Kiedy robić przegląd fotowoltaiki?

EnergyTest
20/6/2024

Kontrole zapewniają bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej. Wykrywają słabe punkty i pozwalają zwiększyć wydajność pracy systemu. Kiedy robić przegląd fotowoltaiki? Co mówią przepisy prawa? Sprawdź.

Przegląd fotowoltaiki – przepisy prawa budowlanego

Obowiązek wykonywania przeglądów fotowoltaiki zawiera się w artykule 62 ustawy Prawo budowlane z dnia 07 lipca 1994 r.  (Dz. U. nr 106 z 2000 r. poz. 1126 z późniejszymi zmianami), która dotyczy instalacji elektrycznych. 

Zgodnie z nią właściciele i zarządcy obiektów budowlanych mają obowiązek przeprowadzenia przeglądu „polegającego na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów”

Przepisy a rzeczywistość – kiedy robić przegląd fotowoltaiki?

W przypadku fotowoltaiki pięcioletnia przerwa między jednym a drugim przeglądem może wpłynąć na spadek wydajności instalacji. Warto częściej kontrolować pracę systemu – nawet raz na rok czy dwa lata. Dlaczego? Moduły znajdują się na zewnątrz pod wpływem działania silnego wiatru, deszczu i śniegu, zdarzają się też uszkodzenia powstałe podczas transportu i prac montażowych.

Specjalista sprawdza wszystkie elementy instalacji PV i weryfikuje bezpieczeństwo ich użytkowania. Najczęstsze problemy w przypadku tych, które znajdują się na zewnątrz, to:

  • naruszona izolacja okablowania – spowoduje zwarcie, kiedy zmoknie na deszczu,
  • zbyt słabo dokręcone śruby – konstrukcja zacznie tracić stabilność,
  • uszkodzenia modułów – powstałe wskutek czynników zewnętrznych lub błędnego montażu. 

Podczas przeglądu wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt, taki jak kamera termowizyjna, testery oporu, napięcia i elektroluminescencji.

Przeglądowi poddaje się również falownik. W przypadku tego urządzenia pod uwagę bierze się takie kwestie, jak:

  • warunki w pomieszczeniu, w którym się znajduje,
  • stan okablowania,
  • poziom napięcia na zaciskach wyjściowych,
  • obecność ewentualnych wycieków.

Ocena wizualna i pomiary przy pomocy specjalistycznego sprzętu pozwalają szybko rozpoznać ewentualne usterki instalacji. 

Widzisz spadek wydajności instalacji? Zrób przegląd

Jeśli w monitoringu pracy instalacji fotowoltaicznej lub na rachunkach z zakładu energetycznego zauważysz, że uzyski energii spadły lub że fotowoltaika się wyłącza, również przeprowadź przegląd.

Zwykle nie jesteś w stanie samodzielnie w 100% zweryfikować źródła problemu. Dostęp do modułów jest utrudniony, a do tego potrzebujesz profesjonalnych urządzeń (mierników, kamer) i wiedzy na temat ich użytkowania. Do tego dochodzi znajomość budowy falownika. 

W dodatku samodzielne rozkręcanie elementów instalacji PV czy próby ich naprawy mogą przynieść więcej szkody niż pożytku i w najlepszym razie „tylko” utratę gwarancji lub ubezpieczenia.

W takim przypadku najlepiej skontaktować się ze specjalistą, który wykona przegląd i zidentyfikuje przyczynę spadku wydajności.

Masz problem z fotowoltaiką? Wykonaj nasz audyt i sprawdź, co wymaga poprawy

Gwarancja producenta i umowa z ubezpieczycielem

Niektórzy producenci uznają ważność gwarancji tylko w przypadku, jeśli fotowoltaika regularnie przechodziła przeglądy – np. co rok lub co 2 lata. W dokumentacji dołączonej do produktów określają, w jakich odstępach czasu powinny odbywać się kontrole, żeby w razie awarii modułów czy falownika można było je wymienić lub naprawić na gwarancji. Jeśli dojdzie do usterki ich produktu, wymagają przedstawienia protokołów potwierdzających wykonanie przeglądów systemu PV.

Podobnie jest w przypadku firm ubezpieczeniowych. Jeśli dojdzie do uszkodzenia instalacji fotowoltaicznej i będziesz chciał skorzystać z odszkodowania, ubezpieczyciel poprosi Cię o przedłożenie dokumentów z przeglądu.

Koszt przeglądu instalacji fotowoltaicznej

Ceny przeglądów zależą od regionu i firmy, która je przeprowadza. Znaczący wpływ ma zakres prac i lokalizacja, bo serwisanci doliczają stawkę za dojazd – im dłuższa trasa, tym wyższa cena.

Firmy rozliczają się w dwojaki sposób – za konkretne usługi (np. sprawdzenie rezystancji izolacji, działania wyłącznika przepięciowego, ocena stanu modułów) lub za godzinę pracy.

Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj: Ile kosztuje przegląd fotowoltaiki?

Czym się różni przegląd fotowoltaiki od audytu?

Szczególny rodzaj przeglądu fotowoltaiki stanowi audyt. Wyróżnia się dwa rodzaje audytów – przed i po montażu.

Audyt przedmontażowy przeprowadza się na potrzeby projektu instalacji fotowoltaicznej. Pozwala on ocenić zapotrzebowanie na energię elektryczną w obiekcie, a także możliwości montażu modułów, falownika i poprowadzenia przewodów. 

Audyt po montażu wykonuje się, kiedy instalacja jest już gotowa. Wykazuje, czy fotowoltaika spełnia swoje zadanie i pracuje sprawnie. W trakcie kontroli ocenia się jakość pracy instalacji i wykrywa ewentualne błędy montażowe, które w przyszłości mogą prowadzić do poważnych usterek.

Więcej na temat audytów piszemy tutaj: Jak wygląda kompleksowy audyt instalacji fotowoltaicznej? i Ile kosztuje audyt fotowoltaiki?

Przeglądy fotowoltaiki – pamiętaj o nich dla swojego bezpieczeństwa

Regularne przeglądy fotowoltaiki szybko wykrywają nieprawidłowości i chronią instalację przed awariami. Pozwalają zachować prawo do gwarancji i ubezpieczenia. Dzięki nim unikasz przerw w produkcji energii elektrycznej i masz pewność, że system działa tak, jak to sobie zaplanowałeś. Jeśli zauważysz niepokojące oznaki, takie jak utrata mocy w instalacji, od razu zgłoś się do specjalisty.