Podatek od farmy fotowoltaicznej w 2024 roku
Duże instalacje PV są obecne w Polsce od stosunkowo niedługiego czasu. To powoduje, że z kwestią opodatkowania farm fotowoltaicznych wiąże się dużo wątpliwości, ale i kontrowersji. Jak powinno się opodatkowywać elementy takich instalacji? Sprawdź, na jakie opłaty należy się przygotować.
Jakie elementy farmy fotowoltaicznej są objęte podatkiem od nieruchomości?
Na podatek od farmy fotowoltaicznej składają się trzy elementy:
- Podatek od gruntów – nalicza się go na podstawie tego, jaką powierzchnię na gruncie zajmuje instalacja fotowoltaiczna.
- Podatek od budowli – pod pojęciem budowli rozumie się obiekty, które nie są ani budynkiem, ani obiektem małej architektury. Mogą to być różnego rodzaju konstrukcje, instalacje techniczne i elektryczne, ogrodzenia, elementy infrastruktury drogowej. W przypadku farm fotowoltaicznych za budowle uznaje się konstrukcje wsporcze, na których znajdują się moduły PV.
- Podatek od budynków – według prawa budowlanego jako budynki traktuje się obiekty, które są trwale związane z gruntem, oddzielone od pozostałej przestrzeni za pomocą przegród (np. ścian) oraz wyposażone w fundamenty. W przypadku farm fotowoltaicznych budynkami mogą być np. rozdzielnie.
Jeśli farma fotowoltaiczna znajduje się na terenie rolnym, podatkiem od nieruchomości będą objęte tylko te części, które są wykorzystywane na działalność gospodarczą. Warto pamiętać, że stawki podatku od nieruchomości są znacznie wyższe niż podatku rolnego, warto więc dobrze rozplanować całą instalację tak, aby zajmowała jak najmniej miejsca.
Sprawdź także: Czy trzeba zgłaszać rozbudowę instalacji fotowoltaicznej?
Opodatkowanie farm fotowoltaicznych podatkiem od nieruchomości – najważniejsze wątpliwości
Jaką dokładnie powierzchnię zajmuje farma fotowoltaiczna? Czy dany obiekt można uznać za budowlę, czy za budynek? A może w ogóle nie powinno się go uwzględniać przy naliczaniu podatku od farmy fotowoltaicznej? Z takimi wątpliwościami mierzą się właściciele farm fotowoltaicznych. Przyjrzyjmy się im dokładniej.
Czy powierzchnia, od której nalicza się podatek, to ta, którą zajmują moduły, czy tylko konstrukcja wsporcza? Nie ma jednoznacznych wytycznych w tej kwestii, można natomiast bazować na wyrokach sądów administracyjnych. Większość z nich mówi o tym, że do opodatkowanej powierzchni powinno się wliczać wyłącznie konstrukcję wsporczą oraz jej fundamenty. Moduły fotowoltaiczne nie są zatem wliczane do opodatkowania.
W przypadku budowy farmy fotowoltaicznej na terenie rolnym można się zastanawiać, czy przestrzenie pomiędzy modułami PV są wykorzystywane pod działalność gospodarczą. Teoretycznie nie – nie służą one do produkcji energii elektrycznej. Nie przyczyniają się zatem bezpośrednio do generowania przychodu z fotowoltaiki. Sądy administracyjne stoją jednak na stanowisku, że przestrzenie pomiędzy modułami i konstrukcjami wsporczymi są niezbędne do tego, by zapewnić im odpowiednie warunki pracy. Z tego powodu powinno się je wliczać do powierzchni objętej podatkiem od nieruchomości.
Z naliczaniem podatku od farm fotowoltaicznych jest związana jeszcze jedna sporna kwestia. Czy rozdzielnie należy traktować jako budynki? Wszystko zależy od tego, w jakiej formie zostały zbudowane. Jeśli są trwale związane z gruntem i mają fundamenty, powinno się wobec nich stosować stawkę obowiązującą w przypadku budynków.
Kto płaci podatek od farmy fotowoltaicznej?
Obowiązek podatkowy dotyczy zawsze właścicieli: gruntu lub nieruchomości. W polskiej praktyce najczęściej nie są to jednocześnie właściciele farm fotowoltaicznych. Takie obiekty powstają zazwyczaj nie na własnych gruntach, ale na terenach dzierżawionych od rolników. I to właśnie oni są zobowiązani do płacenia podatków od farm fotowoltaicznych.
Wyjątek od tej zasady stanowią sytuacje, gdy farma fotowoltaiczna znajduje się na gruncie należącym do Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Wówczas obowiązek podatkowy dotyczy dzierżawcy terenu.
Osoby, które rozważają wydzierżawienie swoich gruntów rolnych firmie, która zajmuje się budową farm fotowoltaicznych, powinny przed podjęciem decyzji przeprowadzić dokładną kalkulację i oszacować opłacalność takiej współpracy. Stawka za dzierżawę powinna być na tyle wysoka, by pokryła koszty związane z opłacaniem podatków od nieruchomości.
Jak wygląda kwestia sprzedaży energii z farmy fotowoltaicznej? Sprawdź sposób rozliczania: Jak wygląda obecnie rozliczenie prądu z fotowoltaiki?
Jakie inne podatki od farm fotowoltaicznych mogą płacić ich właściciele?
Opodatkowanie farm fotowoltaicznych może obejmować także akcyzę. Obowiązuje ona w przypadku podmiotów (zarówno osób prywatnych, jak i firm), które wytwarzają energię z fotowoltaiki nie na własne potrzeby, ale na sprzedaż. Dotyczy także sytuacji, gdy energię zużywa podmiot nieposiadający koncesji. Jest tu jednak pewien wyjątek – z obowiązku płacenia podatku akcyzowego są wyłączone farmy fotowoltaiczne o mocy poniżej 1 MW.
Mimo że posiadanie farmy fotowoltaicznej wiąże się z pełnymi kosztami, to nadal pozwala uzyskać dość wysokie przychody ze sprzedaży energii. Sprawdź, ile możesz zarobić: Ile płaci PGE za 1 kWh z fotowoltaiki?