Jak sprawdzić nasłonecznienie pod fotowoltaikę?
Obawiasz się, że z powodu zachmurzenia Twoja instalacja fotowoltaiczna nie będzie produkowała wystarczającej ilości energii? W większości przypadku nie jest to problemem. Staranna analiza nasłonecznienia w miejscu montażu instalacji pozwoli Ci jednak ocenić opłacalność inwestycji i odpowiednio dobrać moc modułów. Sprawdź, jak sprawdzić najważniejsze parametry!
Jakie jest średnie nasłonecznienie w poszczególnych regionach Polski?
Dla niektórych osób może to być zaskakujące, ale poziom nasłonecznienia w Polsce jest korzystny i nie odbiega od poziomu w krajach Europy Południowej. O ile na terenie działki nie występuje lokalnie zacienienie, moduły fotowoltaiczne są w stanie produkować wystarczającą ilość energii elektrycznej.
Średnie nasłonecznienie w Polsce wynosi 1000 W/m2. Wiąże się z tym pewna ciekawostka. To dokładnie tyle, ile przyjmuje się w testach, w których określa się moc nominalną modułów.
Są regiony, w których ilość promieniowania słonecznego jest większa niż w innych. To przede wszystkim Pomorze, Wielkopolska, południowe Mazowsze, a także regiony górskie. Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki wskazuje, że największe nasłonecznienie panuje w województwie lubelskim, podkarpackim, małopolskim i opolskim. Najlepsze miasta do montażu instalacji fotowoltaicznej to Rzeszów, Tarnów, Lublin, Opole, Kalisz, Wrocław i Kraków.
Gdzie szukać danych na temat nasłonecznienia?
Szczegółowe dane na temat nasłonecznienia zbiera i publikuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii (dostępne na stronie Otwarte Dane), mapy bieżącego poziomu nasłonecznienia można znaleźć także na stronie IMGW. Dokładne dane solarne, uwzględniające ukształtowanie terenu i inne czynniki, publikowane są na stronie Geoportal Krajowy.
Czy możesz obliczyć nasłonecznienie na swojej działce?
Najprostszym sposobem jest sprawdzenie potencjału solarnego online. Na specjalistycznych stronach internetowych możesz zamówić raport dla swojej działki. Taka usługa jest płatna, dlatego warto zastanowić się nad jej opłacalnością – na obliczenie nasłonecznienia na działce decydują się zazwyczaj prosumenci inwestujący w większe instalacje czy właściciele farm fotowoltaicznych.
Z map potencjału solarnego można korzystać samodzielnie, ale możesz także powierzyć to zadanie specjalistom. Instalatorzy projektujący systemy PV mają zazwyczaj dostęp do takich narzędzi, a ich usługi obejmują często również analizę nasłonecznienia terenu.
Czy dzięki dużemu nasłonecznieniu możesz pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną?
Liczba godzin słonecznych w Polsce to 1600, ale są to jedynie uśrednione dane. Nasłonecznienie różni się w zależności od regionu, ale przede wszystkim – w zależności od pory roku.
Latem na zachodzie i północy Polski liczba godzin słonecznych to ok. 150. Na południu jest to nawet 200. Zimą słońca jest znacznie mniej, jedynie ok. 20-30 godzin na północy i zachodzie i 60-80 na południu.
Oznacza to, że produkcja energii w Twojej instalacji fotowoltaicznej będzie bardzo zróżnicowana. Latem prawdopodobnie będzie się zdarzać, że uzysk będzie przewyższał Twoje zapotrzebowanie, a nadwyżki będą trafiały do publicznej sieci energetycznej. Zimą będzie dochodziło do odwrotnych sytuacji – niskie nasłonecznienie sprawi, że produkcja energii będzie niewystarczająca. Konieczny staje się wówczas zakup energii od zakładu energetycznego.
Problemy związane z nierównym nasłonecznieniem możesz do pewnego stopnia rozwiązać, inwestując w magazyn energii. W takim akumulatorze możesz gromadzić nadwyżki wyprodukowane w słoneczne, bezchmurne dni. Magazyn energii przyda Ci się także na wypadek przerw w zasilaniu. Dowiedz się więcej tutaj: Czy fotowoltaika działa, gdy nie ma prądu w sieci?
Co, oprócz nasłonecznienia, wpływa na produkcję energii elektrycznej?
Dane na temat nasłonecznienia w poszczególnych regionach są dość dokładne, ale nie zawsze będą odpowiadały temu, ile promieni słonecznych będzie docierać do modułów PV w Twojej instalacji. Na ten czynnik, a tym samym na ilość energii słonecznej przetwarzanej na energię elektryczną, wpływa także:
- ustawienie dachu względem słońca – jeśli będzie to instalacja montowana na pokryciu dachowym;
- kąt nachylenia dachu (jaki jest najlepszy? Sprawdź tutaj: Jaki jest optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych w Polsce?);
- elementy, które mogą wpływać na zacienienie: drzewa, kominy, okna dachowe – lukarny, inne budynki;
- zanieczyszczenie powietrza – unoszące się pyłki będą ograniczały dostęp promieni słonecznych do ogniw fotowoltaicznych.
Odpowiednio duży uzysk będzie możliwy tylko wtedy, gdy zainwestujesz w wysokiej jakości moduły fotowoltaiczne. Warto pamiętać, że wyższą moc i sprawność mają ogniwa monokrystaliczne – znacznie przewyższają pod tym względem ogniwa polikrystaliczne.
Na ilość produkowanej energii w systemie fotowoltaicznym będzie miał wpływ także stan modułów. O tę kwestię możesz zadbać samodzielnie – poprzez regularne czyszczenie powierzchni modułów (warstwa brudu nie pozwala w pełni przedostawać się promieniom słonecznym do ogniw), a także zlecanie przeglądów, które pozwolą zdiagnozować ewentualne mikropęknięcia. Dowiedz się więcej na ten temat: Jak zapobiegać awariom instalacji fotowoltaicznej?