Jaka fotowoltaika pasuje do pompy ciepła?

EnergyTest
24/6/2024

Moda na fotowoltaikę idzie w parze z modą na pompy ciepła. To trend, który warto wykorzystać w swoim domu. I, co ważne nie musisz wybierać pomiędzy instalacją fotowoltaiczną a pompą ciepła. Oba systemy możesz efektywnie wykorzystać i korzystać z energii odnawialnej niemal za darmo! Kluczowa będzie w tym odpowiednia konfiguracja. Sprawdź, jaka fotowoltaika pasuje do pompy ciepła i jak oszacować moc instalacji!

Czy fotowoltaika i pompa ciepła to dobrze połączenie?

Pompy ciepła generują energię potrzebną do ogrzewania pomieszczeń i wody, ale same do pracy również potrzebują dodatkowych zasobów. Energia elektryczna jest im niezbędna do zasilania mechanizmów pobierających ciepło z powietrza lub gruntu i przekazujących je do systemu grzewczego. Trzeba przy tym pamiętać, że pompy ciepła to nowoczesne, energooszczędne urządzenia – zużywają zdecydowanie mniej prądu niż np. ogrzewanie elektryczne.

Pompę ciepła i fotowoltaikę warto połączyć, jeśli zależy Ci na zmniejszeniu kosztów ogrzewania. Jeśli instalacja fotowoltaiczna będzie dobrze dobrana pod kątem mocy i sprawności, pompa ciepła może działać praktycznie bezkosztowo. Dzięki temu będziesz w pełni odczuwać korzyści związane z zieloną energią odnawialną!

Oszczędzaj dzięki zasilaniu pompy ciepła energią z fotowoltaiki

Na korzystanie z energii generowanej przez moduły fotowoltaiczne do zasilania pompy ciepła warto zdecydować się z jeszcze jednego powodu. Po wprowadzeniu w 2022 roku systemu net-billing do rozliczania fotowoltaiki sprzedaż nadwyżek energii jest mniej opłacalna niż kiedyś. Zdecydowanie lepiej wykorzystywać je na własne potrzeby. Uzupełnienie domowej instalacji elektrycznej o pompę ciepła jest dobrym sposobem na wykorzystanie tych nadwyżek.

Zarówno w przypadku montażu pompy ciepła, jak i instalacji fotowoltaicznej, można skorzystać z dotacji – np. w ramach programu Mój Prąd lub Czyste Powietrze (dofinansowanie dla osób wymieniających nieefektywne źródło ciepła).

Ile modułów fotowoltaicznych do pompy ciepła? Jak dobrać moc fotowoltaiki?

Jaka fotowoltaika pasuje do pompy ciepła? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba znać wartość zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła. Ma na to wpływ kilka czynników:

  • Parametry pompy ciepła – przede wszystkim jej efektywność energetyczna, określana za pomocą współczynnika COP. Określa on stosunek zużywanej energii elektrycznej do wytwarzanej energii cieplnej.
  • Efektywność energetyczna budynku – im starszy budynek, tym więcej energii cieplnej będzie musiała dostarczyć pompa ciepła, by go ogrzać. Tym samym będzie potrzebowała więcej energii z fotowoltaiki.
  • Zastosowanie pompy ciepła – to, czy będzie wykorzystywana wyłącznie do ogrzewania domu, czy również wody użytkowej. W drugim przypadku trzeba liczyć się z większym zużyciem energii.
  • Powierzchnia budynku – im większa, tym więcej energii elektrycznej będzie zużywała pompa ciepła.

Aby oszacować, ile modułów dobrać do pompy ciepła na tej podstawie, nie wystarczą podstawowe wyliczenia. Potrzebne jest np. wykonanie audytu energetycznego, dzięki któremu będzie można ocenić stan techniczny budynku.

Na szczęście dopasowanie liczby modułów fotowoltaicznych do pompy ciepła można przeprowadzić także na podstawie szacunkowych danych. Przyjmuje się, że na każde 1000 kWh energii, jaką zużywa pompa w ciągu roku, powinno przypadać ok. 3 kWp mocy fotowoltaiki.

Na uzysk energii ma wpływ także to, w jaki sposób dbasz o instalację fotowoltaiczną. Jak to robić? Sprawdź tutaj: Dobre nawyki przy korzystaniu z instalacji fotowoltaicznej.

To, ile modułów fotowoltaicznych będzie potrzebnych do zasilania pompy ciepła, możesz oszacować również wtedy, gdy znasz moc urządzenia. 1 kW mocy grzewczej pompy przekłada się na 0,5-0,8 kWp instalacji PV. Jeśli przyjmiemy, że średnia moc 1 modułu wynosi ok. 300 Wp, to dla pompy ciepła o mocy 7 kW potrzebnych będzie co najmniej 11 modułów. 

Aby wiedzieć, ile energii realnie produkują moduły fotowoltaiczne, warto monitorować ich pracę. Na ten temat dowiesz się więcej tutaj: Monitoring i zarządzanie systemem fotowoltaicznym w pigułce.

Pompa ciepła a produkcja energii z fotowoltaiki – co z pracą w nocy i w pochmurne dni?

Pompy ciepła mają to do siebie, że najwięcej energii zużywają wieczorem (do ogrzewania wody potrzebnej do kąpieli) i w nocy (do ogrzewania pomieszczeń). Siłą rzeczy ich praca jest też bardziej potrzebna zimą niż latem, gdy domu nie trzeba ogrzewać.

To stoi w pewnej sprzeczności z tym, jak działa fotowoltaika – bo przecież moduły fotowoltaiczne nie produkują energii nocą, a zimą, gdy jest mniejsze nasłonecznienie, ich działanie również jest ograniczone. Jak to pogodzić?

Najprostszym sposobem jest odpowiednie zaprogramowanie pompy ciepła. Można zadbać o to, by pracowała przede wszystkim w dzień, a nie w nocy. Będzie wówczas na bieżąco zużywała energię z fotowoltaiki. Warto także pamiętać, że pompę ciepła można wykorzystać także latem – wówczas chłodzi, a nie grzeje pomieszczenia.

Na dłuższą metę w instalacjach fotowoltaicznych zasilających pompy ciepła sprawdzą się magazyny energii. Dzięki nim można swobodnie korzystać z energii wyprodukowanej przez moduły, także w nocy czy w pochmurne dni.

Planujesz montaż instalacji fotowoltaicznej, która będzie zasilała pompę ciepła? Przeczytaj podstawowe informacje: Jakie są prawa i obowiązki posiadacza instalacji fotowoltaicznej?