Jak sprawdzić, czy fotowoltaika produkuje prąd?

EnergyTest
9/5/2024

Nie wiesz, czy Twoja instalacja działa? Masz wrażenie, że znacznie obniżyła produkcję i pracuje poniżej swojej mocy? Boisz się, że kompletnie się wyłączyła? Nie chcesz przykrej niespodzianki w postaci dużego rachunku? Zobacz, jak sprawdzić, czy fotowoltaika produkuje prąd, by w razie potrzeby szybko wezwać pomoc.

Monitoring instalacji fotowoltaicznej

W aplikacji mobilnej lub na stronie w przeglądarce sprawdzisz, czy Twoja fotowoltaika produkuje energię elektryczną. Dzięki temu szybko ocenisz wydajność instalacji, wykryjesz ewentualne usterki i awarie i zoptymalizujesz zużycie energii. Dostęp do monitoringu zyskujesz od razu po montażu. 

O awarii instalacji i braku produkcji powiadomią Cię także zaawansowane urządzenia elektroniczne, takie jak datamanagery i systemy monitoringu. Dają możliwość integracji z danymi z falownika i innych elementów instalacji. Można je zdalnie konfigurować i odczytywać z nich parametry jakościowe pracy systemu. Pozwalają znacznie ograniczyć straty w produkcji energii.

Więcej informacji o kontroli pracy instalacji fotowoltaicznej znajdziesz w tym artykule: Monitoring produkcji energii w fotowoltaice.

Monitory produkcji energii ze zdalnym dostępem

Monitory mierzą całkowitą ilość wyprodukowanej energii, przesyłają dane dotyczące napięcia, prądu i mocy systemu.

Informują o wysokości zużycia energii w domu i pomagają lepiej nią gospodarować. Wykrywają przekroczenie poziomu napięć lub poboru mocy. Działają w sieci Wi-Fi i oferują dostęp do danych z poziomu aplikacji mobilnej lub przeglądarki internetowej.

Licznik dwukierunkowy – obowiązkowy dla fotowoltaiki

Na liczniku dwukierunkowym sprawdzisz, jakie są wskazania dotyczące ilości energii: 

  • wyprodukowanej przez Twoją instalację PV, 
  • oddanej do sieci, 
  • pobranej w czasie, kiedy nie było produkcji w instalacji, 
  • wykorzystanej do zasilenia falownika.

Na liczniku dwukierunkowym nie ma natomiast informacji o zużyciu energii elektrycznej. To zadanie dla podlicznika, który uzupełnia działanie licznika. Przydaje się również, kiedy nie chcesz przesyłać wszystkich nadwyżek energii do sieci, zwłaszcza w czasie, kiedy panuje w niej wysokie napięcie i fotowoltaika przestaje działać.

Urządzenie to podpina się szeregowo za licznikiem, który należy do OSD. W ten sposób prąd z sieci elektroenergetycznej i falownika przechodzi przez niego i dalej wchodzi do budynku. Podlicznik montuje specjalista – elektryk z uprawnieniami.

Falownik informuje o mocy i wydajności instalacji

Falownik to centrum dowodzenia całej instalacji PV. Z jego wyświetlacza odczytasz wiadomości związane z jej wydajnością i mocą generowaną w czasie rzeczywistym. Masz dostęp do danych bieżących i archiwalnych. Stąd wiesz, jak Twoja instalacja pracowała w konkretnym dniu, miesiącu, a nawet roku. 

Jeśli falownik się wyłączył, to znak, że fotowoltaika w tym momencie nie produkuje energii. Przyczyn może być wiele – od uszkodzenia mechanicznego, przez błąd wewnętrzny urządzenia, przegrzanie, aż po awarię sieci elektroenergetycznej.

Jeśli dane z falownika i licznika odbiegają od siebie, to znak, że mógł wystąpić błąd w oprogramowaniu i należy wezwać specjalistę, który przywróci im poprawne działanie. 

W rozpoznaniu, czy Twoja instalacja pracuje prawidłowo, pomoże Ci również ten artykuł: Do której godziny fotowoltaika produkuje prąd?

Testy pracy modułów fotowoltaicznych

Jeśli masz wątpliwości, czy Twoja instalacja produkuje prąd, sprawdź stan modułów. Zwłaszcza nagły spadek produkcji może oznaczać, że problem dotyczy właśnie tych urządzeń. Już jeden uszkodzony moduł w połączeniu szeregowym zauważalnie obniża ilość wytwarzanej energii elektrycznej – szereg działa wówczas z mocą najsłabszego modułu.

Zwykle przyczyną spadku efektywności modułu jest uszkodzenie, często niewidoczne na pierwszy rzut oka, lub problem z okablowaniem. Jeśli Twoje podejrzenia padły właśnie na moduły, wezwij specjalistę, który zweryfikuje źródło usterki. 

Testy sprawności modułów przeprowadza się przy użyciu takich urządzeń, jak: 

  • testery oporu, 
  • testery instalacji fotowoltaicznej, 
  • testery elektroluminescencji, 
  • kamera termowizyjna. 

Dopiero pełne badanie pozwoli z całą pewnością stwierdzić, obecność uszkodzeń na jednym lub kilku modułach. Jeśli zaopatrzyłeś swoją instalację PV w mikroinwertery, zadanie będzie łatwiejsze, bo obsługują one maksymalnie do 4 modułów i pozwalają na szybką identyfikację tego, który nie działa. 

Zastanawiasz się, czy instalacja PV pracuje w trudnych warunkach i czy śnieg lub mróz mogą uszkodzić moduły? Tutaj znajdziesz odpowiedź: Czy wyłączać fotowoltaikę na zimę?

Skuteczne sposoby na rozpoznanie, czy fotowoltaika działa

Informacje z aplikacji, platform, systemów monitoringu i falownika pozwolą Ci zweryfikować dane o tym, jak wygląda produkcja w różnych okresach i czy widać spadek wydajności instalacji. Jeśli dojdzie do wyłączenia instalacji i produkcja energii zostanie wstrzymana, dowiesz się o tym od razu.

Widzisz znaczny spadek wydajności instalacji PV lub wręcz całkowity jej brak w dłuższych okresach? Masz pewność, że nie jest to wina zbyt wysokiego napięcia w sieci lub ogólnego braku zasilania? Skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże Ci znaleźć przyczynę i zadba o to, by jak najszybciej przywrócić pełne działanie systemu.