Jak zgłosić moduły fotowoltaiczne do operatora sieci dystrybucyjnej?
Chcesz, by Twoja instalacja fotowoltaiczna była jak najszybciej gotowa do działania? Oprócz wyboru sprawnie działającej firmy instalacyjnej warto zadbać o coś jeszcze – o dopełnienie formalności. Dzięki temu bez przeszkód zaczniesz odczuwać korzyści z fotowoltaiki w krótkim czasie po zamontowaniu elementów instalacji. Jeśli moc modułów jest niewielka, procedura zgłaszania instalacji PV jest bardzo prosta – sprawdź, jak to zrobić.
Czy każdą instalację fotowoltaiczną trzeba zgłaszać do operatora?
Jeśli planujesz montaż instalacji fotowoltaicznej typu on-grid, czyli podłączonej do sieci dystrybucyjnej, zgłoszenie do zakładu energetycznego jest obowiązkowe. Co więcej, jest niezbędne z punktu widzenia działania systemu – bez przyłącza nie będzie on w stanie przekazywać nadwyżek energii do sieci.
Instalacji fotowoltaicznej nie musisz zgłaszać operatorowi w przypadku, gdy nie zamierzasz odsprzedawać ani kupować energii, czyli wówczas, gdy ma być to system typu off-grid. Wówczas fotowoltaika działa niezależnie i nie wpływa na pracę sieci energetycznej.
Jak zgłosić moduły fotowoltaiczne, gdy masz już przyłącze do sieci?
Gdy montujesz moduły fotowoltaiczne w obiekcie, który ma już przyłącze energetyczne, procedura zgłaszania jest dość prosta.
Następujący schemat dotyczy:
- mikroinstalacji, czyli instalacji o mocy do 150 kW;
- prosumentów, czyli osób wykorzystujących energię z fotowoltaiki na własne potrzeby (sprawdź tutaj: Kto może zostać prosumentem według ustawy o OZE?).
Zgłaszanie instalacji przebiega w następujący sposób:
- Złożenie wniosku o przyłączenie mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej. Gotowe formularze znajdziesz na stronach internetowych operatorów. Dokumentacja do zgłoszenia fotowoltaiki powinna zawierać także:
- schemat instalacji elektrycznej w obiekcie z zaznaczeniem miejsca przyłączenia instalacji;
- parametry techniczne, charakterystykę ruchową i eksploatacyjną podłączanych urządzeń, karty katalogowe;
- certyfikat sprzętu spełniający wymagania NC RfG;
- oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do nieruchomości, na której znajduje się instalacja;
- oświadczenie instalatora potwierdzające jego kwalifikacje;
- ewentualnie: pełnomocnictwo w sprawach administracyjnych, jeśli formalności będzie załatwiać za Ciebie np. firma instalacyjna.
- Ocena wniosku pod kątem formalnym i merytorycznym przez operatora. Jeśli konieczne będą zmiany lub uzupełnienie, operator poprosi Cię o wprowadzenie ich w ciągu 30 dni.
- Potwierdzenie zgłoszenia przez operatora i przyłączenie instalacji, wraz z zamontowaniem licznika dwukierunkowego.
- Uzupełnienie lub zawarcie umowy kompleksowej.
Może się zdarzyć, że moc instalacji będzie większa niż moc przyłączeniowa. Wówczas należy dodatkowo zwrócić się do zakładu energetycznego o zwiększenie mocy przyłączeniowej.
Pamiętaj, że zgłoszenie modułów fotowoltaicznych do operatora powinno się wykonać na co najmniej 30 dni przed planowanym uruchomieniem instalacji.
Cała usługa przyłączania mikroinstalacji do sieci jest bezpłatna. Opłaty mogą być związane jedynie z załatwianiem sprawy przez pełnomocnika.
Jak zgłosić moduły fotowoltaiczne, gdy budynek nie ma jeszcze przyłącza?
Jeśli montujesz instalację PV w nowym budynku, który nie został jeszcze podłączony do sieci dystrybucyjnej, czekają Cię dodatkowe formalności. W takim przypadku składa się wniosek o określenie warunków przyłączenia. Dla większości instalacji fotowoltaicznych będzie to wystarczające. Jeśli jednak system fotowoltaiczny ma napięcie większe niż 1 kV, konieczne będzie potwierdzenie, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zezwala na takie inwestycje na tym terenie.
Jak zgłosić moduły fotowoltaiczne i wnioskować o warunki przyłącza? Procedura jest następująca:
- Złożenie wniosku o określenie warunków przyłącza – wzory znajdziesz na stronach internetowych operatorów. Dokumentacja do zgłoszenia fotowoltaiki powinna zawierać:
- dokument potwierdzający prawo do nieruchomości;
- plan zabudowy pokazujący usytuowanie obiektu względem sieci;
- parametry techniczne, charakterystykę ruchową i eksploatacyjną przyłączanych urządzeń, karty katalogowe modułów i falownika.
- Weryfikacja i potwierdzenie złożenia wniosku u operatora.
- Określenie warunków przyłączenia, przygotowanie umowy i przedstawienie harmonogramu przyłączenia.
- Realizacja przyłączenia i odbiór urządzeń.
- Zawarcie umowy dystrybucyjnej i na sprzedaż energii elektrycznej.
W przypadku instalacji o napięciu poniżej 1 kV prosument nie ponosi żadnych opłat z tytułu przyłączenia do sieci.
Zgłaszanie większych instalacji fotowoltaicznych
W przypadku instalacji fotowoltaicznych, których moc przekracza 150 kW, zgłoszenie do operatora nie wystarczy. Przed rozpoczęciem takiej inwestycji konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Takiego pozwolenia udziela prezydent miasta, starosta lub wojewoda – wniosek zatem składa się najczęściej do wydziału architektury w stosownym urzędzie.
Jeśli planujesz budowę mikroinstalacji lub instalacji fotowoltaicznej o mocy powyżej 6,5 kW, pamiętaj o zgłoszeniu jej do rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. To specjalista, który oceni system pod kątem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej.
Dowiedz się więcej na temat tych procedur tutaj: Kiedy fotowoltaika wymaga zgłoszenia?