Ile energii produkuje moduł fotowoltaiczny?

EnergyTest
10/5/2024

Czy instalacja fotowoltaiczna jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na energię w Twoim budynku? Wszystko zależy od liczby modułów. Wytworzona w systemie PV energia to właśnie suma produkcji ze wszystkich modułów. A ile energii produkuje jeden moduł fotowoltaiczny? Sprawdź, jakich uzysków możesz się spodziewać.

Moc modułu a ilość produkowanej energii

To, ile energii jest w stanie wyprodukować moduł fotowoltaiczny, zależy przede wszystkim od jego mocy i sprawności. Co oznaczają te parametry?

Moc, wyrażana w kilowatopikach – kilo watt peak (kWp), określa, ile energii produkuje jeden moduł elektryczny (jej wartość jest określana w kilowatogodzinach – kWh). Przyjmuje się, że przy natężeniu promieniowania słonecznego, z jakim mamy do czynienia w Polsce, moduł o mocy 1 kWp jest w stanie wyprodukować 900-1100 kWh energii rocznie. Można także spotkać się z uśrednioną wartością 950 kWh.

W większości gospodarstw domowych korzysta się z mikroinstalacji fotowoltaicznych, o mocy nie większej niż 10 kWp. Standardem są systemy PV od 3 do 6 kWp. W zależności od mocy instalacja jest w stanie wytworzyć:

  • 1800-2200 kWh rocznie – systemy do 2 kWp;
  • 3600-4400 kWh rocznie – systemy do 4 kWp;
  • 5400-6600 kWh rocznie – systemy do 6 kWp.

Czy to dużo? 1 kilowatogodzina to ilość energii potrzebna np. na wykonanie jednego pełnego cyklu prania, gotowania wody w czajniku elektrycznym przez 30 minut lub pół godziny suszenia w suszarce bębnowej.

Oprócz mocy wydajność modułów fotowoltaicznych można określić na podstawie drugiego parametru – sprawności. To procentowy stosunek wyprodukowanej przez moduł energii w stosunku do energii słonecznej dostarczonej do ogniw. Im wyższa sprawność, tym efektywniej wytwarzana jest energia elektryczna.

Od czego zależy ilość energii wyprodukowanej przez moduł PV?

Nawet moduły PV o dużej mocy nie wystarczą, by produkować odpowiednią ilość energii elektrycznej, jeśli projektanci i instalatorzy systemu fotowoltaicznego nie zadbają o optymalne warunki. Moduł jest w stanie pracować wydajnie i produkować maksymalną możliwą ilość energii wówczas, gdy:

  • jest zamontowany pod odpowiednim kątem – zaleca się, by było to ok. 30-40 stopni, w zależności od regionu kraju;
  • jest ustawiony na południe, zachód lub południowy zachód;
  • nie pada na niego cień z drzew, elementów dachu (np. komina) lub sąsiednich budynków;
  • jego powierzchnia nie jest zabrudzona (pamiętaj o regularnym czyszczeniu, sprawdź także inne Dobre nawyki przy korzystaniu z instalacji fotowoltaicznej);
  • jest stosunkowo nowy – z czasem wydajność modułów spada.

Warto wiedzieć, że to, ile energii produkuje moduł słoneczny, zależy również od koloru jego powłoki. Czarne moduły są pod tym względem bardziej efektywne od słonecznych.

Na te wszystkie kwestie ma wpływ inwestor, projektant czy instalator. To, ile energii produkuje jeden moduł fotowoltaiczny, zależy jednak również od warunków atmosferycznych. Tylko w pogodne, słoneczne dni moduły są w stanie pracować z pełną wydajnością.

Jak zwiększyć produkcję energii w instalacji fotowoltaicznej?

O odpowiednio dużą ilość energii produkowanej przez moduły fotowoltaiczne można zadbać już na etapie projektowania i montażu. W czasie eksploatacji instalacji PV ważne jest również regularne przeprowadzanie przeglądów (jak często? Sprawdź tutaj: Jakie są prawa i obowiązki posiadacza instalacji fotowoltaicznej?) i niezbędnych napraw, tak aby moduły przez jak najdłuższy czas pracowały z wysoką wydajnością. 

To, ile prądu wyprodukuje moduł fotowoltaiczny, może zależeć również od tego, czy wyposażysz instalację w dodatkowe urządzenia usprawniające jego pracę. Mowa o optymalizatorach mocy. Te elementy instalacji fotowoltaicznej pozwalają minimalizować skutki zacienienia. Gdy nie ma optymalizatora, połączone szeregowo moduły PV dostosowują produkcję energii do najsłabszego z nich. Oznacza to, że gdy jeden z elementów instalacji będzie zacieniony, to ilość wytwarzanej energii automatycznie się obniży.

Optymalizator mocy sprawia, że każdy z modułów pracuje niezależnie od innych. Dzięki temu może produkować maksymalną możliwą ilość energii elektrycznej także wtedy, gdy sąsiednie moduły nie mają dostępu do słońca.

Warto także na bieżąco obserwować pracę systemu fotowoltaicznego. Pomogą Ci w tym urządzenia i oprogramowanie do monitoringu instalacji PV, zbierające dane na temat produkcji energii w czasie rzeczywistym. Analiza tych danych pozwoli Ci szybko zauważyć jakiekolwiek odchylenia od normy – np. mniej wydajną pracę jednego z modułów. Dzięki temu od razu zareagujesz na problem i zlecisz naprawę specjalistom.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Z czego składa się system fotowoltaiki?

Jak dobrać moc modułów do zapotrzebowania gospodarstwa domowego?

Moc i liczba modułów przekładają się na moc całej instalacji. Czy zawsze powinna być ona jak największa?

Nie jest to wskazane. Przede wszystkim parametry instalacji fotowoltaicznej powinny być dostosowane do zapotrzebowania energetycznego budynku. Można go określić, analizując rachunki za prąd z ostatnich miesięcy. Na takim dokumencie zawsze znajduje się informacja o pobranych kilowatogodzinach energii. Na tej podstawie można oszacować, ile energii powinny produkować moduły, by z jednej strony pokryć zapotrzebowanie energetyczne, z drugiej – zapewnić jak najwyższą autokonsumpcję.