Najczęstsze błędy popełniane przy montażu instalacji fotowoltaicznych
Duża popularność fotowoltaiki nie oznacza, że wszyscy wykonawcy opanowali już kwestie montażu do perfekcji. Pomyłki i nieprzemyślane działania nadal mogą się zdarzać. Jakie są najczęstsze błędy przy montażu instalacji fotowoltaicznych? Sprawdź – przede wszystkim po to, by wiedzieć, czego unikać!
Czym mogą skutkować błędy przy montażu instalacji PV?
Niewłaściwie zamontowana instalacja fotowoltaiczna to problem, którego skutkami mogą być:
- mniejsza wydajność i ograniczona żywotność instalacji;
- awarie – z powodu braku odpowiednich zabezpieczeń może dochodzić do częstego wyłączania się instalacji fotowoltaicznej (sprawdź, Co zrobić, gdy fotowoltaika się wyłącza?), a w niektórych przypadkach nawet do pożarów;
- przegrzewanie się systemu – jeśli elementy instalacji PV będą niskiej jakości, może dojść do nadmiernego nagrzewania się wtyczek solarnych z powodu wysokiego napięcia.
Nieprawidłowy montaż fotowoltaiki? Przyczyną mogą być błędy na etapie projektowania
Najczęstsze błędy w montażu wynikają właśnie ze źle zaprojektowanej instalacji. Żadna, nawet wykonana z udziałem najlepszych instalatorów inwestycja nie zakończy się powodzeniem, jeśli będzie niewłaściwie przygotowana.
Jakie znaczenie ma dobrze przygotowany projekt instalacji fotowoltaicznej i co powinno się w nim uwzględnić? Najistotniejsze czynniki to:
- zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego lub firmy;
- lokalizację działki i dachu względem stron świata, kształt dachu, elementy, które mogą wpływać na zacienienie;
- rodzaj podłoża – do rodzaju dachu i dachówek powinno się dopasować odpowiedni rodzaj elementów montażowych, w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia dachu;
- właściwe dopasowanie falownika i urządzeń zabezpieczających;
- zaplanowanie izolacji – w ten sposób powinny być zabezpieczone wszystkie urządzenia elektryczne, w przeciwnym wypadku może dojść do ich zalania i uszkodzenia.
Montaż fotowoltaiki – najczęściej popełniane błędy
Błędy przy montażu instalacji PV wynikają często z nieprzemyślanego projektowania, ale mogą być także skutkiem niestarannej pracy instalatorów. Do jakich problemów może dojść, jeśli wybrany do realizacji projektu wykonawca nie wykona należycie swojego zadania? Oto lista najczęstszych błędów w montażu instalacji fotowoltaicznych.
Niewłaściwie wybrane miejsce montażu modułów fotowoltaicznych
Moduły PV są w stanie pracować z pełną wydajnością tylko wtedy, gdy są umieszczone w odpowiednio nasłonecznionym miejscu. Dużym błędem jest umieszczanie ich po północnej czy północno-wschodniej stronie dachu. Wówczas ilość promieni słonecznych docierających do ogniw fotowoltaicznych będzie niewielka.
Nieodpowiednio ułożone moduły fotowoltaiczne
Częstym błędem jest umieszczanie modułów pod nieodpowiednim kątem. To, podobnie jak ich lokalizacja na dachu, również ma wpływ na wydajność całej instalacji. Zbyt duże lub zbyt małe nachylenie modułów może przełożyć się na straty energii rzędu nawet kilkudziesięciu procent.
Wykonawca instalacji fotowoltaiki powinien uwzględnić przy ustalaniu kąta nachylenia następujące czynniki:
- szerokość geograficzną, na której znajduje się budynek (na północy Polski kąt nachylenia powinien wynosić ok. 35-40 stopni, na południu – 30-35 stopni);
- zapotrzebowania gospodarstwa domowego lub firmy na energię;
- kształtu dachu – jeśli jest on płaski lub zbyt słabo nachylony, można zastosować dodatkowe elementy wsporcze;
- możliwości technicznych montażu.
Akcesoria montażowe niedostosowane do rodzaju podłoża
Moduły fotowoltaiczne można montować na dachach płaskich i skośnych, o konstrukcji drewnianej lub stalowej, pokrytych blachodachówkami, dachówkami lub innymi materiałami. Zawsze jednak powinno się dostosować rodzaj elementów montażowych do rodzaju podłoża. Co dzieje się, jeśli wykonawca nie zadba o tę kwestię?
Takie błędy w montażu instalacji fotowoltaicznych mogą prowadzić do uszkodzenia dachówek lub innych elementów dachu. Ważne jest także, by przed montażem sprawdzić izolację i w razie potrzeby uszczelnić przeciekające miejsca. W innym przypadku zamontowana na dachu instalacja fotowoltaiczna może doprowadzić do pogorszenia jej stanu.
Warto też pamiętać, że modułów fotowoltaicznych nie powinno się montować na dachach drewnianych (z uwagi na niebezpieczeństwo pożaru) oraz wykonanych z eternitu.
Dowiedz się także: Jak sprawdzić, czy instalacja fotowoltaiczna została poprawnie zamontowana?
Falownik umieszczony w miejscu utrudniającym wentylację
Falownik to urządzenie narażone na przegrzewanie. Z tego powodu powinno być wyposażone w system chłodzenia lub umieszczone w miejscu, w którym będzie mogło swobodnie oddawać wygenerowane ciepło na zewnątrz. W przeciwnym razie może dojść do awarii falownika lub nawet do pożaru.
Brak odpowiednich zabezpieczeń
Niezastosowanie ograniczników przepięć czy ochrony odgromowej to jeden z najpoważniejszych błędów przy montażu instalacji PV. Jeśli zabraknie takich zabezpieczeń, system jest narażony na skutki uderzeń piorunów – uszkodzenia urządzeń elektrycznych czy pożary.
Niskiej jakości komponenty
Dotyczy to wszystkich elementów systemu fotowoltaicznego: modułów, przewodów, inwerterów. Niska jakość przekłada się nie tylko na krótszą żywotność, ale także na wydajność czy częstość występowania awarii. Szukanie na siłę oszczędności w przypadku fotowoltaiki po prostu się nie opłaca – patrząc długofalowo, lepiej zapłacić nieco więcej i cieszyć się energią solarną przez dłuższy czas.
Wykonanie instalacji fotowoltaicznej to zadanie, które najlepiej powierzyć doświadczonemu wykonawcy. Warto jednak wiedzieć, jak przebiega cały proces. Dowiesz się tego tutaj: 5 kroków do wykonania instalacji fotowoltaicznej.