Jak wygląda 5-letni przegląd instalacji elektrycznej?
Przed Tobą obowiązkowy przegląd instalacji? Zastanawiasz się, ile potrwa i jak się do niego przygotować? Mamy dla Ciebie krótki przewodnik o tym, jak wygląda 5-letni przegląd instalacji elektrycznej. Sprawdź!
Co obejmuje 5-letni przegląd instalacji elektrycznej?
Zakres i przebieg kontroli instalacji elektrycznej wymienia norma PN-HD 60364-6:2008. Procedura składa się z trzech etapów:
- oględzin instalacji i urządzeń,
- pomiarów z użyciem mierników i próbników,
- przygotowania protokołu z podsumowaniem wyników przeglądu.
Przegląd odbywa się przy wyłączonej instalacji elektrycznej. Przeprowadza go specjalista z uprawnieniami budowlanymi (instalacyjnymi) i ze specjalistycznymi kwalifikacjami w zakresie eksploatacji (E) i dozoru (D).
Oględziny instalacji elektrycznej
Dokonuje się ich bez aparatury (próbników i mierników). Chodzi tu nie tylko o wizualne sprawdzenie, czy wszystko jest w porządku, ale także o to, czy instalacja lub urządzenia wydają niepokojące dźwięki, zapachy lub generują za dużo ciepła. Kontrola obejmuje:
- stan izolacji przewodów instalacji elektrycznej i przewodów uziemiających,
- stan zabezpieczeń i środków ochrony przeciwprzepięciowej i przeciwzwarciowej,
- stan zabezpieczeń
- sprawność rozdzielnicy,
- sprawność bezpieczników,
- sprawność uziemienia,
- poprawność połączeń,
- stan techniczny i sprawność urządzeń (żarówek, kontaktów, włączników),
- obecność oznakowania ostrzegawczego.
Oględziny pozwalają określić, czy elementy instalacji elektrycznej są właściwie dobrane i zainstalowane oraz, czy spełniają swoją funkcję i zapewniają bezpieczeństwo użytkowania.
Pomiary i próby instalacji elektrycznej
Pomiary i próby instalacji elektrycznej przeprowadza się w odpowiedniej kolejności. W ten sposób jeśli jeden z pomiarów wykazuje błąd, usuwa się usterkę i wykonuje kolejną próbę i przechodzi do pomiaru następnego parametru. Sprawdza się kolejno:
- ciągłość przewodów czynnych i ochronnych,
- rezystancję izolacji instalacji elektrycznej,
- ochronę przeciwporażeniową,
- rezystancję podłóg i ścian,
- czy impendancja pętli zwarcia powoduje samoczynne wyłączanie się zasilania,
- biegunowość,
- kolejność faz,
- jakość prób funkcjonalnych i operacyjnych,
- spadek napięć.
Pomiary pozwalają ustalić parametry elektryczne w obwodach i urządzeniach. Tym samym pokazują sprawność urządzeń i pozwalają zdiagnozować newralgiczne punkty.
Protokół z przeglądu instalacji elektrycznej – co zawiera?
Na koniec przeglądu instalacji elektrycznej otrzymujesz protokół, w którym wymienione są:
- dane osoby przeprowadzającej kontrolę,
- dane firmy i pieczątka,
- Twoje dane,
- dane nieruchomości,
- dane znamionowe instalacji, obwodów i urządzeń,
- zakres przeglądu,
- metody i narzędzia pomiarowe użyte podczas przeglądów wraz z numerami identyfikacyjnymi,
- rodzaj wykonanych pomiarów i prób,
- ocena stanu technicznego,
- tabela z wynikami pomiarów i ich oceną,
- szkice instalacji, obwodów i urządzeń,
- informacje o warunkach, w jakich przeprowadzono pomiary,
- wykaz ewentualnych usterek,
- zalecenia naprawy, jeśli jest konieczna,
- data przeprowadzenia przeglądu.
Protokół należy zachować – to świadectwo spełnienia obowiązku przyda się w przypadku awarii wywołanej przez instalację elektryczną (np. pożaru), żeby uniknąć kary. Ponadto ubezpieczyciele zawsze żądają przedstawienia dokumentu, który potwierdza regularne kontrole.
Masz problem z fotowoltaiką? Wykonaj nasz audyt i sprawdź, co wymaga poprawy
Ile kosztuje przegląd instalacji elektrycznej?
Do przeglądu instalacji elektrycznej dobrze wybrać specjalistę ze swojej okolicy, bo elektryk do kosztu przeglądu dolicza również dojazd.
Cena kontroli zależy od metrażu mieszkania, domu jednorodzinnego czy innego obiektu budowlanego, liczby kontaktów i punktów oświetleniowych i obwodów. Do tego dolicza się również koszt dojazdu elektryka.
Wartość przeglądu będzie większa, jeśli urządzenia elektryczne są trudno dostępne. Wówczas elektryk musi je zdemontować, żeby przeprowadzić pomiary, a po skończonej pracy ponownie założyć.
Brak przeglądu instalacji elektrycznej – jakie są konsekwencje?
Obowiązkowe przeglądy instalacji elektrycznej wynikają z przepisów prawa, a konkretnie 62 ustawy Prawo budowlane z dnia 07.07.1994 r. (Dz. U. nr 106 z 2000 r. poz. 1126 z późniejszymi zmianami). Zgodnie z nią właściciele i zarządcy obiektów budowlanych muszą przeprowadzić przegląd fotowoltaiki raz na 5 lat.
Nie warto z nich rezygnować przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa, a także z uwagi na odpowiedzialność administracyjną (mandat w wysokości 5 tys. zł) i karną (pozbawienie wolności).
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Co grozi za brak przeglądu instalacji elektrycznej?
Przegląd instalacji elektrycznej a przegląd fotowoltaiki – czym się różnią?
Ustawa o przeglądach instalacji elektrycznej i obowiązek przeglądów co 5 lat obejmuje również instalacje fotowoltaiczne. Stąd w ich przypadku również obowiązują 5-letnie przeglądy.
Fotowoltaika to jednak specyficzny rodzaj instalacji elektrycznej, którego część narażona jest na działanie czynników zewnętrznych. Stąd też, choć prawo nakazuje przeprowadzanie przeglądów co najmniej raz na 5 lat, dla bezpieczeństwa i gwarancji długiej żywotności fotowoltaiki warto przeprowadzać przeglądy częściej, nawet raz na rok – dwa lata.
Więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu: Kiedy robić przegląd fotowoltaiki? A ten pozwoli Ci się przygotować do okresowej kontroli i zweryfikować, czy serwisant niczego nie pominął: Przegląd fotowoltaiki – jak powinien przebiegać prawidłowo?