Monitoring i zarządzanie systemem fotowoltaicznym w pigułce
Kontrola pracy instalacji PV w dowolnym miejscu i o dowolnej porze? To możliwe! Poznaj dostępne sposoby i wybierz najwygodniejszy dla siebie. Sprawdź, jak łatwo prowadzić monitoring i zarządzać systemem fotowoltaicznym. Dzięki temu szybko wyłapiesz awarie, błędy i wezwiesz pomoc.
Jak monitorować instalację fotowoltaiczną?
Sposobów na kontrolę pracy systemu PV jest kilka. Wśród nich można wymienić:
- Falowniki – pokazują wartość produkowanej energii, informują o błędach i alarmują.
- Aplikacje i strony internetowe – niektóre są darmowe, ale producenci oferują własne, o zróżnicowanych funkcjach.
- Datamanagery – dostępne u niektórych producentów falowników. Łączą się z siecią internetową przez LAN lub WLAN i bezpośrednio przesyłają dane na portal online. Oferują 100% kontroli nad systemem PV w czasie rzeczywistym. Dają się konfigurować zdalnie, rejestrują parametry wejściowe i wyjściowe (napięcia, prądy, moce). Dzięki nim masz dostęp do analiz dziennych, okresowych: miesięcznych, kwartalnych, rocznych. Dodatkowo generują też raporty i wykresy.
- Systemy monitoringu – dostępne np. z optymalizatorami, umożliwiają zdalną lub stacjonarną kontrolę instalacji i pojedynczych modułów. Współpracują z licznikami energii, a użytkownik łączy się z nimi poprzez aplikację.
Wybór jest całkiem spory, choć część sposobów dostępna jest tylko u konkretnych producentów. Mimo to wśród wymienionych metod łatwo znajdziesz optymalną dla siebie.
Na czym polega monitoring instalacji fotowoltaicznej?
Falowniki łączą się z internetem bezprzewodowo lub przez Ethernet. Wygodniejsze w użyciu są te pierwsze, bo kabel Ethernet trzeba przeciągnąć niekiedy na kilkanaście metrów lub piętro wyżej, żeby połączyć falownik z komputerem. Jeśli Twoje urządzenie nie łączy się bezprzewodowo, sprawdź, czy możesz dokupić do niego moduł wi-fi.
Falowniki przesyłają informacje dotyczące produkowanej energii elektrycznej do aplikacji, na konto założone na portalu internetowym (platformie internetowej), do datamanagerów i systemów monitoringu. W ten sposób otrzymujesz informacje o aktualnych uzyskach, miesięcznych i rocznych. Przeglądasz raporty, masz dostęp do archiwizacji danych i porównujesz wyniki z poszczególnych okresów.
Monitoring pozwala Ci szybko zweryfikować, czy Twoja instalacja fotowoltaiczna pracuje prawidłowo. O sposobach kontroli systemu PV pisaliśmy również tutaj: Jak sprawdzić, czy fotowoltaika produkuje prąd?
Aplikacje do monitoringu PV – śledź pracę swojej instalacji na bieżąco
Wiele aplikacji oferuje tylko podstawowe usługi monitoringu, czyli pokazuje, jak wygląda produkcja energii elektrycznej w instalacji. Sam falownik również wyświetla tylko niezbędne minimum informacji.
Na szczęście producenci falowników starają się, by ich klienci czerpali jak najwięcej korzyści, które gwarantuje stała kontrola nad pracą systemu PV. Dlatego oferują zaawansowane aplikacje, dzięki którym m.in.:
- przekierujesz energię elektryczną do najważniejszych urządzeń w domu w przypadku awarii sieci,
- kontrolujesz pracę każdego modułu z osobna (zobacz też ten artykuł: Jak sprawdzić, czy moduł fotowoltaiczny jest sprawny?),
- zoptymalizujesz magazynowanie energii, kiedy nie opłaca się jej sprzedawać do sieci,
- otrzymasz alerty w przypadku problemów z instalacją, kiedy potrzeba szybkiej reakcji,
- otrzymasz informacje o stanie urządzeń, które wchodzą w skład instalacji,
- otrzymasz informacje o wysokości mocy i uzysku energetycznego w czasie rzeczywistym,
- masz dostęp do historii pracy instalacji,
- zmieniasz ustawienia w falowniku,
- nadajesz uprawnienia instalatorom, dzięki czemu mają szybki dostęp do informacji w przypadku usterki.
Dostęp do aplikacji lub portalu online otrzymujesz po montażu falownika. Obsługa jest intuicyjna, dzięki czemu zakładanie konta trwa maksymalnie 5 minut.
Datamanager – urządzenie, które myśli za Ciebie
Datamanager to zaawansowany sprzęt elektroniczny, który kontroluje procesy przepływu energii w gospodarstwie domowym. Tworzy również prognozy związane z rozpływem energii w domu i na ich podstawie steruje zasilaniem urządzeń. Wysyła powiadomienia, kiedy znajdzie możliwości na zaoszczędzenie energii.
Współpracuje też z inteligentnymi sprzętami domowymi i zdalnie sterowanymi gniazdkami, dzięki czemu może zarządzać również urządzeniami wyprodukowanymi w starszej technologii. Datamanager sprawdza, jak możesz zaoszczędzić energię elektryczną. Włącza urządzenia wtedy, kiedy dostępna jest energia elektryczna ze słońca. Monitoruje stan systemu PV, kontroluje wydajność i tworzy bilansy energetyczne, biorąc pod uwagę produkcję energii ze słońca, jej zużycie, a także ładowanie lub rozładowanie akumulatora.
Dlaczego warto monitorować pracę instalacji fotowoltaicznej?
Dzięki monitoringowi w każdej chwili sprawdzisz, czy Twoja instalacja pracuje wydajnie. Już pierwszego dnia działania systemu fotowoltaicznego widzisz, czy wszystko idzie zgodnie z planem. Kiedy zauważysz spadek produkcji, który świadczy o awarii, od razu skontaktujesz się z instalatorem, producentem lub Operatorem Sieci Dystrybucyjnej w zależności od tego, gdzie leży problem.
Dzięki kontroli zminimalizujesz koszty naprawy lub wymiany urządzeń w instalacji, a przy okazji wydłużysz jej żywotność. Śpisz spokojnie, wiedząc, że Twój monitoring nie tylko powie Ci o każdej awarii, ale samodzielnie zdecyduje, jak rozdysponować energię elektryczną, by zoptymalizować działanie instalacji i obniżyć koszty.