Magazyny energii a niezależność energetyczna
Gdy masz instalację fotowoltaiczną, możesz zapomnieć o problemach związanych z podwyżkami prądu czy awariami sieci? To nie do końca wygląda w ten sposób – do pewnego stopnia Twoje koszty i komfort nadal zależą od zakładu energetycznego. Jak zapewnić sobie większą niezależność? Pomoże Ci w tym dodatkowy element instalacji PV – magazyn energii. Jak wygląda kwestia: magazyny energii a niezależność energetyczna? Dowiedz się, jak możesz oszczędzać, zapewnić sobie wygodę i bezpieczeństwo dzięki takiemu rozwiązaniu.
Jak działa magazyn energii w instalacji fotowoltaicznej?
Magazyn energii to rodzaj akumulatora, najczęściej litowo-jonowego. W fazie ładowania do akumulatora trafia energia z modułów fotowoltaicznych i dochodzi do pewnych procesów elektrochemicznych – przemieszczania się jonów od anody do katody. Podczas rozładowywania przemieszczanie odbywa się w odwrotnym kierunku. Wynikiem tego procesu jest powstawanie energii, którą można wykorzystać do zasilania urządzeń.
Dlaczego magazynowanie energii się opłaca?
Coraz większa popularność magazynów energii wynika m.in. z wprowadzenia w 2022 roku nowych zasad rozliczania fotowoltaiki. W modelu net-billing nadwyżka energii wyprodukowanej przez moduły fotowoltaiczne trafia do sieci dystrybucyjnej. W zamian prosument otrzymuje wirtualne środki pieniężne, gromadzone na jego koncie jako depozyt.
W razie potrzeby może je wykorzystać do zakupu energii. Taka transakcja jest mniej opłacalna niż korzystanie z energii na własne potrzeby. Ceny zakupu i sprzedaży są ustalane na innej zasadzie, a różnica pomiędzy nimi wynosi niekiedy nawet kilkadziesiąt groszy. Do tego trzeba doliczyć opłaty za dystrybucję, które nalicza zakład energetyczny.
Tak nie musi się dziać. Jeśli przeznaczysz wyprodukowaną przez moduły energię na autokonsumpcję – czy to bieżącą, czy z wykorzystaniem magazynu energii, nadwyżki nie będą przekazywane do sieci. Nie będziesz wówczas ponosić żadnych opłat związanych z zakupem prądu od dostawcy. Dzięki niezależności energetycznej nie musisz także przejmować się podwyżkami cen energii.
Magazyn energii a niezależność energetyczna w przypadku awarii zasilania
Kwestię „magazyny energii a niezależność energetyczna” można rozpatrywać z jeszcze jednej perspektywy. Podłączenie takiego urządzenia do instalacji uniezależnia prosumenta od problemów z siecią leżących po stronie dystrybutora. Jeśli dojdzie do awarii i przerwy w zasilaniu, magazyn energii działa bez prądu – do momentu, aż wyczerpią się zgromadzone w nim zasoby. Można zatem traktować go jako rodzaj zasilania awaryjnego dla domowych czy firmowych urządzeń.
Takie dodatkowe źródło energii może przydać się w czasie burzy, gdy często dochodzi do awarii, planowych wyłączeń i konserwacji sieci, a także wówczas, gdy infrastruktura energetyczna jest przestarzała i często przestaje działać. W każdym z tych przypadków magazyn energii daje niezależność energetyczną i pozwala bez przeszkód pracować podłączonym do instalacji urządzeniom elektrycznym.
Magazyn energii: do instalacji on-grid czy off-grid?
Systemy fotowoltaiczne off-grid nie są podłączone do sieci dystrybucyjnej. Cała wyprodukowana przez moduły PV energia jest zużywana bezpośrednio w gospodarstwie domowym lub firmie. Co w takim razie dzieje się, gdy wytworzy się jej zbyt dużo (np. w słoneczne dni, przy jednoczesnym niewielkim poborze mocy przez urządzenia elektryczne)?
Magazyn energii w instalacji off-grid jest wówczas niezbędny, by mogła ona działać prawidłowo. To właśnie do niego trafia nadwyżka energii fotowoltaicznej.
Nie oznacza to jednak, że w instalacja fotowoltaiczna on-grid (z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej) nie może być wyposażona w magazyn energii. Takie rozwiązanie również jest możliwe i coraz bardziej popularne – tym bardziej że na instalacje z magazynem energii można otrzymać dofinansowanie w ramach rządowego programu „Mój prąd”.
Jak wygląda kwestia magazynów energii a niezależności energetycznej w przypadku instalacji on-grid? Taki system fotowoltaiczny jest podłączony do sieci, ale energia wyprodukowana przez moduły PV nie musi tam trafiać – nadwyżki są przekazywane do magazynu energii. Dzięki temu nie trzeba odsprzedawać energii, a potem jej odkupować (co jest mniej opłacalne niż wykorzystywanie na własne potrzeby) – można za to wykorzystać jej w razie większego zapotrzebowania lub braku zasilania z sieci.
Jak dobrać magazyn energii, by zapewnić jak największą autokonsumpcję?
Zastanawiasz się, jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki? I słusznie – bo to istotna kwestia, która wpłynie na funkcjonowanie całej instalacji.
Najważniejszym parametrem magazynu energii jest w tym przypadku pojemność. Im większa, tym więcej energii można gromadzić do późniejszego wykorzystania.
Nie jest jednak uzasadnione kupowanie jak największego magazynu energii. Jeśli jego pojemność będzie większa niż moc instalacji fotowoltaicznej, część jego zasobów będzie po prostu niewykorzystana.
Jak obliczyć pojemność magazynu energii? Zaleca się, by wynosiła ona 1-1,5 kWh na każdy 1 wat mocy szczytowej fotowoltaiki. Jeśli więc moc szczytowa instalacji wynosi 5 kWp, odpowiedni będzie magazyn o pojemności 5-7,5 kWh.