Dobre nawyki przy korzystaniu z instalacji fotowoltaicznej

EnergyTest
9/5/2024

Zainstalowałeś fotowoltaikę i zastanawiasz się, jak w pełni wykorzystać jej możliwości? Zależy Ci, żeby maksymalnie przedłużyć jej żywotność? Przed Tobą lista dobrych nawyków przy korzystaniu z instalacji fotowoltaicznej. 

Jak poprawnie korzystać z instalacji fotowoltaicznej?

Zamiast oddawać energię do sieci, a następnie odkupować, korzystaj z niej i zużywaj na bieżąco. Przy okazji uchronisz swoją instalację PV przed nieplanowanymi wyłączeniami, kiedy sieć jest przeciążona.

Rozsądna autokonsumpcja i planowanie obowiązków domowych pod kątem bieżącego wydatkowania energii to podstawa. Choć z początku może wymagać to nieco wysiłku, tak naprawdę łatwo przestawić się na nowy plan.

Autokonsumpcja – jak wykorzystać nadmiar energii elektrycznej z fotowoltaiki?

Czynności wymagające dużego zużycia energii najlepiej wykonywać w szczycie jej produkcji, czyli w godzinach 11-14. Warto zaprogramować pralkę lub zmywarkę, żeby właśnie w tym czasie pracowały. Jeśli chcesz ustawić kilka urządzeń, zrób to w taki sposób, żeby działały kolejno po sobie – w ten sposób sieć będzie równomiernie obciążona. 

Zastanów się też nad wprowadzeniem innych sprzętów elektrycznych do swojego domu, które nie tylko skonsumują nadwyżki energii, ale przy okazji ułatwią Ci życie.

Jakie urządzenia warto mieć przy fotowoltaice?

Produkcja własnej energii elektrycznej z fotowoltaiki sprawia, że użytkowanie takich urządzeń jak m.in. pompa ciepła czy klimatyzacja staje się o wiele tańsze niż w przypadku dostaw prądu z sieci elektroenergetycznej. W dodatku na zakup niektórych sprzętów (np. pompy), możesz otrzymać dofinansowanie. 

Możesz również pokusić się o wymianę instalacji gazowej na elektryczną lub wprowadzić system inteligentnego zarządzania budynkiem, który steruje światłem, ogrzewaniem i chłodzeniem w domu. 

Magazyn energii ochroni instalację PV przed wyłączaniem się

Instalacja fotowoltaiki to spory w krok w stronę samowystarczalności. Żeby jednak cieszyć się nieprzerwanymi dostawami energii elektrycznej, zabezpiecz się przed nieplanowanym brakiem zasilania z sieci.

Dotyczy to takich awarii, jak przeciążenie sieci na skutek zbyt dużej liczby instalacji, które są do niej wpięte. W takim przypadku w godzinach szczytu Twój falownik wyłączy się i nie tylko nie odda nadwyżki wyprodukowanej energii, ale wraz z nim przestanie pracować cała instalacja. 

Magazyn energii dla płynnej pracy fotowoltaiki

Żeby więc energia z Twojej instalacji się nie zmarnowała, obok zwiększonej autokonsumpcji zadbaj też o magazyn. Zgromadzisz w nim nadwyżkę energii i zużyjesz, kiedy moduły będą pracowały z mniejszą mocą (np. podczas pochmurnego dnia), całkowicie się wyłączą (np. w nocy) lub kiedy dojdzie do zewnętrznej awarii sieci i wyłączenia zasilania (np. wskutek wyładowań atmosferycznych).

Więcej o gromadzeniu energii dowiesz się z artykułu Magazyny energii a niezależność energetyczna.

Jak dbać o fotowoltaikę? Sposoby na dłuższą żywotność instalacji

Pielęgnacja i konserwacja fotowoltaiki również przekładają się na utrzymanie mocy instalacji. Nie warto ich pomijać, bo szkody wynikłe z zaniedbania mogą być dotkliwe.

Mycie modułów fotowoltaicznych dla lepszej sprawności fotowoltaiki

Czyste moduły zapewniają maksymalne uzyski energii. Usuwanie zanieczyszczeń pozwala ponadto uniknąć trwałego uszkodzenia modułów, takiego jak hot spoty, odbarwienia folii czy delaminacja na skutek wilgoci, która przedostaje się do szczelin przy ramie. 

Moduły najlepiej myć dwa razy do roku. Więcej przydatnych informacji na ten temat znajdziesz tutaj:  Czyszczenie modułów fotowoltaicznych – poradnik.

Przeglądy instalacji fotowoltaicznej ograniczają ryzyko awarii

Okresowe i obowiązkowe przeglądy fotowoltaiki pozwalają wykryć nieprawidłowości w jej działaniu i zareagować, zanim dojdzie do uszkodzeń, a koszty naprawy wzrosną.

Regularne kontrole poprawiają wydajność instalacji PV i zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom. Dzięki nim zachowujesz prawo do gwarancji i ubezpieczenia – większość ubezpieczycieli i producentów w przypadku awarii instalacji wymaga przedstawienia protokołów przeglądów. Zobacz też: Przegląd fotowoltaiki – jak powinien przebiegać prawidłowo?

Monitoruj produkcję energii elektrycznej z fotowoltaiki

Na bieżąco kontroluj pracę swojej instalacji fotowoltaicznej. Służą do tego aplikacje i programy online, do których dostęp dostajesz od instalatora po montażu i podłączeniu fotowoltaiki. 

Sprawdzisz w nich, jak wygląda dzienna produkcja energii elektrycznej w Twojej instalacji. Oprócz tego masz dostęp do raportów tygodniowych, miesięcznych i rocznych. Od razu widzisz, czy i kiedy spada produkcja energii w Twojej instalacji, a w razie nieprawidłowości – odpowiednio reagujesz, zapobiegając stratom energii i poważnym awariom.

Utylizacja modułów fotowoltaicznych

Za swoje moduły fotowoltaiczne jesteś odpowiedzialny do końca ich żywotności. Kiedy przyjdzie czas na wymianę, oddaj moduły do wyspecjalizowanego zakładu, który zutylizuje je w bezpieczny sposób, przy okazji odzyskując surowce wtórne.

Więcej dowiesz się z tego tekstu: Jak wygląda recykling i utylizacja modułów fotowoltaicznych? 

Opłaca się mądrze korzystać z fotowoltaiki

Jeśli traktujesz odpowiedzialnie instalację PV, działa ona bezawaryjnie, co przekłada się na wzrost oszczędności. Wydajesz mniej pieniędzy na dostawy energii do domu, zapobiegasz kosztownym naprawom i wymianom, a przy tym jesteś spokojny o bezpieczeństwo zarówno swojej fotowoltaiki, jak i domowników.