Spadek wydajności
Moduły fotowoltaiczne z upływem czasu obniżają swoją wydajność. Jest to jednak bardzo powolny spadek. Nie powinien przekraczać 0,5% procent rocznie. Dzięki temu wysoka wydajność instalacji na przestrzeni wielu lat pozwala na jej spłacanie (obecnie coraz szybsze ze względu na rosnące ceny energii).
Jak jednak ocenić sytuację, gdy wydajność instalacji spada szybciej niż przewidują to normy?
To poważna nieprawidłowość. Jeśli spadek wydajności wynosi np. ok. 1% lub więcej w skali roku, popełniono jakiś błąd.
Najczęściej jest to wynik błędów projektowych lub wykonawczych.
Błąd projektowy może polegać na nieprawidłowym doborze podzespołów, niewłaściwego skierowania instalacji względem kierunku padania promieni słonecznych, obecności intensywnego zacienienia,
nieprecyzyjnego zaplanowania mocy instalacji.
Błąd wykonawczy może wiązać się m.in. z wadliwym montażem (np. pozostawieniem zbyt małej przestrzeni pomiędzy dachem a modułami), uszkodzeniami podzespołów przez instalatorów, niewłaściwego ułożenia kabli.
Generalnie przyczyn zbyt szybkiego spadku wydajności instalacji może być wiele. Czasem degradacja produkcji mocy jest spowodowana jakimś detalem, kiedy indziej są to poważne nieprawidłowości.
Co istotne, dostępne na rynku podzespoły do budowy instalacji fotowoltaicznych pozwalają na montowanie solidnych, wydajnych i trwałych systemów. Najczęściej zawodzi wykonawca, a nie urządzenia.