Ile płaci PGE za 1 kWh z fotowoltaiki?

EnergyTest
20/6/2024

Generujesz duże nadwyżki energii elektrycznej? A może zastanawiasz się nad założeniem fotowoltaiki? Sprawdź, jak wyglądają średnie stawki za sprzedaż energii. Porównujemy ceny odkupu i sprzedaży energii elektrycznej. Dowiedz się, ile płaci PGE za 1 kWh z fotowoltaiki.

Ile kosztuje 1 kWh z fotowoltaiki w 2024 r.?

Cena odkupu energii z fotowoltaiki w kwietniu 2024 r. przez PGE (Polską Grupę Energetyczną), wynosiła 0,253 zł/kWh. Dla porównania spójrz na stawki z poprzednich miesięcy: 

  • marzec – 0,249 zł/kWh
  • luty – 0,324 zł/kWh
  • styczeń – 0,437 zł/kWh
  • grudzień – 0,304 zł/kWh
  • listopad – 0,378 zł/kWh
  • październik – 0,329 kWh.

Koszt zakupu kWh od PGE w pierwszej połowie 2024 r. kształtował się na poziomie 0,83-1,33 zł. Część prosumentów korzystała z zamrożonych cen, które obowiązywały do końca czerwca 2024 r. Zgodnie z tym właściciele fotowoltaiki płacili: 

  • nie więcej niż 0,5 zł za 1 kWh, o ile nie przekroczyli limitu 1500 kWh na rok, 
  • z Kartą Dużej Rodziny 2000 kWh na rok,
  • z orzeczeniem o niepełnosprawności 1800 kWh/rok.

Według prognoz od 1 lipca stawka za sprzedaż wzrośnie do 1,39 zł/kWh.

Sprzedaż energii elektrycznej do PGE – sposoby rozliczania nadwyżek energii

Ceny sprzedaży energii elektrycznej zatwierdza Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Właściciele fotowoltaiki rozliczają się z nadwyżek energii elektrycznej na jeden z trzech sposobów, przede wszystkim w zależności od tego, kiedy założyli instalację.

Net metering – system opustów od 2015 r.

Net metering to najstarszy w Polsce system rozliczania nadwyżek energii z fotowoltaiki. Polega na tym, że za każdą oddaną kWh do sieci odbierzesz: 

  • 0,8 kWh przy fotowoltaice do 10 kW, 
  • 0,7 kWh przy fotowoltaice powyżej 10 kW. 

Jeśli wyzerujesz swoje nadwyżki, za każdą kolejną kWh zapłacisz według obowiązującej stawki godzinowej (od 1 lipca 2024 r.). Z net meteringu możesz przejść na rozliczanie się na podstawie odkupu i sprzedaży po stawce średniomiesięcznej lub godzinowej.

Net billing od 1 kwietnia 2022 r. – rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej

Właściciele fotowoltaiki, którzy założyli instalacje 1 kwietnia 2022 r. i później, rozliczają nadwyżki kilowatogodzin na podstawie net billingu, zgodnie z RCEm, czyli rynkową ceną miesięczną (tzw. cena średniomiesięczna). Dla każdego miesiąca obowiązują osobne ceny, ustalone na podstawie ceny rynkowej i wolumenu energii elektrycznej, którą prosumenci wprowadzili do sieci. 

Net billing od 1 lipca 2024 r. – rozliczenia na podstawie stawki godzinowej

1 lipca 2024 r. pojawił się nowy sposób rozliczania nadwyżek energii. Zamiast ceny średniomiesięcznej, obowiązuje stawka godzinowa na Rynkach Dnia Następnego (RDN), którą określa się codziennie w fazie fixingu na giełdzie. Właściciele instalacji, które powstały po tym terminie, sprzedają nadwyżki energii do sieci zgodnie z nowymi zasadami. Ci, którzy założyli fotowoltaikę wcześniej i wolą pozostać przy stawce średniomiesięcznej, mają do tego pełne prawo. 

Więcej na temat obowiązujących systemów rozliczania się i zmian, przeczytasz tutaj: Jak wygląda obecnie rozliczenie prądu z fotowoltaiki?

Masz problem z fotowoltaiką? Wykonaj nasz audyt i sprawdź, co wymaga poprawy

Jak wykorzystać nadwyżki energii z fotowoltaiki?

Nadwyżki sprzedajesz do sieci bez rozliczania podatku VAT, a kiedy je odkupujesz, do ceny dolicza się podatek i dodatkowe opłaty (handlowe, dystrybucyjne). Środki, które uzyskujesz za sprzedaż energii z fotowoltaiki do sieci energetycznej, gromadzą się na tzw. koncie prosumenta. Nie przeznaczysz ich na pokrycie kosztów dystrybucji i kosztów stałych. Wykorzystasz je tylko do pokrycia wartości energii czynnej pobranej z sieci. Te, których nie zużyjesz na koniec miesiąca, przechodzą na następny. 

Więcej na ten temat piszemy tutaj: Jak wygląda rozliczenie prosumenta?

Kiedy sprzedawać energię do sieci publicznej?

Różnice w cenie odkupu energii elektrycznej przez zakład energetyczny i odsprzedaży znacznie się różnią. Nic dziwnego, że właściciele fotowoltaiki szukają sposobów na ekonomiczne rozwiązania.

Rozliczenie godzinowe sprawia, że stawki sprzedaży wyraźnie się różnią. W godzinach okołopołudniowych ceny za energię elektryczną są niskie, bo w tym czasie wielu prosumentów wysyła nadwyżki. 

Po południu i nocą stawka zwyżkuje z uwagi na niedobór produkcji. 

Klucz do tego, żeby jak najmniej odczuć różnice w cenach, stanowi magazynowanie energii elektrycznej. W godzinach, kiedy ceny za energię są niskie, gromadzisz nadwyżki w magazynie. Wykorzystasz je do zasilania urządzeń w domu wieczorem i w nocy, albo odeślesz do sieci po wyższej stawce, kiedy fotowoltaika nie pracuje, a zapotrzebowanie na energię wzrasta.

Tutaj znajdziesz więcej energii na temat sprzedaży energii do sieci i gospodarowania nią: Kim jest prosument i ile zarabia? 

Od czego zależy cena odkupu energii z fotowoltaiki?

Ceny zakupu i sprzedaży energii elektrycznej zmieniają się w zależności od stawek giełdowych. Na te z kolei wpływa wiele zmiennych, takich jak sytuacja geopolityczna, klimatyczna i prawna. Nie sposób jednoznacznie określić, jakie ceny będą obowiązywały w przyszłości. Właścicielom fotowoltaiki pozostają prognozy, dobranie mocy instalacji PV do zapotrzebowania na energię i umiejętne zarządzanie nadwyżkami poprzez świadomą autokonsumpcję i magazyny energii.