Jak zresetować falownik od fotowoltaiki?

EnergyTest
9/5/2024

Falownik przestał odpowiadać? Nie masz pewności, czy działa prawidłowo? A może nie wybudził się po nocy lub po awarii sieci? Pierwsze, co przychodzi do głowy w takich sytuacjach, to całkowite wyłączenie i włączenie urządzenia. Przeczytaj, jak zresetować falownik od fotowoltaiki i na co zwrócić uwagę, kiedy wznowi pracę.

Resetowanie falownika – jak to zrobić?

Instrukcja resetu falownika PV znajduje się w dokumentacji technicznej dołączonej do produktu. Czynność ta może przebiegać różnie w zależności od modelu, dlatego najlepiej sprawdzić to u źródła.

Jeśli zgubiłeś instrukcję, sprawdź, czy producent udostępnia ją w formacie PDF na swojej stronie internetowej. Jeśli nie – skontaktuj się z producentem urządzenia lub instalatorem, który montował Twój falownik.

Jak bezpiecznie zresetować falownik?

Zwykle reset wymaga następujących kroków: 

  1. wyłącz falownik przełącznikiem AC/DC,
  2. w głównym panelu elektrycznym przesuń wyłączniki systemu do pozycji OFF (zwykle w dół),
  3. odczekaj około minuty,
  4. włącz z powrotem włączniki do pozycji ON,
  5. włącz przełącznik AC/DC w falowniku. 

Niektóre falowniki (np. Huawei) resetuje się zdalnie przez wydanie polecenia w aplikacji. Po uruchomieniu zadania wyłączenia w aplikacji wyłącza się rozłącznik AC między urządzeniem a siecią elektroenergetyczną. Następnie trzeba wyłączyć rozłącznik DC w falowniku, a potem rozłącznik DC między modułami a falownikiem, jeśli istnieje. Po chwili wszystkie rozłączniki należy włączyć z powrotem w odwrotnej kolejności, niż były wyłączane.

Reset falownika – zachowaj ostrożność 

W instrukcji znajdziesz m.in. informacje na temat tego, w którym miejscu znajduje się przycisk restartu. Pamiętaj, żeby podczas resetowania zachować bezpieczeństwo – w końcu masz do czynienia z instalacją, przez którą płynie prąd wysokiego napięcia.

Kiedy odłączysz już zasilanie i falownik ostygnie, możesz delikatnie zdjąć obudowę urządzenia, żeby sprawdzić, czy w środku doszło do uszkodzeń, które mogły doprowadzić do jego zawieszenia się. Być może zebrał się kurz, który doprowadził do przegrzania lub połamały się łopatki wentylatora. Pamiętaj jednak, żeby nie próbować samodzielnej naprawy – to może przynieść więcej szkody niż pożytku. A w najgorszym przypadku stracisz prawo do naprawy na gwarancji lub rękojmi, jeśli jeszcze Ci przysługuje.

O czym pamiętać po resecie falownika?

Reset kasuje ustawienia falownika, dlatego może być konieczne ponowne zaprogramowanie zestawu danych krajowych. Prawie na pewno będziesz potrzebował pomocy działu technicznego producenta lub firmy fotowoltaicznej, która instalowała u Ciebie falownik. 

Może się okazać, że inne dane również wróciły do ustawień fabrycznych i trzeba je dopasować do lokalnych wymagań Operatora Sieci Dystrybucyjnej, a także że połączenie wi-fi potrzebuje ponownej konfiguracji.

Co robić, gdy restart nie pomaga?

Problem nie zniknął? Wezwij specjalistów, którzy rozpoznają przyczynę i ją zlikwidują. Wyjaśnią Ci też, dlaczego Twoja instalacja uległa usterce i doradzą, jak w przyszłości zapobiegać tego typu awariom. W pierwszej kolejności skontaktuj się z firmą, która dostarczyła Ci falownik i go zamontowała. 

Jeśli problem tkwi w uszkodzonym falowniku, możesz ubiegać się o jego naprawę lub wymianę, korzystając z prawa gwarancji lub rękojmi.

Przyczynę awarii falownika mogą stanowić m.in. niewłaściwe ustawienia i zły wybór miejsca montażu, o czym przeczytasz w artykule: Najczęstsze błędy przy montażu instalacji fotowoltaicznych. Na żywotność urządzenia wpływają również przeciążenia sieci – urządzenie pracuje wówczas na najwyższej mocy, co przekłada się na szybsze zużycie komponentów (m.in. kondensatorów) i może prowadzić do czasowego zawieszania się.

Czy falownik sam się restartuje?

Co do zasady falownik sam się nie zrestartuje. Urządzenie wyłącza się w nocy, kiedy moduły nie produkują energii elektrycznej, wskutek wysokiej temperatury, a także przy awarii sieci elektroenergetycznej (przy braku zasilania, dużych wahaniach częstotliwości napięcia i zbyt wysokim napięciu). Kiedy warunki pozwalają na wznowienie pracy, wybudza się samoczynnie. Jeśli tego nie zrobi, konieczny jest restart, a w przypadku powtarzających się problemów, kontakt z instalatorem. 

Reset falownika – kiedy go stosować?

Funkcji restartowania falownika nie należy nadużywać. Jeśli urządzenie nagle zawiesiło się lub wyświetliło alarm, możesz spróbować je zresetować i sprawdzić, czy błąd zniknął. Pamiętaj też o ponownym ustawieniu danych dla poprawnego działania falownika.

Jeśli sytuacja będzie się powtarzać, to niestety znak, że masz do czynienia z poważniejszą usterką.

Znowu musisz zresetować falownik? Skontaktuj się ze specjalistą

Ciągłe resety nie wpływają dobrze na kondycję falownika. Jeśli urządzenie co chwilę wymaga ponownego włączenia i wyłączenia, to znak, że czas na pomoc z zewnątrz. Błędy powodujące awarię falownika mogą mieć różną przyczynę, dlatego dla bezpieczeństwa instalacji i jej żywotności każdy problem warto skonsultować ze specjalistą, który przywróci poprawne działanie systemu.