Jak odczytywać dane z falownika?
Falownik to zawiadowca instalacji fotowoltaicznej. Zmienia prąd stały na przemienny, który zasila urządzenia elektryczne w budynku. Zapewnia wydajność pracy i bezpieczeństwo systemu PV. Działa w czasie rzeczywistym, czyli przetwarza energię elektryczną od razu po tym, jak pobierze ją z modułów i wysyła do urządzeń w domu lub sieci publicznej. Jak by tego było mało, informuje Cię o działaniu instalacji, błędach i awariach. Jak odczytać dane z falownika i co dokładnie pokazuje się na wyświetlaczu?
Jakie informacje pokazuje falownik?
Falownik udostępnia dane dotyczące pracy instalacji fotowoltaicznej, dzięki czemu na bieżąco ją kontrolujesz. Wartości odczytuje się na dwa sposoby:
- na wyświetlaczu falownika,
- w systemie monitoringu: Monitoring i zarządzanie systemem fotowoltaicznym w pigułce
Z falownika pozyskasz dane na temat:
- prądu i napięcia DC,
- prądu i napięcia AC,
- częstotliwości,
- dziennej ilości energii, którą wyprodukowały moduły,
- całkowitej ilości energii, którą wyprodukowały moduły.
To najważniejsze informacje, dzięki którym wiesz, z jaką mocą pracuje Twoja instalacja i czy występują w niej usterki.
Wykresy i ikony – łatwe odczytanie danych z falownika
Falownik przekazuje Ci sporo informacji na temat działania Twojej fotowoltaiki. Wszystkie mieszczą się na wyświetlaczu. Jego wygląd i układ różni się w zależności od producenta falownika i modelu, ale na większości pojawiają się podstawowe komunikaty w formie:
- ikon:
- termometr – informuje, czy moc instalacji uległa ograniczeniu z uwagi na przegrzanie,
- sieć elektroenergetyczna – pokazuje, czy instalacja ma połączenie z siecią,
- przekaźnik sieciowy – zamknięty oznacza, że energia elektryczna płynie do sieci elektroenergetycznej, otwarty oznacza, że nie ma połączenia z siecią publiczną,
- słuchawka – to znak, że wystąpiła usterka i samodzielnie jej nie naprawisz, potrzebujesz wsparcia serwisanta,
- narzędzie (np. klucz nastawny) – oznacza, że usterką musi się zająć instalator.
- wykresów: pokazują uzyski z danego dnia lub miesiąca. Pracę fotowoltaiki łatwiej zobrazować w takiej formie, z podziałem na godziny i dni.
- kodów błędów: ich oznaczenia sprawdzisz w instrukcji obsługi falownika.
Ikony, wykresy i kody zajmują mniej miejsca niż tekst, za to pozwalają na szybki odczyt i łatwą orientację, z jaką mocą pracuje Twoja fotowoltaika, czy pojawiły się problemy i jak w ich przypadku postąpić.
Masz problem z fotowoltaiką? Wykonaj nasz audyt i sprawdź, co wymaga poprawy
Dane w czasie rzeczywistym i historyczne
Z falownika odczytasz również historyczne zapisy komunikatów o błędach urządzenia. Łatwiej rozeznasz się, z jaką częstotliwością występują nieprawidłowości. Historia zapisów przydaje się również podczas przeglądów okresowych, kiedy serwisant sprawdza stan instalacji fotowoltaicznej.
Diody – komunikacja przy pomocy lampek
Diody znajdują się na obudowie falownika. Świecą się stałym światłem, migają lub pulsują. Każdy kolor odpowiada za inny parametr:
- stan zasilania falownika,
- stan pracy falownika, przetwarzanie prądu stałego i przesył prądu przemiennego,
- stan połączenia z urządzeniem zewnętrznym
- dostępność połączenia z siecią wi-fi.
Więcej informacji na temat interpretacji komunikatów z diod falownika znajdziesz tutaj: Dlaczego falownik miga?
Dostęp falownika do sieci wi-fi pozwala Ci na odległość kontrolować pracę instalacji. Niekiedy połączenie się zrywa lub urządzenie w ogóle go nie nawiązuje. Dowiesz się więcej na temat przyczyn: Dlaczego falownik jest offline?
Czytaj dane z falownika i kontroluj bieżącą pracę instalacji
Jako właściciel fotowoltaiki musisz wiedzieć, jak interpretować znaczenie poszczególnych wartości, oznaczeń i kodów, rozróżniać prąd od napięcia i DC od AC. Naucz się odczytywać dane z falownika i zainstaluj aplikację do monitorowania swojej instalacji fotowoltaicznej.
Jeśli falownik nie działa, ustaje praca instalacji fotowoltaicznej. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja w przypadku problemów. Dowiedz się: Jak odblokować falownik? i Jak sprawdzić uszkodzony falownik?
Dlaczego trzeba kontrolować falownik?
Jeśli wiesz, co oznaczają konkretne informacje przekazywane przez falownik, szybko wykrywasz błędy, nieprawidłowości i utratę mocy w instalacji. W aplikacji widzisz wykresy dotyczące produkcji w czasie rzeczywistym. Porównujesz dane dotyczące produkcji i awarii, dzięki czemu zyskujesz pełny obraz tego, jak działa Twoja instalacja na przestrzeni kolejnych tygodni i miesięcy. To sprawia, że rozsądnie gospodarujesz energią w swoim budynku i zarządzasz autokonsumpcją.
Odczyt danych z falownika to podstawa przy własnej fotowoltaice
Intuicyjne ikony, wykresy i jasne komunikaty sprawiają, że już na początku swojej drogi z fotowoltaiką rozumiesz, co Ci chce przekazać falownik. To ważne, kiedy dopiero zapoznajesz się z działaniem systemu PV. Dzięki temu potrafisz samodzielnie zweryfikować stan produkcji, rozpoznać awarię i zareagować w odpowiedni sposób.
Jeśli widzisz, że falownik wyświetla kod błędu, nie odpowiada lub się wyłączył, od razu poinformuj o tym serwisanta.