Jak nie oddawać prądu do sieci?

EnergyTest
20/6/2024

Sprzedajesz za grosze nadwyżki energii do sieci publicznej, a odkupujesz za kilka razy tyle? Zależy Ci na jak największej samowystarczalności? Zachowaj wyprodukowaną energię elektryczną dla siebie. Zrób z niej użytek wtedy, kiedy będziesz tego potrzebować. Uniezależnij się od stawek i zmian w przepisach. Sprawdź, jak nie oddawać prądu do sieci i odkryj, że fotowoltaika się opłaca.

Magazyn energii – zatrzymaj nadwyżki energii dla siebie

Produkcja energii elektrycznej przerasta Twoje codzienne zapotrzebowanie zwłaszcza w godzinach szczytu? Magazynuj ją i zużywaj wtedy, kiedy instalacja fotowoltaiczna pracuje z obniżoną mocą (np. w pochmurne dni) lub nie pracuje wcale, czyli po zmroku lub podczas awarii sieci i braku zasilania falownika.

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują stawki godzinowe w rozliczeniu nadwyżek. Jeśli im podlegasz, tym bardziej przyda Ci się magazyn. Dlaczego? Bo nie chcesz sprzedawać energii elektrycznej w szczycie, kiedy jest największa produkcja – ceny są wówczas najniższe.

Więcej o obowiązujących systemach rozliczeń piszemy tutaj: Jak wygląda obecnie rozliczenie prądu z fotowoltaiki? 

W takim przypadku opłaca się zmagazynować nadmiar energii i, jeśli jednak nie zamierzasz jej zużyć, odsprzedać w czasie kiedy fotowoltaika się wyłącza, a zapotrzebowanie na prąd wzrasta – wieczorem lub w nocy.

Jak sprzedawać i kupować nadwyżki energii? Dowiesz się tutaj: Wysoki rachunek przy fotowoltaice – z czego się bierze?

Instalacja off-grid bez oddawania prądu z fotowoltaiki

Na założenie instalacji off-grid zamiast on-grid decydują się ci prosumenci, którzy chcą być samowystarczalni w jak największym stopniu. Drugą grupę stanowią właściciele systemów PV, których nie da się przyłączyć do sieci elektroenergetycznej z przyczyn technicznych.

Instalacje off-grid wykorzystuje się też w miejscach, w których dochodzi do regularnych przerw w dostawie prądu.  Co zapewnia niezależna instalacja fotowoltaiczna? Przede wszystkim zapas nadwyżek energii i swobodne zarządzanie nimi. 

To opcja dla najbardziej zdecydowanych osób, kosztowna w fazie projektu i zakładania, ale opłacalna na dłuższą metę.

Brak połączenia z siecią publiczną sprawia oczywiście, że nie odsyłasz nadwyżek energii. Gromadzisz je w magazynie energii i wykorzystujesz zgodnie z potrzebami – samodzielnie decydując, kiedy to nastąpi.

Sterowniki – inteligentne urządzenia do zarządzania instalacją elektryczną

Sterowniki przydają się w szczycie produkcji, kiedy fotowoltaika generuje najwięcej energii elektrycznej w ciągu dnia. Pozwalają na automatyczne lub zdalne uruchamianie urządzeń w celu spożytkowania nadwyżek. Programujesz je zgodnie z harmonogramem wytwarzania energii. Sterownik komunikuje się z falownikiem i pobiera z niego dane w czasie rzeczywistym. „Widzi”, jak pracuje Twoja instalacja fotowoltaiczna i reaguje na wprowadzone dane, ograniczając ilość nadwyżek energii, które falownik kieruje do sieci elektroenergetycznej. 

W tym tekście zebraliśmy informacje na temat sprzedaży energii elektrycznej do sieci publicznej w pierwszej połowie 2024 r.: Ile płaci PGE za 1 kWh z fotowoltaiki. Sprawdź, co bardziej Ci się opłaca – sprzedaż nadwyżek czy inwestycja w sterownik i przejęcie kontroli nad bieżącym zużyciem energii.

Masz problem z fotowoltaiką? Wykonaj nasz audyt i sprawdź, co wymaga poprawy

Autokonsumpcja – sposób na nadwyżki energii

Autokonsumpcja to spożytkowanie wyprodukowanej energii elektrycznej na własne potrzeby. Naucz się świadomie nią zarządzać, a problem nadwyżek zniknie. Zacznij nawet dzisiaj i ustaw pralkę lub zmywarkę na pracę w godzinach szczytu produkcji. 

W dalszej perspektywie, jeśli widzisz, że Twoja autokonsumpcja nie nadąża za ilością energii, którą wytwarza  instalacja fotowoltaiczna, zamontuj w domu takie urządzenia elektryczne, jak klimatyzacja czy pompa ciepła. 

Jeździsz samochodem hybrydowym typu plug-in? Ładuj go energią elektryczną z fotowoltaiki. A może Twój płot wymaga wymiany? Energią z modułów zasilisz elektrycznie otwieraną bramę. 

To tylko kilka pomysłów. Chęć nieoddawania nadwyżek do sieci sprawi, że odkryjesz nowe możliwości na spożytkowanie energii elektrycznej.

Co zyskujesz, a co tracisz, nie oddając energii do sieci?

Jeśli nie odsprzedajesz nadwyżek energii do sieci, nie musisz ich odkupować po wyższej cenie. Zużywasz je na bieżąco lub gromadzisz w magazynie i wykorzystujesz, kiedy zechcesz. Przestajesz śledzić zmieniające się przepisy i wysokości stawek, a Twoje rachunki za prąd nie zależą od ustaleń zakładów energetycznych, giełdy i sytuacji geopolitycznej. 

Pewnym wyzwaniem na drodze do całkowitej samowystarczalności są: ograniczona pojemność magazynów energii, które opróżnia się (niekoniecznie wtedy, kiedy chcesz), żeby zwolnić miejsce dla kolejnych nadwyżek, brak produkcji energii w systemie off-grid oznacza,  że w wyjątkowych sytuacjach zostaniesz bez prądu, jeśli w magazynach jest jej za mało. 

W takim przypadku wyjście stanowi fotowoltaika hybrydowa, czyli połączenie instalacji on-grid z off-grid, w którym nadwyżki energii najpierw kierują się do magazynu, a po jego zapełnieniu, do sieci elektroenergetycznej. Tym samym mniej nadwyżek odsprzedajesz i dłużej korzystasz z samodzielnie wyprodukowanej energii elektrycznej.

Nie wiesz, jaki magazyn energii wybrać? Zastanawiasz się nad przejściem na instalację hybrydową? Skontaktuj się ze specjalistą, który doradzi Ci optymalne rozwiązanie, dzięki któremu nadwyżki energii zachowasz dla siebie.