Ile kosztuje audyt fotowoltaiki?
Zależy Ci na niezależnej opinii na temat Twojej instalacji fotowoltaicznej? Takich informacji dostarczy Ci audyt fotowoltaiki. Kiedy warto zdecydować się na gruntowne sprawdzenie działania oraz poprawności montażu i jaki jest koszt audytu instalacji fotowoltaicznej? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Jaki jest koszt audytu fotowoltaiki: przedmontażowego i pomontażowego?
Gdy chcesz skorzystać z audytu instalacji fotowoltaicznej, masz do dyspozycji dwie możliwości:
- audyt przedmontażowy, wykonywany na etapie planowania fotowoltaiki i szukania dla niej optymalnych warunków na dachu lub działce;
- audyt pomontażowy, polegający na sprawdzeniu, czy inwestycja została zrealizowana prawidłowo.
W przypadku audytu przedmontażowego klient nie ponosi zazwyczaj żadnych kosztów. Taka usługa jest wliczona w cenę całego projektu i wykonuje ją firma instalacyjna. Audyt przed rozpoczęciem jest niezbędny, by właściwie dopasować parametry techniczne instalacji, wybrać urządzenia i znaleźć dla nich najlepsze miejsce na montaż.
Płatny audyt przedmontażowy może być konieczny w określonych sytuacjach: gdy wymagają tego przepisy (np. w biurowcach czy zakładach przemysłowych). Nie dotyczy to jednak większości prosumentów – właścicieli domów jednorodzinnych.
Audyt pomontażowy może wykonać firma instalacyjna, ale często robią to niezależni eksperci. Dzięki temu można wykryć nieprawidłowości, których nie zauważyli sami instalatorzy. Koszt audytu fotowoltaiki wykonywanego po etapie montażu zaczyna się od 500 zł – to kwota obowiązująca w przypadku niewielkich mikroinstalacji. Im większy i bardziej zaawansowany system PV, tym droższa usługa. Audyt fotowoltaiki w takich przypadkach może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.
Elementy audytu instalacji fotowoltaicznej
Audyt fotowoltaiki wykonywany przez profesjonalną firmę nigdy nie przebiega w sposób przypadkowy. Audytorzy korzystają z przygotowanych wcześniej checklist, według których dokładnie sprawdzają poszczególne elementy systemu.
W przypadku audytu przedmontażowego najważniejszymi elementami są:
- wywiad z inwestorem – na temat jego oczekiwań i zapotrzebowania energetycznego;
- ocena warunków na terenie działki – nasłonecznienia, elementów wpływających na zacienienie;
- analiza kąta nachylenia dachu – na tej podstawie wybiera się odpowiednią konstrukcję wsporczą;
- sprawdzenie konstrukcji i pokrycia dachowego w celu dobrania odpowiedniego sposobu montażu;
- analiza ekonomiczna – oszacowanie kosztów montażu fotowoltaiki i zakupu komponentów systemu.
Pomontażowy audyt fotowoltaiki obejmuje najczęściej:
- próbne uruchomienie systemu;
- sprawdzenie, czy okablowanie zostało prawidłowo zamontowane i podłączone;
- pomiar rezystancji okablowania;
- sprawdzenie, czy moduły i falownik zostały zamontowane w sposób stabilny i bezpieczny;
- kontrolę zabezpieczeń przeciwpożarowych i przeciwprzepięciowych;
- pomiar produkcji energii przez moduły fotowoltaiczne;
- kontrolę wizualną – sprawdzenie, czy na modułach nie znajdują się widoczne uszkodzenia mechaniczne.
Dowiedz się więcej na ten temat tutaj: Jak wygląda kompleksowy audyt instalacji fotowoltaicznej?
W praktyce audytem przedmontażowym najczęściej zajmują się firmy, które odpowiadają za instalację. Możesz jednak zweryfikować efekty ich analiz i zlecić dodatkowy audyt niezależnemu wykonawcy. Taki koszt to kilkaset złotych, a w zamian otrzymujesz informacje, które możesz porównać z wynikami przedstawionymi przez firmę instalacyjną.
Czy i kiedy warto zdecydować się na audyt fotowoltaiki?
Z audytu instalacji fotowoltaicznej można skorzystać nie tylko przed montażem lub po jego zakończeniu. Sygnałem do sprawdzenia poprawności działania systemu PV może być każda sytuacja, gdy zauważysz mniejszą niż dotychczas produkcję energii lub stwierdzisz uszkodzenia na powierzchni modułów.
Koszty audytu fotowoltaiki są stosunkowo niewielkie. Już za kwotę kilkuset złotych uzyskujesz cenne informacje na temat działania systemu i zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości. Dzięki temu możesz w porę zapobiec poważnym awariom, które mogą skutkować koniecznością wymiany modułów czy falownika na nowe.
Ważne jest przy tym, by traktować audyt fotowoltaiki przede wszystkim jako wskazówki do dalszego działania. Jeśli audytor stwierdzi, że któryś z elementów instalacji działa nieefektywnie lub nieprawidłowo, najlepiej od razu skontaktować się z serwisantem, który rozwiąże problem. Wówczas koszt audytu fotowoltaiki przełoży się bezpośrednio na korzyści – uchronisz się przed dalszymi konsekwencjami usterek.
Audyt fotowoltaiki może być uzupełnieniem przeglądu okresowego. Sprawdź informacje na ten temat tutaj: Przegląd fotowoltaiki – jak powinien przebiegać prawidłowo?