Przegląd fotowoltaiki – jak powinien przebiegać prawidłowo?

EnergyTest
9/5/2024

Przed Tobą pierwszy przegląd instalacji fotowoltaicznej? To świetnie! Regularne kontrole zapewniają długą żywotność systemu, a Tobie bezpieczeństwo użytkowania. Zobacz, do kogo się zgłosić w tej sprawie i jak prawidłowo przebiega przegląd fotowoltaiki. Zyskaj spokój i dodatkową wiedzę, która przyda Ci się w praktyce.

Jak wygląda diagnozowanie systemu fotowoltaicznego?

Kontrolę przeprowadza serwisant posiadający uprawnienia elektryczne i do pracy na wysokości, jeśli instalacja znajduje się na dachu. W trakcie przeglądu sprawdza stan techniczny i przydatność do użytkowania: 

  • modułów fotowoltaicznych, 
  • falownika, 
  • przewodów elektrycznych. 

Przeglądy instalacji PV wykonuje się w zgodzie z normą PN-EN 62446-1.

Diagnostyka modułów fotowoltaicznych – na czym polega?

Ocena wizualna modułów dotyczy stanu technicznego takich elementów, jak:

  • tafla ze szkła ochronnego – czy znajdują się na niej rysy, pęknięcia, stłuczenia lub ślady wypaleń,
  • folia – czy uległa delaminacji i przebarwieniu,
  • stelaż – czy zapewnia stabilność i nie uległ korozji.

Poza stanem technicznym sprawdza się również stopień zabrudzenia modułów. Dotyczy to zwłaszcza takich uporczywych zanieczyszczeń, jak ptasie odchody, liście i porosty, których dłuższa obecność prowadzi do trwałych uszkodzeń i spadku mocy instalacji.

Badanie kamerą termowizyjną podczas przeglądu

Specjalistyczny sprzęt, który wykorzystuje się w trakcie przeglądu, pozwala zidentyfikować obecność hot spotów na powierzchni modułów. Nie widać ich w początkowej fazie, za to stanowią poważne zagrożenie dla całej instalacji. To miejsca, przez które płynie prąd dyfuzyjny (tzw. wsteczny). W efekcie nadmiernie się nagrzewają i z czasem prowadzą do wypalenia modułu.

Przegląd falownika w fotowoltaice

Przegląd falownika pozwala stwierdzić, czy wszystkie komponenty w urządzeniu pracują prawidłowo. Oprócz tego sprawdza się, czy falownik ma zapewnione optymalne warunki pracy. Kontrola obejmuje zazwyczaj:

  • wysokość temperatury i poziom wentylacji w pomieszczeniu, w którym znajduje się falownik,
  • stopień nagrzewania się urządzenia, spowodowany np. zbyt wysokim napięciem,
  • stopień wibrowania urządzenia,
  • działanie wentylatorów,
  • sprawność diod,
  • wygląd obudowy (powinna być czysta i nieuszkodzona),
  • wycieki elektrolitu z kondensatorów.

Historia działania falownika dostępna jest w aplikacji i na stronie internetowej przypisanej Twojej instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu serwisant od razu widzi, czy w przeszłości występowały spadki mocy i inne usterki.

Kontrola połączeń elektrycznych w instalacji fotowoltaicznej

Podczas przeglądu specjalista sprawdza również stan przewodów elektrycznych w instalacji. Wykonuje testy w zakresie:

  • sprawności połączeń przewodów,
  • połączeń elektrycznych w rozdzielni elektrycznej fotowoltaiki, 
  • zabezpieczeń AC i DC – w tym weryfikuje sprawność urządzeń ochrony przeciwprzepięciowej,
  • oporności izolacji przewodów,
  • połączeń instalacji odgromowej, jeśli jest zamontowana,
  • połączeń uziemienia i połączeń wyrównawczych.

Podczas kontroli pod uwagę bierze się również to, czy kable nie wiszą zbyt luźno i nie kładą się (np. na dachu).

Protokół przeglądu fotowoltaiki – zaświadczenie o stanie instalacji

Po zakończonej kontroli serwisant wystawia protokół, w którym wymienia ewentualne usterki, które należy jak najszybciej naprawić. Określa przy tym, czy instalacja fotowoltaiczna nadaje się do dalszej eksploatacji. Na tej podstawie zlecasz wymianę lub naprawę elementów.

Po okresowym przeglądzie fotowoltaiki specjalista może zalecić Ci m.in. konserwację modułów fotowoltaicznych – jak to zrobić? Przeczytaj ten artykuł: Czyszczenie paneli fotowoltaicznych – poradnik.

Jak często potrzebny jest przegląd fotowoltaiki?

Fotowoltaika to instalacja elektryczna i według artykułu 62 ustawy Prawo budowlane z dnia 07.07.1994 r.  (Dz. U. nr 106 z 2000 r. poz. 1126 z późniejszymi zmianami) przeglądy instalacji elektrycznej przeprowadza się raz na 5 lat.

Kontrolę fotowoltaiki warto jednak wykonywać częściej, np. co 2 lata. Wynika to m.in. z tego, że instalacja w większości znajduje się na odsłoniętym terenie, gdzie jest narażona na działanie takich czynników zewnętrznych, jak np. silne promieniowanie słoneczne, wiatr oraz opady deszczu i śniegu.

Przegląd fotowoltaiki – sprawdź zapisy umów

Jeśli ubezpieczyłeś fotowoltaikę, sprawdź w umowie, którą zawarłeś z ubezpieczycielem, czy do jej warunków należy m.in. wykonywanie przeglądów w określonym terminie. 

Podobnie zrób w przypadku modułów, falownika, elementów montażowych i samej usługi montażu. Zobacz, czy producenci i instalatorzy zastrzegli obowiązek wykonywania przeglądów np. co rok, abyś mógł utrzymać gwarancję.

Przegląd instalacji fotowoltaicznej – bądź spokojny o swoje bezpieczeństwo

Kontrole pozwalają zabezpieczyć system przed poważnymi uszkodzeniami. Zapobiegają kosztownym naprawom i wymianom. Specjaliści dokonują pomiarów i weryfikują stan techniczny całej instalacji. Przy okazji sprawdzają, czy moc, którą uzyskujesz z modułów, utrzymuje się na odpowiednim poziomie. Dzięki temu Twoja fotowoltaika płynnie pracuje.

Każdy niepokojący objaw w pracy instalacji PV powinien wzbudzić Twoją czujność i skłonić do jak najszybszego rozwiązania problemu. Jeśli Twoja fotowoltaika przestaje pracować, zajrzyj do tego artykułu, w którym znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze problemy: Jak zresetować fotowoltaikę?