Jakie są prawa i obowiązki posiadacza instalacji fotowoltaicznej?

EnergyTest
9/5/2024

Czy fotowoltaikę można uchronić przed nieprzewidzianymi wypadkami? Kiedy skorzystać z ulgi i odliczyć zakup od podatku? Czy obowiązuje Cię akcyza? Zobacz, jakie są prawa i obowiązki posiadacza instalacji fotowoltaicznej.

Prawa posiadaczy instalacji fotowoltaicznych

Jako właściciel fotowoltaiki możesz skorzystać z ulg i odliczeń podatkowych, a także ubezpieczyć instalację na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, których nie obejmuje gwarancja producenta czy instalatora. 

Fotowoltaika w domu a prawo do odliczenia podatku

Jesteś właścicielem domu, w którym znajduje się fotowoltaika i jednocześnie w nim mieszkasz? Wydatki na instalację odliczysz w ramach ulgi termomodernizacyjnej, jeśli:

  • płacisz podatek liniowy 19%,
  • rozliczasz się na zasadach ogólnych, czyli składasz PIT-36 lub PIT-37,
  • rozliczasz się na ryczałcie, 
  • nie skorzystałeś z dofinansowania na założenie fotowoltaiki,
  • nie wpisałeś instalacji fotowoltaicznej do kosztów uzyskania przychodu w księgowości,
  • nie odliczyłeś wydatku od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Musisz dysponować fakturą lub rachunkami, które potwierdzają, że poniosłeś wydatki na instalację i zostały wystawione na Ciebie jako właściciela nieruchomości.

Kwota odliczenia musi mieć pokrycie w dochodzie rocznym, a jeśli dochód jest niższy niż wydatki, to ulgę odliczać możesz w następnych latach (nie dłużej niż przez 6 lat od roku, w którym poniosłeś pierwszy wydatek). Limit odliczenia ulgi obecnie wynosi 53 000 zł. 

Odliczenie podatku za fotowoltaikę dla firmy

Firmy mogą odliczyć 23% podatku VAT od kosztu instalacji fotowoltaicznej, jeśli:

  • instalacja produkuje energię elektryczną na cele własne firmy,
  • inwestycję potwierdza faktura VAT,
  • firma, która zamontowała lub sprzedała fotowoltaikę, również zapłaciła podatek z tej transakcji.

W kwestii klasyfikacji instalacji fotowoltaicznej do konkretnej klasy środków trwałych skonsultuj się z księgowością.

Ulga w podatku rolnym dla właścicieli fotowoltaiki

W ramach ulgi inwestycyjnej odlicza się 25% wydatków na zakup i montaż fotowoltaiki. Można to robić co roku, do momentu wyczerpania przysługującej kwoty, ale nie dłużej niż przez 15 lat. O ulgę w podatku rolnym mogą się starać:

  • właściciele gruntów,
  • posiadacze samoistni gruntów,
  • użytkownicy wieczyści gruntów,
  • właściciele gruntów będących własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Ważne: grunty powinny mieć przynajmniej 1 ha powierzchni lub 1 ha przeliczeniowy. 

Ulga obejmuje instalacje, które produkują energię na potrzeby gospodarstwa rolnego, jest dziedziczna i obowiązuje na terenie gminy, w której znajduje się instalacja PV. Nie przysługuje jednak, jeśli fotowoltaika powstała dzięki środkom publicznym, czyli np. dotacji, kredytowi czy pożyczce.

Prawo do ubezpieczenia fotowoltaiki 

Ubezpieczenie fotowoltaiki to prawo każdego właściciela instalacji i warto z niego skorzystać. Obejmuje uszkodzenia powstałe na skutek m.in.:

  • zdarzeń naturalnych, takich jak powódź, pożar, uderzenie pioruna, silny wiatr, gradobicie, huk ponaddźwiękowy, napór śniegu, upadek obiektu,
  • aktów wandalizmu,
  • kradzieży.

Ubezpieczenie pokrywa koszty akcji ratowniczej, a także koszty związane z postępem technologicznym – kiedy uszkodzone elementy instalacji trzeba zastąpić nowszymi i droższymi, bo pierwotne są już niedostępne na rynku. Ubezpieczenie może rekompensować nie tylko szkody materialne, ale również pokryć straty, które powstały, kiedy instalacja nie działała.

Zobacz tutaj, w jaki sposób pracują moduły: Budowa ogniwa fotowoltaicznego i zasada działania

Obowiązki posiadacza modułów fotowoltaicznych

Produkcja energii elektrycznej z własnej instalacji PV wiąże się również z obowiązkami. Najważniejszym dla właścicieli mikroinstalacji domowych jest regularny przegląd. W przypadku farm fotowoltaicznych w grę wchodzą jeszcze podatki.

Przegląd instalacji fotowoltaicznej

Brakuje regulacji prawnych fotowoltaiki związanych z przeglądami. Ustawa Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) mówi jednak o obowiązkowych przeglądach instalacji elektrycznych co 5 lat i stosuje się ją również w przypadku systemów fotowoltaicznych.

Warto jednak serwis wykonywać częściej z uwagi na to, że instalacja PV znajduje się pod ciągłym wpływem promieniowania słonecznego, wiatru, opadów deszczu i śniegu.

Jak na co dzień kontrolować pracę instalacji PV? Zajrzyj tutaj: Monitoring i zarządzanie systemem fotowoltaicznym w pigułce. A w tym wpisie wyjaśniamy, jak przedłużyć żywotność fotowoltaiki: Dobre nawyki przy korzystaniu z instalacji fotowoltaicznej.

Podatki za energię z fotowoltaiki dla instalacji fotowoltaicznych powyżej 1 MW

Właściciele instalacji, które produkują energię elektryczną powyżej 1 MW, mają obowiązek odprowadzania podatków:

  • akcyzowego,
  • gruntowego, rolnego lub od nieruchomości.

Więcej informacji na temat podatków znajdziesz w tym artykule:Link do artykułu o podatkach

Zainwestowałeś w fotowoltaikę? Pamiętaj o przepisach!

Jeśli wykorzystujesz fotowoltaikę do zasilania gospodarstwa domowego, masz więcej praw niż obowiązków. Właściwie jedynym jest przegląd instalacji. W przypadku zakupu fotowoltaiki na firmę możesz go rozliczyć w ramach kosztów, ale jeśli chcesz czerpać zyski ze sprzedaży, do Twoich obowiązków dochodzi odprowadzanie podatków.