Ile kosztuje przegląd instalacji fotowoltaicznej?

EnergyTest
24/6/2024

Przegląd instalacji fotowoltaicznej – potrzebna usługa czy może zbędny koszt? Przede wszystkim z takich przeglądów należy korzystać, by działać zgodnie z przepisami. Nie jest to jednak jedyny powód. Dzięki przeglądom możesz uniknąć poważnych awarii. Jaki jest koszt przeglądu instalacji fotowoltaicznej? Poznaj kwoty i sprawdź, od czego zależą.

Koszt obowiązkowego przeglądu instalacji fotowoltaicznej

Przegląd fotowoltaiki musi zostać wykonany przez elektryka z odpowiednimi uprawnieniami. Koszt usługi takiego specjalisty zależy od wielkości i mocy instalacji. Zazwyczaj waha się od kwot poniżej 1 tysiąca złotych do około 2 tysięcy. Koszty przeglądu mogą różnić się w zależności od tego, w jakiej wielkości mieście mieszkasz i jak wygląda tam kwestia dostępu do usług elektryków.

Wydatki związane z obowiązkowymi przeglądami nie są małe, warto jednak porównać je z możliwymi konsekwencjami w przypadku, gdy instalacja nie zostanie sprawdzona przez specjalistę. Wysokość kar nakładanych przez nadzór budowlany może wynosić nawet 5 tysięcy złotych. Zdarza się również, że w przypadku pożaru wywołanego awarią instalacji ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania z powodu braku ważnego przeglądu.

Co obejmuje przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Standardowy przegląd instalacji fotowoltaicznej obejmuje sprawdzenie:

  • czy wszystkie elementy są prawidłowo zamontowane – czy nie są poluzowane i niestabilne (sprawdź także: Jak sprawdzić, czy instalacja fotowoltaiczna została poprawnie zamontowana?);
  • czy połączenia AC i DC są wykonane prawidłowo;
  • czy na konstrukcji nie jest widoczna korozja lub zastoiny wody;
  • czy izolacja na okablowaniu jest szczelna;
  • czy falownik pracuje równomiernie;
  • czy na modułach nie są widoczne uszkodzenia: pęknięcia, zarysowania, przebarwienia, ślady po wypaleniu.

Podczas przeglądu specjaliści używają specjalistycznego sprzętu, np. do pomiaru przepływu prądu i rezystancji, czasem również kamer termowizyjnych, które pozwalają na wykrycie hotspotów.

Jeśli instalacja fotowoltaiczna jest wyposażona w magazyn energii, przegląd obejmuje również sprawdzenie efektywności procesu ładowania. Dowiedz się więcej na temat działania tych elementów instalacji: Magazyny energii a niezależność energetyczna.

Czym są przeglądy gwarancyjne i kiedy trzeba je wykonywać?

Przeglądy gwarancyjne są swego rodzaju uzupełnieniem obowiązkowych przeglądów. Wymaga ich wielu producentów fotowoltaiki. Korzystanie z takich przeglądów, wykonywanych przez współpracujących z producentami serwisantów, jest warunkiem utrzymania gwarancji. Zdecydowanie warto je więc zlecać – dzięki temu można korzystać z bezpłatnych napraw nawet przez 25 lat (tyle zazwyczaj trwa gwarancja na moduły fotowoltaiczne). Trzeba jednak pamiętać, że przeglądy gwarancyjne są płatne.

Częstotliwość wykonywania przeglądów jest określana przez producentów. Zazwyczaj jest to raz na 1 rok lub 2 lata.

Czy warto korzystać z dodatkowych przeglądów okresowych? Jaki jest koszt takich przeglądów?

Zarówno obowiązkowe przeglądy, jak i przeglądy gwarancyjne mogą nie wystarczyć, gdy chcesz jak najdłużej utrzymać swoją instalację fotowoltaiczną w dobrym stanie przez długi czas. Częstsze zlecanie przeglądów pozwala wykryć usterki na najwcześniejszym etapie, gdy udaje się je usunąć stosunkowo niskim kosztem.

Kiedy warto zdecydować się na okresowy przegląd instalacji fotowoltaiczną? Może to być wskazane, gdy:

  • podczas samodzielnej kontroli wizualnej zauważysz pęknięcia lub inne uszkodzenia na powierzchni modułów;
  • falownik często się wyłącza;
  • uzysk energii z fotowoltaiki jest znacznie mniejszy niż moc nominalna modułów.

Efektem dodatkowego przeglądu okresowego jest najczęściej diagnoza problemu. Serwisant może wówczas przeprowadzić naprawę lub wymianę wadliwych elementów.

Koszt przeglądu zależy od jego zakresu, najczęściej wynosi jednak od 300 do 800 złotych.

Przegląd instalacji PV, serwis a audyt – czym się różnią?

Wszystkie usługi: przegląd, serwis i audyt mają na celu zapewnienie sprawnego działania instalacji fotowoltaicznej. Ich specyfika i zakres są jednak nieco inne.

Przeglądy wykonuje się okresowo, niezależnie od tego, w jaki sposób działa instalacja. Serwis to usługa, z której korzysta się w przypadku, gdy któryś z elementów systemu działa nieprawidłowo. Obejmuje najczęściej nie tylko diagnozę, ale również naprawę.

Audyt wykonuje się na jednym z dwóch etapów realizacji inwestycji – może to być:

  • Audyt przedmontażowy – taka usługa obejmuje sprawdzenie konstrukcji i pokrycia dachu, ocenę terenu pod kątem nasłonecznienia i zacienienia, analizę stanu technicznego instalacji elektrycznej. Celem tego rodzaju audytu jest znalezienie optymalnego miejsca na montaż fotowoltaiki i przygotowanie się pod kątem technicznym do prac montażowych: dobór urządzeń i materiałów.
  • Audyt pomontażowy – w przypadku takiej usługi celem jest sprawdzenie, czy prace montażowe zostały zrealizowane prawidłowo, zgodnie z projektem i czy instalacja będzie działała bezpiecznie i efektywnie.

Aby skorzystać z audytu, nie musisz czekać, aż wykryjesz nieprawidłowości w działaniu instalacji fotowoltaicznej. To właśnie dzięki takiej usłudze możesz uniknąć usterek w późniejszym czasie.

Co obejmuje audyt? Sprawdź tutaj: Jak wygląda kompleksowy audyt instalacji fotowoltaicznej?