Jaka jest żywotność falownika w fotowoltaice?
To w modułach fotowoltaicznych odbywa się produkcja energii elektrycznej, ale ich praca nie miałaby dla prosumenta zastosowania, gdyby nie falownik. To dzięki niemu energia uzyskuje parametry, jakich potrzebują domowe urządzenia elektryczne. Falownik prawdopodobnie posłuży Ci krócej niż moduły. Mimo to warto zainwestować w urządzenie wysokiej jakości. Jaka powinna być żywotność falownika w fotowoltaice? Sprawdź, czego możesz się spodziewać!
Ile wynosi żywotność falowników do fotowoltaiki dostępnych na rynku?
Żywotność produkowanych i sprzedawanych obecnie falowników jest zróżnicowana. Producenci deklarują najczęściej okres od 5 do 10 lat. Zdarzają się jednak również urządzenia, których żywotność jest przewidziana na 15 lat – ich cena jest jednak zazwyczaj nieco wyższa od konkurencyjnych produktów.
Jest to mniej niż deklarowana żywotność modułów fotowoltaicznych, która wynosi do 25 lat (na uzysk energii). Wybór dobrej jakości, pracującego bezawaryjnie falownika, pozwoli jednak czerpać korzyści z fotowoltaiki przez długi czas bez dodatkowych inwestycji.
Dlaczego warto wybrać falownik wysokiej jakości, od sprawdzonego producenta?
O fotowoltaice mówi się najczęściej w kontekście modułów PV – elementów instalacji, które odpowiadają za wytwarzanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Korzystanie z tej energii nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie falownik.
To urządzenie odpowiada w instalacji fotowoltaicznej za przetwarzanie energii prądu stałego (DC) w energię prądu przemiennego (AC), czyli taką, jakiej potrzebują urządzenia elektryczne w domu czy firmie.
Falownik spełnia jeszcze jedną ważną funkcję – w przypadku zbyt wysokiego napięcia lub innej awarii sieci dystrybucyjnej wyłącza się, przez co chroni instalację PV przed szkodliwymi skutkami takich problemów.
To wszystko pokazuje, że żywotność falownika przekłada się na żywotność i bezawaryjną pracę całej instalacji. Właśnie dlatego warto wybierać urządzenia wysokiej jakości, pochodzące od znanych na rynku producentów. Takie produkty przechodzą rygorystyczną kontrolę jakości, mają stałe, dokładnie sprawdzone parametry. Istotna jest także ich sprawność, czyli skuteczność przetwarzania prądu. Nie powinna być ona mniejsza niż 97% – ale niektórzy producenci deklarują jeszcze wyższe wartości, powyżej 98%.
Jak zapewnić długotrwałą bezawaryjną pracę falownika fotowoltaicznego?
Deklarowana przez firmę produkującą sprzęt żywotność falownika niekoniecznie musi być równa tej faktycznej. Na to, jak długo będzie działać urządzenie, ma wpływ także jego montaż i eksploatacja.
Falowniki są narażone na przegrzanie – gdy do niego dojdzie, mogą wyłączać się ze względów bezpieczeństwa i uniemożliwiać pracę całej instalacji. W skrajnych przypadkach może to być także przyczyną pożaru.
Jak zapewnić jak najdłuższą żywotność falownika? Należy przestrzegać następujących zasad montażu:
- falownik należy umieścić w zacienionym miejscu, chronionym przed działaniem promieni słonecznych;
- wokół falownika powinna się znajdować pusta przestrzeń, umożliwiająca wymianę powietrza;
- falownik musi być chroniony przed bezpośrednim kontaktem z deszczem i śniegiem;
- odchylenie urządzenia od pionu nie powinno przekraczać 15 stopni.
Żywotność falownika a długość gwarancji
To, jaka jest żywotność falownika do fotowoltaiki, można wywnioskować pośrednio na podstawie gwarancji. Trudno spodziewać się, że producent urządzeń niskiej jakości zapewni długi okres gwarancyjny – z jego punktu widzenia byłoby to nieopłacalne ze względu na dużą liczbę reklamacji.
Gwarancja na falowniki dostępne na rynku wynosi obecnie najczęściej 5-10 lat. Możesz jednak spotkać się z dłuższym okresem gwarancyjnym, nawet 15-letnim. W takim przypadku możesz spodziewać się naprawdę wysokiej jakości sprzętu.
Żywotność falownika nie musi być oczywiście jednoznaczna z długością gwarancji. Niektóre urządzenia działają bezawaryjnie również po zakończeniu jej obowiązywania. Jest to jednak przesłanka, która pozwala przypuszczać, jak długo urządzenie może pracować bezawaryjnie.
Po czym rozpoznać, że żywotność falownika się kończy?
Sygnałem, że falownik nie pracuje tak, jak powinien, jest stopniowa utrata jego sprawności. Zwykły użytkownik nie jest jednak w stanie ocenić czy obliczyć tego sam. Do analizy sprawności falownika służą specjalne urządzenia pomiarowe, którymi dysponują firmy wykonujące audyt instalacji fotowoltaicznych.
Warto także zwrócić uwagę na częstotliwość wyłączania się falownika. Występowanie takich sytuacji od czasu do czasu jest naturalne i może wynikać np. z awarii sieci. Jeśli jednak falownik wyłącza się częściej niż kiedyś, to możliwe, że jego żywotność się kończy.
Kiedy trzeba wymienić urządzenie na nowe? Przede wszystkim – jeśli problem utrudnia działanie instalacji fotowoltaicznej i powoduje jej częste wyłączanie. Pamiętaj, że zużyty falownik to także zagrożenie dla instalacji i budynku. Takie urządzenie może się przegrzewać, a to bywa przyczyną pożarów.
Gdy sprzęt ma 5-10 lat, jego naprawa zazwyczaj już się nie opłaca. W takiej sytuacji znacznie lepiej wymienić falownik na nowy, sprawnie działający, o wyższych parametrach.