Jak odśnieżać moduły fotowoltaiczne?

EnergyTest
10/5/2024

Twoja instalacja fotowoltaiczna może pozyskiwać energię również zimą, w słoneczne dni. Czy opady i zalegająca na powierzchni modułów pokrywa śnieżna nie są przeszkodą w tym procesie? Sprawdź, czy odśnieżanie modułów fotowoltaicznych jest konieczne i jakie mogą być korzyści z takich działań.

Czy odśnieżanie modułów fotowoltaicznych jest potrzebne?

Jeśli w pierwszym odruchu chcesz odpowiedzieć na to pytanie twierdząco (bo przecież połączenie zamarzniętej wody i instalacji elektrycznej wydaje się wyjątkowo niebezpieczne), to prawidłowa odpowiedź może Cię zaskoczyć. W rzeczywistości odśnieżanie modułów fotowoltaicznych nie jest konieczne.

W przypadku dobrze zaprojektowanej i wykonanej instalacji PV pokrywa śnieżna powinna po pewnym czasie sama stopnieć i spaść z dachu. Dzieje się tak, ponieważ:

  • moduły PV są ustawione pod odpowiednim kątem, ułatwiającym działanie sił grawitacji;
  • instalacja na dachu lub gruncie jest skierowana najczęściej na południe lub zachód, a tam słońce świeci najbardziej intensywnie;
  • podczas pracy systemu fotowoltaicznego moduły rozgrzewają się, przez co dochodzi do topnienia śniegu;
  • szkło pokrywające moduły fotowoltaiczne jest gładkie, co utrudnia przywieranie śniegu.

Czy śnieg i lód są zagrożeniem dla instalacji PV?

Jeśli instalacja fotowoltaiczna jest dobrze zamontowana i zaizolowana, warstwa zalegającego śniegu czy lodu na pewno im nie zaszkodzi. Dużo większym zagrożeniem jest niewłaściwe odśnieżanie, np. usuwanie śniegu i lodu za pomocą ostrych narzędzi, które mogą porysować, a nawet poważnie uszkodzić powierzchnię modułów.

Na pewno nie trzeba się obawiać, że moduły zostaną uszkodzone pod wpływem ciężaru zalegającego śniegu. Te elementy instalacji fotowoltaicznej są produkowane tak, by wytrzymywać nawet duże obciążenie.

Ze śniegiem jest natomiast związany inny problem. Jeśli jego warstwa przez długi czas zalega na powierzchni modułów, produkcja energii może się obniżyć. Wyjaśnienie takiej sytuacji jest proste – śnieg spowoduje, że promienie słoneczne nie będą w stanie docierać do ogniw, a te nie będą mogły produkować energii. Mówimy tu o dość sporym spadku wydajności. 5-centymetrowa warstwa śniegu sprawia, że fotowoltaika wytwarza nawet o 20% mniej energii elektrycznej. Z kolei 10-centymetrowa warstwa sprawi, że moduły będą wytwarzały jedynie 4% energii w stosunku do swoich możliwości.

Jeśli zauważasz spadek wydajności lub jeśli w Twojej instalacji często dochodzi do wyłączenia falownika (z powodu zbyt niskiego napięcia), warto rozważyć odśnieżanie modułów fotowoltaicznych. Przyczynami mogą być także inne problemy. Aby je zdiagnozować, możesz zlecić przegląd – dowiedz się więcej: Przegląd fotowoltaiki – jak powinien przebiegać prawidłowo?

Jak i czym odśnieżać moduły PV – instrukcja krok po kroku

Gdy chcesz samodzielnie usunąć śnieg z modułów fotowoltaicznych, w pierwszej kolejności przygotuj potrzebny sprzęt i akcesoria. Oto lista przedmiotów, które Ci się przydadzą:

  • szczotka na teleskopowym wysięgniku, z miękkim włosiem;
  • drabina;
  • grube rękawice;
  • antypoślizgowe buty.

Odśnieżanie modułów fotowoltaicznych to nic trudnego (podobnie jak mycie – sprawdź tutaj: Czy można samodzielnie myć moduły fotowoltaiczne?). Po prostu wejdź na drabinę i postaraj się zmieść jak największą ilość śniegu z ich powierzchni. Odpowiedni kąt nachylenia modułów sprawi, że warstwa śniegu łatwo spadnie na ziemię.

Do usuwania miękkiego białego puchu możesz użyć również dmuchawy do liści. Pomyśl jednak o bilansie energetycznym. Dmuchawa do działania potrzebuje energii – możliwe, że koszt jej zużycia będzie większy niż zysk wynikający ze zwiększonej wydajności modułów.

Odśnieżanie modułów fotowoltaicznych – tego unikaj!

Nieumiejętne odśnieżanie nie tylko nie poprawi wydajności modułów, ale może doprowadzić do uszkodzenia ich powierzchni. Na pewno tego nie chcesz – wówczas produkcja energii będzie mniejsza, a same moduły będą miały krótszą żywotność.

Aby tego uniknąć, pamiętaj, by nie stosować:

  • gorącej ani ciepłej wody na zimne moduły;
  • soli;
  • detergentów i innych środków chemicznych;
  • drucianych szczotek i innych ostrych przedmiotów.

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas czyszczenia instalacji? Przeczytaj więcej na ten temat: Czyszczenie modułów fotowoltaicznych – poradnik.

Jak pozbyć się lodu z instalacji fotowoltaicznej?

Gdy chcesz usunąć lód lub mocno zamarznięty śnieg z modułów fotowoltaicznych, przede wszystkim postępuj ostrożnie. Próby pozbywania się takiej warstwy za pomocą ostrych narzędzi może mieć negatywne skutki – powierzchnia modułów może się porysować, a w efekcie być bardziej narażona na pękanie. Unikaj skuwania lodu za pomocą łopatki, szpachelki czy noża.

Jeśli warstwa lodu lub zmrożonego śniegu nie przywarła mocno do powierzchni modułów, możesz spróbować odłamać większe fragmenty ręcznie. Pamiętaj jednak, że to wszystko nie jest konieczne. Jeśli moduły fotowoltaiczne produkują wystarczającą ilość energii, nic nie stoi na przeszkodzie, by po prostu uzbroić się w cierpliwość i poczekać na cieplejsze dni, podczas których śnieg i lód same stopnieją.