Jak poznać, czy panele fotowoltaiczne działają?

EnergyTest
27/2/2024

Na świecie stale przybywa modułów PV w postaci przydomowych instalacji i znacznie większych farm fotowoltaicznych. Jest to odpowiedź na rosnące zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatyczne, które dotyczą nas wszystkich. Niemniej, aby cieszyć się z zielonej energii i niższych rachunków za prąd, warto monitorować, czy panele fotowoltaiczne działają zgodnie z oczekiwaniami. Sprawdź, jak to zrobić.

Jak sprawdzić, czy panel fotowoltaiczny działa prawidłowo?

Głównym czynnikiem, który wpływa na efektywność paneli fotowoltaicznych, jest moc znamionowa. Określa ona wydajność modułu PV w standardowych warunkach testowych. Ten parametr jest jednym z kluczowych wyznaczników przy planowaniu instalacji fotowoltaicznej i jej mocy. 

Działająca minielektrownia PV dostarcza wielu danych o osiągach. Warto je gromadzić i porównać z założeniami projektu. Potencjalne nieprawidłowości wykryjesz także za pomocą specjalnych urządzeń:

  • symulatorów słonecznych;
  • kamer termowizyjnych;
  • testerów oporu.

Ważne! Pamiętaj, że warto sprawdzić zarówno moc paneli, jak i okablowanie fotowoltaiki. Istotne, aby sprawdzać sznury elektryczne pod kątem uszkodzeń, by uniknąć pożaru. W związku z tym zaleca się generalne przeglądy instalacji PV nie rzadziej niż raz na pięć lat. Energy test pomoże Ci utrzymać sprawność i bezpieczeństwo Twojej fotowoltaiki. Dowiedz się więcej.

Jak sprawdzić, czy panel fotowoltaiczny działa?

Weryfikacja, czy moduły PV działają prawidłowo, jest istotna z punktu widzenia wydajności instalacji. Poniżej znajdziesz kilka metod na sprawdzenie, czy panele działają:

  • Wizualne sprawdzenie paneli: Celem badania jest określenie stanu paneli fotowoltaicznych i upewnienie się, że nie mają żadnych uszkodzeń mechanicznych (np. zagięć i pęknięć). Warto także sprawdzić czystość paneli i jeśli są zabrudzone np. odchodami ptaków, pozbyć się zabrudzeń.
  • Sprawdzenie wielkości produkcji energii elektrycznej: Narzędzia do monitorowania produkcji informują na bieżąco o aktualnej produkcji. Dostępne są także aplikacje na smartfony, a dzięki temu dostęp do danych masz zawsze pod ręką.
  • Testy elektryczne: Przeprowadzane przez specjalistów mogą pomóc w identyfikacji nieprawidłowości jak np. pęknięcia w panelach lub uszkodzenia w połączeniach. Analiza obejmuje m.in. pomiar rezystancji izolacji, pomiar prądu zwarciowego czy sprawdzenie izolacji.
  • Analiza danych produkcji energii: Niestabilna lub niska produkcja energii to sygnał, że konieczna jest szczegółowa analiza danych dot. wolumenu wytworzonej energii. Zebrane dane pomogą ustalić, czy problemem jest jeden panel, czy większa ich liczba.
  • Pomiar napięcia: Sprawdzenie napięcia w każdym z paneli pomaga w określeniu, czy każdy panel produkuje odpowiednią ilość energii elektrycznej. Jeśli napięcie jest zbyt niskie lub zbyt wysokie, konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych testów, aby zdiagnozować i usunąć problem.

Skoki napięcia są główną przyczyną przerw w produkcji energii elektrycznej. Problemem może być sama instalacja lub czynniki od niej niezależne. Przeczytaj także: „Dlaczego instalacja fotowoltaiczna się wyłącza?” i poznaj więcej szczegółów. 

Jakie czynniki mogą mieć negatywny wpływ na działanie fotowoltaiki?

Panele fotowoltaiczne instaluje się na zewnątrz, co sprawia, że narażone są na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Intensywne opady śniegu, deszczu i zamarzająca woda, to podstawowe zagrożenia dla modułów PV. Niebezpieczne są również opady gradu, które mogą doprowadzić do mechanicznych uszkodzeń paneli.

Warto także pamiętać, że nieprawidłowa instalacja paneli fotowoltaicznych może być przyczyną niskiej produkcji prądu lub przerw w działaniu systemu. Dzieje się tak, gdy firma zakładająca panele popełni błędy, które wpływają na działanie modułów PV. Problemy mogą pojawić się po krótkim czasie, a nawet po upływie gwarancji. W takiej sytuacji warto wezwać doświadczonych serwisantów, którzy znajdą przyczynę problemów.

Jak kontrolować pracę fotowoltaiki?

Najwygodniejszym sposobem jest sprawdzanie wyników w aplikacji lub na komputerze. Zapewnia to szybki dostęp do informacji o wydajności modułów PV i danych historycznych, co ułatwia porównywanie wybranych okresów. Najczęściej to proste w obsłudze programy, które są dostępne i zrozumiałe dla niemal wszystkich użytkowników.

Zaletą stałego monitoringu jest możliwość śledzenia wielkości produkcji, ale także pozostałych parametrów instalacji. Dzięki temu w czasie rzeczywistym możesz kontrolować pracę systemu. W przypadku ewentualnych usterek szybko dowiesz się o problemie, a dzięki temu masz szansę szybko zareagować.

Powtarzające się aberracje, czyli odchylenia od normy, należy skonsultować z instalatorami. Dzięki temu problem nie będzie się pogłębiał, a panele będą pracowały z oczekiwaną wydajnością.

Wiesz już, jak poznać, czy panele fotowoltaiczne działają?

Sprawnie działająca instalacja fotowoltaiczna pracuje wydajnie i pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Wszelkie problemy mogą zakłócić produkcję i prowadzić do uszkodzeń, obniżając efektywność modułów PV. W takich sytuacjach warto skorzystać z serwisu gwarancyjnego. Jeśli jednak minął okres gwarancji lub firma instalacyjna przestała istnieć, to z pomocą przychodzi Energy test. Badanie sprawdza wydajność i poprawność działania fotowoltaiki, a także umożliwia poprawę opłacalności rozliczeń z zakładem energetycznym.