Do której godziny fotowoltaika produkuje prąd?
Zastanawiasz się, jak długo pracuje instalacja PV? Czy poranną kawę zrobisz dzięki własnej energii elektrycznej? A może weźmiesz wieczorny prysznic, ciesząc się darmowym prądem? Zobacz, do której godziny fotowoltaika produkuje prąd. Dowiedz się, kiedy dochodzi do szczytowej mocy w zależności od kierunku ustawienia i który z nich jest dla Ciebie optymalny.
Kiedy instalacja fotowoltaiczna pracuje najwydajniej?
Od kwietnia do września fotowoltaika produkuje 70-80% rocznej ilości energii elektrycznej. Liczba słonecznych dni jest wówczas największa i do ziemi dociera najsilniejsze natężenie promieniowania słonecznego.
Usłonecznienie w Polsce wynosi średnio 1600 godzin w roku i latem moduły pracują nawet po 12 godzin na dobę. Za najlepszy miesiąc pod względem uzysków energetycznych uważa się czerwiec.
Godziny pracy instalacji fotowoltaicznej zależą od:
- pory roku,
- pogody,
- kierunku, w którym jest ustawiona.
Najszybciej zaczynają pracować instalacje skierowane na wschód-zachód, bo już z pierwszymi promieniami słońca. Po nich ok. 8:00 uruchamiają się systemy fotowoltaiczne zamontowane od strony południowej.
Więcej na temat pracy modułów dowiesz się z tego artykułu: Budowa ogniwa fotowoltaicznego i zasada działania
Instalacja w kierunku wschód-zachód
Największa produkcja w przypadku tego ustawienia przypada między 7 a 10 rano dla strony wschodniej i między 14 a 17 dla strony zachodniej.
Moduły po stronie zachodniej mogą pracować nawet po godzinie 20. Mowa oczywiście o porze letniej, bo zimą słońce zachodzi już ok. godziny 16 i wtedy instalacja kończy pracę.
Instalacja PV wschód-zachód produkuje mniej energii elektrycznej niż południowa (zwłaszcza zimą), ale za to umożliwia większą autokonsumpcję. Dlaczego? Bo szczyt produkcji w orientacji wschód-zachód przypada na godziny poranne i popołudniowe. To czas, w którym wiele osób jest jeszcze lub już w domu po powrocie ze szkoły i pracy. Tym samym korzystają z urządzeń energochłonnych, takich jak pralka, zmywarka, piekarnik czy klimatyzacja, i na bieżąco zużywają energię elektryczną.
Instalacja w kierunku południowym
Instalacje skierowane na południe zaczynają pracę ok. 8. Maksymalna produkcja energii elektrycznej przypada na godziny od 11 do 15. Po zakończeniu szczytu produkcji system południowy wytwarza energię do godziny 19.
Ustawienie południowe to najkorzystniejszy wybór dla osób pracujących zdalnie i które w południe są w domu, a także osób, które nie pracują. Tego typu instalacja jest w stanie w krótkim czasie wygenerować duże nadwyżki energii, które gromadzi się w magazynie energii lub odprowadza się do sieci, żeby skorzystać z nich później – np. zimą, kiedy brakuje słońca.
Godziny szczytu w fotowoltaice – o co chodzi?
Instalacje PV latem pracują do wieczora, a zimą kończą produkcję późnym popołudniem, kiedy słońce chowa się za horyzontem. O każdej porze roku występują jednak godziny szczytu, czyli czas, w którym promienie słoneczne bezpośrednio, czyli najintensywniej w ciągu dnia docierają do modułów.
Początek i koniec szczytu produkcji zależy od tego, jak wysoko jest słońce na niebie – im wyżej, tym szczyt trwa dłużej, dlatego to właśnie latem fotowoltaika generuje najwyższe uzyski energetyczne.
W godzinach przed szczytem i po moduły odbijają światło rozproszone, czyli takie, które zanim dotrze do instalacji, musi się przebić przez więcej warstw atmosfery, tym samym obniżając moc wyjściową.
Jak dopasować ustawienie modułów do godzin pracy fotowoltaiki?
Instalacje fotowoltaiczne dają w pewnej mierze wolność decyzji co do tego, w jakim kierunku ustawić moduły. Wybór może być ograniczony kształtem dachu lub działki, jeśli decydujesz się na fotowoltaikę na gruncie.
Warto przed montażem przeanalizować swój tryb życia i zapotrzebowanie na energię w poszczególnych porach dnia. Dzięki temu będziesz w stanie efektywnie zarządzać energią produkowaną we własnej instalacji fotowoltaicznej. Spożytkujesz ją na bieżąco, przez co ominą Cię problemy związane np. z przeciążeniem sieci i brakiem możliwości oddania nadwyżek energii do sieci.
Dużą pomoc w zakresie planowania rozpływu energii, doboru mocy instalacji i jej usytuowania stanowi audyt energetyczny, który przeprowadza się na etapie planowania fotowoltaiki. Pozwala ocenić m.in. stopień zużycia energii elektrycznej w zależności od pory dnia i urządzeń obecnych w domu. Na tej podstawie audytor proponuje optymalne ustawienie modułów i podpowiada, jak gospodarować własną energią elektryczną.
Produkuj i zużywaj jak najwięcej energii – zgodnie z Twoimi potrzebami
Moduły o wspólnej mocy 1000 kWp są w stanie wyprodukować 1000 kWh w ciągu roku. Instalacja PV pracuje przez cały rok, korzystając ze światła bezpośredniego i rozproszonego. Jeśli dokładnie zaplanujesz jej pracę, sporo zaoszczędzisz, zasilając własną energią elektryczną sprzęty codziennego użytku, ogrzewanie pompą ciepła czy klimatyzację.
Chcesz wiedzieć, jak maksymalnie wykorzystać produkcję energii elektrycznej i możliwości fotowoltaiki? Zajrzyj tutaj: Dobre nawyki przy korzystaniu z instalacji fotowoltaicznej