. Dzięki temu panele mogą pracować przez długi czas i wytwarzać duże ilości energii elektrycznej. Jesienią i zimą dni są krótkie i często pochmurne, co przekłada się na mniejsze możliwości produkcyjne paneli.

Dlaczego panele fotowoltaiczne nie osiągają pełnej mocy?

Istnieje wiele przyczyn, które w różnym stopniu wpływają na wydajność modułów PV. Jednym razem ubytki w produkcji są niemal niewidoczne, a innym razem do zauważenia problemu wystarczy porównanie raportów dobowych w aplikacji mobilnej.

Co zrobić, gdy podejrzewasz lub zdiagnozujesz problem? Rozwiązanie pomoże znaleźć Energy test. Jest to kompleksowy przegląd instalacji fotowoltaicznej, którego celem jest identyfikacja i usunięcie usterek. Dzięki temu poprawisz wydajność paneli, a także zyskujesz szansę na korzystniejsze rozliczenia z operatorem. Dowiedz się więcej i uwolnij potencjał swojej instalacji fotowoltaicznej.