Jak zresetować falownik w fotowoltaice?

EnergyTest
7/5/2024

Jak zresetować falownik w fotowoltaice?

Samoczynne wyłączanie się falownika jest niewskazane – w takiej sytuacji przestaje działać cała instalacja fotowoltaiczna. Są jednak przypadki, gdy restart urządzenia pomaga przywrócić system PV do prawidłowego działania. Jak zrestartować falownik w fotowoltaice i kiedy warto to zrobić? Sprawdź, czy takie rozwiązanie pozwoli rozwiązać Twój problem!

Kiedy reset falownika może pomóc?

Reset falownika może być potrzebny w sytuacji, gdy w urządzeniu włączy się alarm. Sygnał nie wyłączy się samoczynnie. Aby tak się stało, może być konieczne ponowne uruchomienie falownika. Trzeba jednak pamiętać, że alarmów nie powinno się lekceważyć. Każda taka sytuacja to informacja, że z pracą systemu fotowoltaicznego może dziać się coś niewłaściwego. Jeśli alarm włącza się często, resetowanie fotowoltaiki będzie tylko maskowaniem objawów, a nie rozwiązaniem problemu.

Zdarza się także, że migająca dioda alarmu nie będzie oznaczała awarii. Jeśli falownik często wyłącza się z powodu chwilowych przerw w zasilaniu, po ponownym włączeniu może się „zawiesić” i wówczas będzie sygnalizował błąd. Bardzo często po zresetowaniu problem znika i falownik zaczyna działać prawidłowo.

O funkcji restartu falownika warto pamiętać także podczas konfiguracji instalacji fotowoltaicznej. Gdy chcesz zarządzać fotowoltaiką za pomocą aplikacji, system musi „zobaczyć” wszystkie urządzenia. Czasami falownik nie jest widoczny w oprogramowaniu. Nie jest to poważny problem – w większości przypadków rozwiązaniem jest naciśnięcie przycisku Reset. Po chwili aplikacja powinna wykryć urządzenie.

Czy falownik można zresetować samodzielnie?

Reset systemu fotowoltaicznego poprzez wyłączenie i ponowne włączenie falownika nie jest trudnym zadaniem. Można bez obaw wykonać je samodzielnie, bez pomocy specjalisty.

Większość popularnych falowników: Sofar, Afore, SolarEdge, FoxESS czy Huawei jest wyposażona w przycisk Stop lub Reset. Wystarczy go nacisnąć, a dioda na urządzeniu zgaśnie. Będzie to oznaczało, że falownik jest wyłączony. Po kilku chwilach można go włączyć ponownie.

Sposoby resetowania falowników fotowoltaicznych poszczególnych producentów mogą różnić się od siebie. Szczegółów na ten temat najlepiej szukać w instrukcji danego urządzenia (większość z nich jest łatwo dostępna online).

Resetowanie falownika do ustawień fabrycznych. Czy to bezpieczne?

Reset falownika w celu przywrócenia jego ustawień fabrycznych jest zdecydowanie bardziej zaawansowanym zadaniem niż zwykłe wyłączenie i ponowne uruchomienie. Taką operację przeprowadza się np. po to, by przenieść urządzenie do innej aplikacji do zarządzania instalacją PV.

Resetowanie falownika do ustawień fabrycznych nie jest samo w sobie niebezpieczne, lepiej jednak nie wykonywać tej czynności na własną rękę. Jeśli nie wiesz, do czego służą poszczególne ustawienia i co oznaczają, lepiej powierzyć zadanie specjaliście. 

Jak sprawdzić, czy falownik jest uszkodzony? Pod linkiem znajdziesz wpis na ten temat!

Falownik offline – jak zresetować połączenie Wi-Fi?

Niektóre falowniki są wyposażone w moduł Wi-Fi. Dzięki niemu mogą łączyć się z internetem i przekazywać dane do aplikacji w telefonie lub komputerze. Może się jednak zdarzyć, że połączenie będzie niestabilne lub zbyt słabe.

W takiej sytuacji pierwszej kolejności należy zresetować moduł Wi-Fi w falowniku. Większość modeli jest wyposażona w przycisk, który wystarczy nacisnąć, by urządzenie podjęło na nowo próbę połączenia się z routerem. Jeśli to nie pomaga, warto sprawdzić, czy problem nie leży po stronie routera lub dostawcy internetu.

Sprawdź w naszym ostatnim wpisie, co zrobić, gdy falownik jest offline. 

Falownik często się wyłącza? To może być awaria

Restart instalacji PV na dłuższą metę może nie pomóc, gdy masz do czynienia z awarią falownika. Ignorowanie powtarzających się alarmów może być wręcz niebezpieczne. To tak, jakby wyłączać czujnik gazu za każdym razem, gdy będzie informował o niebezpieczeństwie. 

Oczywiście awaria falownika nie jest równie poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia, ale nie powinno się jej lekceważyć. Jej skutki mogą wpłynąć na pracę całej instalacji fotowoltaicznej. Często wyłączający się falownik będzie uniemożliwiał produkcję energii przez moduły PV, a niestabilne napięcie może uszkodzić inne komponenty systemu. Przełoży się to także negatywnie na jego stan techniczny – może skrócić się jego żywotność.

Falownik miga? W ostatnim poradniku napisaliśmy, co należy zrobić w takiej sytuacji.

Jakie inne rozwiązania problemów zastosować, gdy reset systemu fotowoltaicznego nie pomaga?

Powtarzające się alarmy sygnalizujące awarię falownika najlepiej zgłosić specjalistom od napraw fotowoltaiki. Dzięki temu będzie można właściwie zdiagnozować problem – wyłączanie się falownika może być spowodowane m.in.:

  • wadami fabrycznymi;
  • niewłaściwym montażem;
  • skokami napięcia w sieci energetycznej;
  • niewystarczającą wentylacją i przegrzewaniem się urządzenia.

Przegląd, zdiagnozowanie usterki i szybka naprawa pozwolą uniknąć kosztownej wymiany sprzętu. Większość awarii falownika można bez problemu usunąć, o ile zostaną wykryte odpowiednio szybko. Jeśli reset falownika i systemu fotowoltaicznego nie pomaga, nie czekaj – niezwłocznie zgłoś problem specjalistycznej firmie.