Jak zapobiegać awariom instalacji fotowoltaicznej?
Usterki w pracy instalacji PV zdarzają się, ale na szczęście udaje się ograniczyć częstotliwość ich występowania. Wystarczy odpowiednia konserwacja, regularne przeglądy i reagowanie na komunikaty, które pojawiają się na wyświetlaczu falownika. Zobacz, jak zapobiegać awariom instalacji fotowoltaicznej i zapewnić sobie płynną produkcję energii elektrycznej.
Przeglądy instalacji fotowoltaicznej – jak często je przeprowadzać?
W polskich przepisach nie ma wytycznych, które dotyczyłyby ściśle przeglądów fotowoltaiki. Najbliższą regulację w tym zakresie stanowi ustawa Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) o przeglądach urządzeń elektrycznych. Według niej kontrole powinno wykonywać się co 5 lat.
Instalacja PV odbiega jednak od typowej instalacji elektrycznej w domu. W dodatku znajduje się na zewnątrz, gdzie narażona jest na działanie zmiennych i często trudnych warunków atmosferycznych. Dlatego też kontrolę instalacji fotowoltaicznej powinno się wykonywać co 2 lata, jeśli w międzyczasie nie dzieje się nic niepokojącego.
Regularny serwis z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu pozwala wykryć zalążki problemów – zwłaszcza tych, których nie widać gołym okiem. Po więcej informacji dotyczących kontroli instalacji PV zajrzyj tutaj: Przegląd fotowoltaiki – jak powinien przebiegać prawidłowo?
Czyszczenie i konserwacja systemu PV
Trwałe zabrudzenia na modułach w dłuższej perspektywie prowadzą do awarii instalacji. Do bardziej uciążliwych należą m.in. ptasie odchody, liście, osady pyłów i smogu, a w skrajnych przypadkach nawet porosty. Zacieniają powierzchnię i doprowadzają do nadmiernego nagrzewania się ogniw.
Na deszcz nie ma co liczyć – nie spłucze wszystkich zanieczyszczeń. Brudne moduły fotowoltaiczne należy regularnie myć. Jak to robić? Odpowiedź znajdziesz w artykule: Czyszczenie modułów fotowoltaicznych – poradnik
Ochrona przeciwprzepięciowa instalacji fotowoltaicznej
Szczególny rodzaj awarii instalacji PV stanowią przepięcia. Powstają poprzez:
- bezpośrednie wyładowania atmosferyczne,
- pobliskie wyładowania atmosferyczne, które prowadzą do indukowanych przepięć,
- przeciążenia gniazd i kabli,
- uszkodzone kable,
- przepięcia w sieci elektroenergetycznej.
Żeby uniknąć uszkodzeń na skutek nagłych skoków napięcia, w instalacji fotowoltaicznej powinny znaleźć się ograniczniki przepięć. Montuje się je w różnych punktach instalacji (nie zawsze wszystkich): przy rozdzielnicy głównej, falowniku i modułach.
Burza a bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej
Obecność instalacji PV na dachu nie zwiększa zagrożenia ze strony piorunów w tym sensie, że nie ściąga wyładowań atmosferycznych. Sprawia jednak, że kiedy dojdzie do uderzenia, prąd piorunowy dociera do instalacji elektrycznej i uszkadza zarówno ją, jak i urządzenia w domu. Mało tego – może również doprowadzić do pożaru.
Montaż ochrony odgromowej nie jest obowiązkowy dla właścicieli fotowoltaiki, jednak warto zabezpieczyć instalację przed skutkami wyładowań atmosferycznych.
Jeśli ogranicznik przepięć raz już zadziałał, należy wymienić w nim wkładkę, żeby dalej chronił instalację przed wyładowaniami atmosferycznymi.
Autokonsumpcja chroni przed awarią z przeciążenia sieci
Jeśli do Twojej sieci elektroenergetycznej wpiętych jest za dużo instalacji PV, może dochodzić do przeciążeń. Twój falownik nie będzie wówczas w stanie oddać energii i się wyłączy.
Istnieje kilka sposobów na to, żeby zapobiec awarii, utrzymać produkcję prądu i zachować wydajność instalacji:
- autokonsumpcja – korzystaj z urządzeń wtedy, kiedy uzyski energii są największe. W ten sposób będziesz zużywać energię na bieżąco.
- magazyny energii – gromadź nadwyżki energii w akumulatorach, zamiast oddawać je do sieci elektroenergetycznej. Spożytkujesz je np. w nocy lub kiedy stracisz zasilanie z sieci.
Ważny krok w przypadku za wysokiego napięcia w sieci stanowi zgłoszenie problemu do zakładu energetycznego. Więcej porad związanych z przeciążeniami znajdziesz w artykule Fotowoltaika a zbyt wysokie napięcie w sieci. Co można z tym zrobić?
Monitoring systemu fotowoltaicznego
Falownik łączy się z siecią internetową lub wi-fi, dzięki czemu monitorujesz pracę instalacji np. w aplikacji na smartfonie lub na portalu online. Sprawdzasz uzyski energii w czasie rzeczywistym (z podziałem na produkcję dzienną, miesięczną i roczną). Kontrola parametrów instalacji PV sprawi, że szybko zauważysz spadek wydajności i zareagujesz, zanim dojdzie do poważniejszej awarii. Dostęp do monitoringu fotowoltaiki powinieneś otrzymać od instalatora po zakończonym montażu.
Zapobieganie awariom fotowoltaiki to dłuższa żywotność instalacji
Płynnie pracująca instalacja pozostaje w dobrej kondycji przez kilka dekad. Producenci modułów deklarują obecnie ich żywotność na poziomie 25-30 lat. Dla falowników okres trwałości wynosi 10-15 lat. Dzięki kontroli pracy instalacji PV utrzymasz jej wydajność i bez przeszkód będziesz korzystał z własnej energii elektrycznej.
Jeśli potrzebujesz wsparcia, żeby zabezpieczyć swoją fotowoltaikę przed możliwymi awariami, zwróć się do specjalistów, którzy doradzą Ci optymalne rozwiązania.