Jakie pomiary elektryczne są obowiązkowe przy instalacjach PV?
Niepokoją Cię spadki mocy? A może zbliża się koniec montażu i czeka Cię tylko odbiór systemu? Zobacz, jakie pomiary elektryczne są obowiązkowe przy instalacjach PV. Zyskaj pewność, że Twój instalator niczego nie pominął i produkcja energii elektrycznej ruszy pełną parą już od pierwszego dnia!
Pomiary elektryczne, bez których Twoja fotowoltaika nie zadziała prawidłowo
Testy przeprowadzają specjaliści z zachowaniem procedur bezpieczeństwa. Podczas pomiarów instalacji fotowoltaicznych sprawdza się następujące parametry:
- ciągłość połączeń ochronnych i wyrównawczych,
- rezystancja izolacji przewodów AC i DC,
- polaryzacja przewodów i stringów,
- napięcie obwodu otwartego Voc,
- prąd zwarcia Isc,
- impedancja pętli zwarcia.
Pomiary to ważna część kontroli systemu PV. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Zobacz: 5 Kroków do wykonania instalacji fotowoltaicznej
Pomiar ciągłości połączeń ochronnych i wyrównawczych
Wykonuje się próbę ciągłości przewodów po stronie DC przy wykorzystaniu źródła prądu stałego lub przemiennego o napięciu od 4 V do 24 V bez obciążenia i przy natężeniu prądu co najmniej 0,2 A. Pomiar przeprowadza się dla dwóch polaryzacji napięcia między częścią objętą połączeniem a główną szyną uziemiającą.
Pomiar rezystancji izolacji przewodów AC i DC
Na zaciski przy modułach podaje się stałe napięcie pomiarowe, następnie określa się wartość prądu płynącego w obwodzie pomiarowym i na tej podstawie oblicza rezystancję. Prąd płynie przez materiał izolacyjny i po powierzchni izolacji, czyli rezystancję mierzy się między przewodami czynnymi i między przewodami czynnymi a przewodem ochronnym przyłączonym do układu uziemiającego.
Pomiar ten testuje stan izolacji instalacji, co jest bardzo ważne w przypadku bezpieczeństwa obsługi i funkcjonowania urządzeń wchodzących w skład systemu PV.
Przed wykonaniem pomiarów wyłącza się instalację z sieci, a także odłącza się ograniczniki przepięć.
Test polaryzacji przewodów i stringów w instalacji fotowoltaicznej
Przy pomiarze polaryzacji przewodów i stringów w fotowoltaice łączy się wszystkie przewody o polaryzacji ujemnej (powstaje wspólna szyna ujemna dla obwodów DC systemu).
Mierzy się wartość napięcia otwartego Voc pierwszego łańcucha. Następnie mierzy się wartość napięcia między zaciskiem dodatnim tego łańcucha a kolejnym itd. Poprawna wartość napięcia wynosi ok. 0 V (z tolerancją +/- 15 V). Jeśli pojawia się dwukrotna wartość znamionowa napięcia, oznacza to połączenie odwrotne.
Polaryzację sprawdza się przed zamknięciem obwodów, żeby nie uszkodzić elementów w obwodach DC lub przed podłączeniem urządzeń zabezpieczających, takich jak bezpieczniki, wyłączniki i rozłączniki. Pomiar ten weryfikuje zakładaną wydajność modułów i łańcucha.
Masz problem z fotowoltaiką? Wykonaj nasz audyt i sprawdź, co wymaga poprawy
Pomiar napięcia obwodu otwartego Voc
Weryfikuje poprawność połączeń modułów tworzących jeden łańcuch. Miernik podłącza się do przewodów wychodzących z modułów PV. Wartość napięcia informuje o tym, czy odpowiednią liczbę modułów połączono ze sobą w odpowiedni sposób.
Do miernika wprowadza się wartości parametrów środowiskowych, dzięki czemu można przeliczyć wartość napięcia otwartego obwodu do warunków STC. Punktem odniesienia są dane z karty katalogowej modułów lub wartości Voc zmierzone dla pojedynczego modułu.
Wyniki odbiegające od normy wskazują na brak lub niewłaściwe podłączenie elementów instalacji: zamienioną polaryzację, zwarcie części diod obejściowych lub uszkodzenie izolacji.
Pomiar prądu zwarcia Isc
Test ten wykonuje się w trakcie pracy fotowoltaiki. Używa się miernika instalacji PV z przystawką pomiarową PV-P, która zapobiega zagrożeniom płynącym z przerwaniem obwodów prądu stałego i powstaniem łuku elektrycznego. Dzięki temu test jest bezpieczny dla osoby, która go wykonuje.
Badanie polega na celowym zwarciu i rozwarciu łańcucha modułów. Otrzymaną wartość prądu zwarcia porównuje się z danymi katalogowymi modułów. Jeśli instalacja składa się z kilku łańcuchów, porównuje się prądy zwarcia między nimi – w stabilnych warunkach różnica wynosi maksymalnie 5%.
Pomiar impedancji pętli zwarcia
To rozszerzone badanie Voc i Isc, dostarcza informacji na temat:
- napięcia punktu mocy maksymalnej Vsc,
- prądu punktu mocy maksymalnej Impp,
- maksymalnej mocy uzyskanej w tym punkcie Mpp.
Do pomiarów stosuje się miernik natężenia promieniowania słonecznego, więc wyniki można przeliczyć do warunków STC i porównać efektywność pracy instalacji z danymi katalogowymi producenta.
Pomiary elektryczne systemu PV – gwarancja efektywności pracy modułów
Każdy wynik pomiaru porównuje się z normą. Jeśli mierniki wykryją odstępstwa, serwisant zleca naprawę lub w miarę możliwości dokonuje jej na miejscu. Pomiary wykonuje się podczas odbioru fotowoltaiki, przy audycie po montażu, przy okresowych przeglądac, a także w przypadku utraty mocy w instalacji PV,
Regularne kontrole zapobiegają awariom i sprawiają, że instalacja pracuje z pełną mocą. Chcesz mieć pewność, że wszystko gra już od początku? Zrób audyt fotowoltaiczny, który zweryfikuje stan techniczny systemu co do najmniejszego elementu – zobacz: Ile kosztuje audyt fotowoltaiki?
Po więcej informacji na temat weryfikacji poprawności instalacji zajrzyj tutaj: Jak sprawdzić, czy instalacja fotowoltaiczna została poprawnie zamontowana?