Jak odblokować falownik?
Falownik się zawiesił i nie odpowiada? A może całkiem się wyłączył i przestał przetwarzać energię elektryczną? To poważny problem, bo bez tego urządzenia ustaje praca całej instalacji fotowoltaicznej. Zobacz, jak odblokować falownik.
Blokada falownika – wysoka temperatura i brak wentylacji
Przegrzanie się falownika należy do najczęstszych powodów, dla których urządzenie to się blokuje. Przyczyn może być kilka, ale wszystkie prowadzą do podwyższenia temperatury i w efekcie wyłączenia się falownika. Najczęstsze z nich to:
- ekspozycja na słońce,
- zbyt ciepłe powietrze w pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie,
- brak cyrkulacji powietrza wokół falownika,
- uszkodzone wentylatory,
- kurz.
W przypadku instalacji w nasłonecznionym miejscu trzeba znaleźć nową lokalizację dla urządzenia – musi się znaleźć w cieniu i mieć zapewniony swobodny przepływ powietrza wokół siebie. Wyklucza się więc obudowy, pod którymi falownik dosłownie się dusi. W przypadku urządzeń zakładanych poza budynkami można stosować np. daszki, które chronią je przed bezpośrednimi promieniami słońca.
Warto również zajrzeć do środka falownika, bo może się okazać, że wypełnia go warstwa kurzu, która blokuje wentylatory i podbija temperaturę wewnątrz urządzenia.
Po ponownym włączeniu urządzenia warto wykonać test wentylatorów i zweryfikować, czy pracują poprawnie.
Instalacją falownika w nowym miejscu lub naprawą wentylatorów powinni zająć się specjaliści, którzy nie uszkodzą urządzenia i zadbają o odpowiednie podłączenie go do instalacji PV.
Za wysokie napięcie w sieci – sposoby na odblokowanie falownika
Przeciążenie sieci sprawia, że falownik blokuje się po osiągnięciu napięcia 253 V, bo nie może odesłać nadwyżek energii. Przestaje pracować, a wraz z nim wyłącza się cała instalacja. Załączy się z powrotem dopiero wtedy, kiedy napięcie w sieci spadnie.
Jeśli przyczyną blokady falownika jest przeciążenie sieci, należy w pierwszej kolejności zgłosić ten fakt do operatora sieci dystrybucyjnej. Jeśli problem ten się pojawia często, warto podjąć kroki, które uchronią urządzenie przed nagłym przerwaniem pracy.
Wyższa autokonsumpcja zapobiega blokadzie falownika
Problem blokady falownika z powodu przeciążenia sieci możesz w dużej mierze rozwiązać sam poprzez zwiększenie autokonsumpcji:
- użycie grzałki podgrzewającej wodę, która załącza się na najbardziej obciążonej fazie, kiedy napięcie w falowniku dochodzi do wartości granicznej 253 V, a kiedy spadnie – wyłącza się,
- zaplanowanie pracy pralki lub zmywarki w godzinach szczytowej produkcji energii elektrycznej.
W ten sposób zapobiegniesz częstym i nagłym wyłączeniom falownika, które szkodzą nie tylko temu urządzeniu, ale również sprzętom elektrycznym, które masz w domu.
Magazyn energii – chroni przed blokadą falownika przy wysokim napięciu sieci
Magazyn energii podłączony do instalacji fotowoltaicznej zbiera nadwyżki energii z falownika, kiedy sieć nie jest w stanie ich przyjąć. Dodatkowo działa jako zasilanie awaryjne dla urządzeń elektrycznych w domu, kiedy dojdzie do awarii sieci elektroenergetycznej i nastąpi przerwa w dostawie prądu.
Awarie falownika spowodowane trudnymi warunkami pracy sprawiają, że czas jego eksploatacji jest krótszy. Więcej informacji na temat czasu pracy falowników znajdziesz tutaj: Jaka jest żywotność falownika w fotowoltaice?
Restart falownika – ponowne uruchomienie urządzenia
Falownik nie odpowiada, a nic nie wskazuje na to, by doszło do awarii sieci lub przegrzania urządzenia? Warto go zrestartować – przycisk restartu znajduje się na obudowie każdego falownika.
Kiedy urządzenie się włączy, należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta, jeśli konieczne jest ponowne ustawienie parametrów pracy.
A jeżeli po restarcie sprzęt nadal nie odpowiada, należy zwrócić się do instalatora lub serwisu, który znajdzie źródło problemu.
Nie pamiętasz hasła do falownika – co zrobić?
Po przywróceniu ustawień fabrycznych w falowniku nie pamiętasz hasła? Łatwo zaprogramujesz nowe. Sposoby na odblokowanie falownika bez dotychczasowego hasła zależą od producenta i modelu. Urządzenie może wymagać podania np. kodu PUK lub klucza produktu.
Dokładną instrukcję co do tego, jak postępować w przypadku zapomnianego hasła, znajdziesz w dokumentacji technicznej dołączonej do urządzenia lub w aplikacji falownika.
Usuwanie blokad w falowniku PV – przywróć pracę instalacji
Przyczyn, dla których Twój falownik się blokuje, może być wiele: od problemów z siecią elektroenergetyczną, przez montaż w niewłaściwym miejscu, zaniedbanie, aż po starzenie się urządzenia.
Wypróbuj metody resetu podane w instrukcji falownika, ale nie rozbieraj go. Ryzykujesz uszkodzeniem i możesz stracić gwarancję. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie rozpoznać źródła problemu, skorzystaj z pomocy profesjonalistów, którzy szybko odnajdą przyczynę powstawania blokad.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat usterek falownika i sposobów na pozbycie się ich? Przeczytaj: Co zrobić, gdy falownik się wyłącza?