Jak powinien wyglądać transport fotowoltaiki?

EnergyeTest
24/6/2024

Chcesz, by Twoja instalacja fotowoltaiczna była sprawna i działała bezawaryjnie jak najdłużej. Dbasz o dobór wysokiej jakości komponentów, szukasz polecanych instalatorów – pamiętaj jednak o jeszcze jednej kwestii. To, czy instalacja PV będzie działała sprawnie i bezawaryjnie przez długi czas, zależy również od tego, w jaki sposób będzie transportowana. Dowiedz się, jak powinien wyglądać transport fotowoltaiki i na co zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy.

Dlaczego właściwy transport modułów fotowoltaicznych jest tak ważny?

Moduły fotowoltaiczne są solidne, ciężkie, pokryte mocnym szkłem, a jednocześnie bardzo wrażliwe i podatne na uszkodzenia. Można oczywiście tego uniknąć – a kluczem do powodzenia jest stosowanie w transporcie kilku zasad bezpieczeństwa.

Najlepiej jest powierzyć transport fotowoltaiki specjalistycznej firmie. Dlaczego? Ponieważ tacy przewoźnicy dysponują odpowiednim sprzętem, który pozwala nie tylko bezpiecznie przewozić moduły, ale również załadować je i rozładować. Mają również doświadczenie i wypracowane dobre praktyki.

Zagrożenia związane z nieodpowiednim sposobem przewozu modułów fotowoltaicznych

Transport fotowoltaiki obejmuje również dostarczenie na miejsce falownika, okablowania czy urządzeń zabezpieczających, najwięcej uwagi poświęca się jednak w tym procesie modułom fotowoltaicznym. To one są najbardziej wrażliwymi elementami instalacji i to w ich przypadku najczęściej dochodzi do uszkodzeń.

Co może się stać, gdy transport fotowoltaiki będzie się odbywał w niewłaściwy sposób? Najczęstsze konsekwencje to:

  • Uszkodzenia modułów – dotyczy to zarówno widocznych uszkodzeń mechanicznych na powierzchni, jak i mikropęknięć ogniw fotowoltaicznych. W tym drugim przypadku problem jest szczególnie uciążliwy, ponieważ nie widać go gołym okiem. Mikropęknięcia wpływają na sprawność modułów – mogą doprowadzić do zmniejszenia ilości produkowanej energii.
  • Utrata gwarancji – producenci modułów fotowoltaicznych są w stanie stwierdzić, jaka była przyczyna usterki. Jeśli będzie to nieprawidłowy transport, reklamacja nie zostanie uznana, a urządzenia nie zostaną naprawione ani wymienione na nowe. Czeka Cię wówczas zakup nowych modułów na własny koszt. Sprawdź także: Jaka jest gwarancja na panele fotowoltaiczne?
  • Dłuższy czas oczekiwania na montaż. Jeśli okaże się, że moduły zostały uszkodzone, konieczne będzie zamówienie nowych, a to może zająć nieco czasu. Ekipa montażowa nie będzie wówczas w stanie wykonać do końca swojej pracy, a Ty możesz czekać na gotową do pracy instalację nawet kilka tygodni.

Transport fotowoltaiki krok po kroku: załadunek, przewóz, rozładunek

To, w jaki sposób moduły fotowoltaiczne i pozostałe elementy instalacji zostaną zapakowane i umieszczone w samochodzie, ma kluczowe znaczenie dla ich bezpieczeństwa.

Każdy moduł powinien być umieszczony w pozycji poziomej, ułożony na płasko. 

Pomiędzy poszczególnymi elementami należy umieścić zabezpieczenie w postaci płyt piankowych lub innego miękkiego materiału. Nadaje się do tego również folia stretch. Dzięki takim zabezpieczeniom można skutecznie chronić szkło oraz ogniwa fotowoltaiczne.

Ważne jest także, aby odpowiednio zabezpieczyć rogi modułów. Są one szczególnie narażone na uszkodzenia podczas transportu. Tu najlepiej przydają się specjalne narożniki wielokrotnego użytku.

Tak przygotowane moduły fotowoltaiczne umieszcza się na paletach. Ważne jest, by układać je możliwie jak najciaśniej, by nie przesuwały się w czasie jazdy. Ewentualne wolne przestrzenie można uzupełnić innymi elementami: falownikiem czy kablami solarnymi.

Transport fotowoltaiki powinien zawsze odbywać się samochodem dostawczym, z zabudowaną naczepą. Tylko w ten sposób elementy instalacji są chronione przed zmiennymi temperaturami, wilgocią czy zapyleniem. Dotyczy to zarówno transportu od producenta do hurtowni czy sklepu, jak i bezpośrednio do klienta.

Podczas rozładunku modułów fotowoltaicznych najlepiej korzystać z wózka widłowego lub podnośnika do palet. Wówczas można uniknąć przesuwania i przechylania się ładunku. Do rozpakowywania należy uważać, by ostre narzędzia nie uszkodziły modułów.

Jak sprawdzić, czy fotowoltaika została dostarczona prawidłowo na miejsce?

Po rozpakowaniu towaru konieczne będą dokładne oględziny. Należy sprawdzić, czy na modułach fotowoltaicznych nie znajdują się żadne widoczne uszkodzenia – pęknięcia czy zarysowania.

To jednak nie wystarczy. Mikropęknięcia można ocenić wyłącznie za pomocą specjalistycznego sprzętu. Do sprawdzenia, czy fotowoltaika nie została uszkodzona w transporcie, przydadzą się także urządzenia do monitorowania pracy instalacji. Dzięki nim można przekonać się, czy produkcja energii nie jest zbyt mała.

O sprawdzaniu instalacji fotowoltaicznej przeczytasz także tutaj: Jak sprawdzić, czy instalacja fotowoltaiczna została poprawnie zamontowana?

Za dostarczenie modułów i innych elementów na miejsce prawdopodobnie nie będziesz odpowiadać samodzielnie. Masz jednak wpływ na ten proces. 

Ryzyko związane z transportem fotowoltaiki możesz ograniczyć – przede wszystkim poprzez wybór dobrego, sprawdzonego instalatora (pozwoli Ci to także uniknąć wielu błędów – tutaj sprawdź, jakich: Najczęstsze błędy przy montażu instalacji fotowoltaicznych). Warto także korzystać z urządzeń znanych producentów. Masz wówczas pewność, że zadbali oni o wysokie standardy transportu towaru już od najwcześniejszego etapu.