Ile trwa zrobienie audytu energetycznego?
Planujesz modernizację budynku pod kątem zużycia energii elektrycznej? Zastanawiasz się, jak dużo czasu musisz na to przeznaczyć? I najważniejsze – po jakim czasie dostaniesz wytyczne, dzięki którym Twoje rachunki za prąd spadną? Sprawdź, ile trwa audyt energetyczny.
Audyt energetyczny – ile czasu zajmuje?
Czas, jaki trzeba poświęcić na audyt energetyczny, zależy od stanu technicznego budynku, liczby urządzeń i metrażu. W przypadku domów jednorodzinnych audyt zamyka się w kilku godzinach.
Dla większych obiektów, takich jak hale przemysłowe i biurowce, trzeba przeznaczyć na niego od kilku dni do nawet kilku tygodni. Najdłużej zajmuje sporządzenie raportu z audytu i przygotowanie zaleceń. Czynność ta może potrwać nawet do miesiąca.
Dlaczego audyt trwa tak długo?
Głównym celem audytu jest ocena zapotrzebowania budynku na energię i moc. W tym celu sprawdza się, czy instalacja elektryczna i wszystkie urządzenia pracują wydajnie. Wiąże się to ze szczegółową analizą, polegającą na oględzinach, pomiarach i wywiadzie. W sumie audyt składa się z trzech etapów.
Pierwszy etap audytu energetycznego: rozmowa z właścicielem lub zarządcą budynku
Do audytu warto się przygotować. Wystarczą faktury za energię, znajomość sprzętów, które znajdują się w obiekcie i rodzaju materiału ociepleniowego w ścianach i dachu. Im więcej informacji przekażesz ekspertowi, tym szybciej przejdziecie przez ten etap.
Drugi etap audytu energetycznego: oględziny i pomiary
Ta część pozwoli audytorowi m.in. rozpoznać słabe punkty instalacji i obiektu, dzięki czemu dowiesz się, co trzeba poprawić. Sprawdzi także zużycie energii w transporcie firmy. Szczegółowa analiza sprawi, że zyska pełny obraz tego, jak funkcjonuje Twoja instalacja elektryczna.
Trzeci etap: raport z podsumowaniem i planem usprawnienia instalacji elektrycznej
Zebrane informacje posłużą do przygotowania ekspertyzy. W ostatnim etapie specjalista przygotuje plan napraw lub zmian w korzystaniu z obecnej instalacji dla poprawienia efektywności energetycznej. Weźmie pod uwagę różne warianty bazujące na nowoczesnych technologiach. Jeśli będzie potrzebował uściślić niektóre kwestie, skontaktuje się z Tobą. Właśnie dlatego opracowanie ekspertyzy zajmuje nawet do 4 tygodni. Kiedy raport jest gotowy, obie strony spotykają się i omawiają go.
Dokument ten pozwala racjonalnie podejść do tematu zużycia energii elektrycznej, poprawy komfortu termicznego i ekonomicznego gospodarowania energią. Na jego podstawie możesz spokojnie przystąpić do remontu i przygotować się do montażu fotowoltaiki, rekuperacji czy pompy ciepła.
Na co się przygotować, planując audyt? Po szczegóły zajrzyj tutaj: Jak wygląda audyt energetyczny?
Czy audyt energetyczny jest obowiązkowy?
Audyt energetyczny nie dotyczy mikroprzedsiębiorców, małych i średnich firm. Obowiązuje w przypadku budynków publicznych, w których:
- powierzchnia użytkowa przekracza 250 m²,
- pracuje ponad 250 osób,
- obrót firmy z poprzednich 2 lat jest wyższy niż 50 ml euro (i posiada sumę aktywów powyżej 43 mln euro).
Duże obiekty zużywają ogromne ilości energii elektrycznej. Dlatego też podlegają ścisłej kontroli, która pozwala zwiększyć ich efektywność energetyczną.
Audyt energetyczny w domach jednorodzinnych – czy trzeba go przeprowadzić?
W przypadku domów jednorodzinnych audyt energetyczny nie jest obowiązkowy. Warto jednak się na niego zdecydować, bo przynosi wiele odpowiedzi m.in. na to, jak gospodarować energią elektryczną, który rodzaj ocieplenia wybrać i jakie urządzenia zamontować, żeby maksymalnie obniżyć rachunki za prąd, w tym np. ogrzewanie.
Audyt jest wymagany w przypadku niektórych przedsięwzięć realizowanych z dofinansowań, np. w ramach programu Czyste Powietrze. Jeśli zamierzasz skorzystać z publicznych środków, sprawdź w regulaminie, czy zakres planowanych prac zahacza o konieczność przeprowadzenia kontroli efektywności energetycznej budynku.
Masz problem z fotowoltaiką? Wykonaj nasz audyt i sprawdź, co wymaga poprawy
Co grozi za brak audytu energetycznego?
Audyt energetyczny przeprowadza się co 4 lata. Jeśli mimo obowiązku nie zrobisz tego w wymaganym terminie, otrzymasz mandat. Zgodnie z prawem Urząd Regulacji Energetyki (URE) nałoży na Ciebie grzywnę w wysokości do 5% przychodu, który uzyskałeś w poprzednim roku podatkowym. Dokumentację z audytu przechowuje się przez 5 lat.
Audyt energetyczny pod założenie fotowoltaiki
Audyt przed montażem fotowoltaiki nieco różni się od audytu energetycznego. Sprawdza, w jakim stopniu założenie systemu PV wpłynie na redukcję rachunków za prąd w danym obiekcie. Skupia się na możliwości instalacji systemu PV i trwa krócej. Jest niezbędny dla prawidłowego doboru mocy, liczby modułów, poprowadzenia przewodów i umiejscowienia falownika.
Więcej na temat audytów przeprowadzanych konkretnie pod fotowoltaikę znajdziesz tutaj: Jak wygląda kompleksowy audyt instalacji fotowoltaicznej?
Zastanawiasz się, ile trzeba zapłacić za taki audyt? Tutaj mamy dla Ciebie odpowiedź: Ile kosztuje audyt fotowoltaiki?
Warto poświęcić czas na audyt energetyczny
Audytor pomaga znaleźć sposób na obniżenie rachunków za prąd. Łączy rozwiązania, dzięki którym poprawia się komfort termiczny, jakość życia i pracy. Doradza w pełnym zakresie termomodernizacji – od ocieplenia ścian, przez modernizację instalacji, po wprowadzenie nowych urządzeń.
Nie należysz do grupy osób zobowiązanych do przeprowadzenia audytu energetycznego, ale chcesz ekonomiczniej gospodarować energią elektryczną w swoim domu czy firmie? Zleć audyt specjalistom i obniż rachunki za prąd.